Karma Royal Canin Sterilised pod lupą

Przez miesiąc naszym wnikliwym testom poddaje się odważnie karma Royal Canin Sterilised przeznaczona dla kotów po zabiegu sterylizacji. Tym razem trafiło na kotkę o delikatnym podniebieniu i rozpieszczonych kubkach smakowych.

Źródło: Redakcja

Testerka: Muffinka, kotka wysterylizowana

Produkty testowane: Royal Canin Sterilised w saszetkach i karma sucha

Co wiemy o karmie Royal Canin Sterilised?

Przeznaczenie:

  • Dla kotów po zabiegu sterylizacji

Cechy charakterystyczne:

  • Pomaga zmniejszyć ryzyko rozwoju nadwagi dzięki umiarkowanej zawartości tłuszczu
  • Wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego (ważne dla kotów po sterylizacji!)
  • Zawiera wysoką ilość białka pomagającego utrzymać prawidłową masę mięśniową
  • Zawiera L-karnitynę, która wpływa na prawidłowy metabolizm tłuszczów

Dzień pierwszy karma sucha
Zgodnie z zaleceniami suchą karmę Royal Canin Sterilised podczas pierwszych dni stosujemy wraz z naszą „starą”. Zastosowałam proporcję pół na pół (pół porcji „starej karmy” i pół porcji testowanego royala), dodatkowo zgodnie z zaleceniami, karmę mokrą podawać będę z suchą. Drżę na samą myśl jaka będzie reakcja wysublimowanego kota mojej Muffinki. Gdy zaczęłam otwierać karmę suchą, stała z nosem przy opakowaniu. Wstrzymałam oddech i …
Pierwsze wrażenia: ogólny entuzjazm u mojego niejadka. Mówiąc wprost, Muffinka "rzuciła się" na karmę, jak gdybym nie karmiła jej co najmniej dwa dni.

Zresztą, zdjęcie mówi samo za siebie.

Źródło: Redakcja
Obserwacja pierwsze 4 dni sucha karma

Pierwsze 4 dni podawałam kotce nową karmę mieszając z poprzednią. Nie zauważyłam żadnych przykrych niespodzianek żołądkowych. Może to właśnie dlatego, że nie podałam jej nowej karmy od razu. Entuzjazm Muffinki do miski pełnej karmy nie gaśnie. Muffinka niezmiennie entuzjastycznie reaguje na sam zapach karmy. Muffinka z zainteresowaniem przybiega do miski w porze obiadowej. Przyznam, że zdarza jej się prosić o jedzenie również pomiędzy wyznaczonymi posiłkami.

Źródło: Redakcja
Karma mokra czas start!

Po otwarciu saszetki Royal Canin Sterilised wydobywa się delikatny, pobudzający apetyt i zachęcający do jedzenia zapach. Muffinka była wyraźnie podekscytowana, nie dała mi praktycznie spokojnie nałożyć karmy ponieważ wsadzała mordkę w miseczkę.

Oceniając organoleptycznie (bo nie spróbowałam), karma mokra, to krokieciki w sosie, całość wygląda apetycznie. Po reakcji kotki domyślam się, że smakuje też niczego sobie. Do testu nie musiałam jej więc namawiać. Najpierw sos zniknął w sekundę, chwilę później również krokieciki.

Nie zauważyłam żadnych niepokojących objawów, kotka nie wymiotuje, nie ma problemów z wypróżnianiem. Zdecydowanie dopisuje jej apetyt :) 

Źródło: Redakcja
Po 7 dniach

Po 7 dniach od rozpoczęcia testu, Muffinka karmiona jest jedynie karmą Royal Canin Sterilised. Zachęcający zapach suchej karmy, pyszny sos i krokieciki karmy mokrej sprawiają, że posiłek jest dla Muffiki wielką przyjemnością. Jedzenie znika w błyskawicznym tempie a po nim następuje błogi relaks.
Muffince zdarzało się podczas wprowadzania niektórych karm wymiotować. Konsultowaliśmy problem z weterynarzem, nie widział podłoża zdrowotnego, mieliśmy obserwować kotkę. Z naszych obserwacji wynika, iż jest to kwestia karmy. Tym samym przy zmianie karmy, zawsze trochę się stresuję. Tak było też w tym przypadku. Jednak moje obawy okazały się bezpodstawne, karma zarówno sucha jak i mokra jest doskonale tolerowana przez Muffinkę. Od momentu rozpoczęcia testu, ani w okresie przejściowym, jak i konsumpcji tylko karmy Royal Canin Sterilised Muffince nie zdarzył się taki incydent.

Po reakcji mojej kotki, oraz reakcji jej organizmu wnoszę, iż na ten moment karma jest bardzo dobrze przez nią tolerowana.

Karma mokra w praktycznych saszetkach.

Praktyczne zamknięcie - wystarczy oderwać górną część opakowania w wyznaczonym do tego miejscu. Wyjęcie karmy z saszetki nie jest problemem - wystarczy odrobinę rozszerzyć opakowanie po otwarciu i karma wysuwa się z saszetki. Pozytywnie zaskoczyła mnie ilość sosu w saszetce. Mój kot bardzo lubi sosy mięsne i konsumpcję rozpoczyna właśnie od wylizania sosu z talerzyka / miseczki. W saszetce oprócz sosu znajdują się oczywiście mięsne krokieciki.
Krokieciki są malutkie, wygodne do konsumpcji przez kota. Zdjęcia mówią same za siebie  - Muffinka posmakowała w karmie :)

Źródło: Redakcja
Karma sucha kusi apetycznym zapachem
Opakowanie suchej karmy bardzo praktyczne, ze strunowym zamknięciem - duży plus, pozwala zachować wartości odżywcze karmy na dłużej. Karma sucha to malutkie granulki o zdecydowanym, ale nie drażniącym zapachu zachęcającym do jedzenia. Wielkość chrupek idealna. Chrupki mają ciekawą strukturę, wydają się być lekko "wilgotne".

 

Źródło: Redakcja
 

Na opakowaniu znajdziemy informacje dotyczące przeznaczenia, składu, analizy i dawkowania. Niestety informacje dotyczące składu są bardzo ogólne, nie dowiedziałam się jaki jest procentowy udział składników w karmie. Poniżej informacje, które udało mi się znaleźć:

 

Skład: 

Suszone białko drobiowe, kukurydza, izolat białka roślinnego*, włókno roślinne, tłuszcze zwierzęce, hydrolizat białka zwierzęcego, ryż, pszenica, pulpa buraczana, gluten kukurydziany, drożdże i ich części, sole mineralne, olej rybny, fruktooligosacharydy, olej sojowy. 

 

Dodatki (na 1 kg karmy): 

Dodatki dietetyczne: Witamina A: 19000 UI,Witamina D3: 1000 UI, E1 (Żelazo): 31 mg, E2 (Jod): 3,1 mg, E4 (Miedź): 10 mg, E5 (Mangan): 41 mg, E6 (Cynk): 122 mg, E8 (Selen): 0,05 mg, L-karnityna: 100 mg

Dodatki technologiczne: Klinoptylolit pochodzenia osadowego: 10 g 

Dodatki zootechniczne: Chlorek amonu: 5 g - Konserwanty - Przeciwutleniacze. 

 

Karma ma obniżony poziom tłuszczu, mniej węglowodanów, L-karnitynę pobudzającą wykorzystanie rezerw tłuszczu - co pomaga walczyć z nadwagą u kotów po sterylizacji, która często występuje u kotów po tym zabiegu.

Podwyższony poziom białka 37% sprzyja rozwojowi masy mięśniowej, a ph 6 do 6,5 prawidłowemu funkcjonowaniu dróg moczowych.

Dawkowanie:

Waga kota

Porcja na dzień w g

3 kg

46

4 kg

57

5 kg

67

6 kg

76

Podane ilości są jedynie zaleceniami i powinny być dopasowane do indywidualnych potrzeb kota. Wiek, aktywność i otoczenie mogą wpłynąć na podane ilości. 
Kiedy waga kota zaczyna wzrastać, zmniejsz podawane porcje. 

Podsumowanie
Biorąc pod uwagę reakcję mojej kotki na karmę zarówno suchą jak i morką muszę ocenić karmę Royal Canin dla kotów po zabiegu sterylizacji bardzo dobrze. Muffinka zajadała karmę z wielkim smakiem, dopominała się posiłków, chętnie wręcz łapczywie konsumowała jedzonko.Karma ma przyjemny zapach, więc podawanie jej kotu nie sprawia problemu dla wrażliwych nosów właścicieli kotów. Granulki suchej karmy są małe i wygodne do konsumpcji przez koty.
Karma mokra zawiera dużą ilość sosu. Opakowania praktyczne.
Niestety na opakowaniach karmy, ani na stronie producenta nie znalazłam informacji jaki jest procentowy udział poszczególnych wymienionych składników w karmie. Pozostaje więc tylko wierzyć doświadczeniu i wieloletniej obecności firmy na rynku, iż skład jest zbilansowany odpowiednio do potrzeb kotów po zabiegu sterylizacji.

Źródło: Redakcja

Muffinka podczas testów nie miała problemów z brzuszkiem. Biorąc pod uwagę funkcje jakie ma spełniać karma - pomóc w kontroli wagi kotów sterylizowanych oraz poprawić pracę układu moczowego, jest to bardzo dobre rozwiązanie dla kotów po przebyciu w/w zabiegu.
Wystawiam karmie pozytywną opinię.

Ocena (od * do *****)

Wygląd karmy          *****

Smak                         *****

Opakowanie              *****

Skład                         **** (minus za brak dokładnego składu)

Gdzie kupić? 

W każdym dobrym sklepie zoologicznym:) Tutaj również.

 

MaybeChart http://www.maybechart.pl/

 

 

 

z pazurem butik zpazurem.pl z pazurem
z pazurem z pazurem z pazurem z pazurem z pazurem
z pazurem