Jedzenie dla kota – produkty zalecane i zakazane!

Z pewnością znasz powiedzenie mówiące o tym, że jesteś tym, co jesz. Wiesz, że ma ono zastosowanie nie tylko w żywieniu człowieka, ale również naszych czworonożnych pupili? Wysokiej jakości karma, odpowiednio dobrana do potrzeb kota ma kluczowe znaczenie dla jego kondycji i samopoczucia. To również najistotniejszy element profilaktyki zdrowotnej zwierzaka. Jak karmić kota, by jego brzuszek był pełny, szczęśliwy i zdrowy? Czego w kociej diecie nie może zabraknąć, a czego powinniśmy zdecydowanie unikać? 

Kot spożywa karmę Kot spożywa karmę Źródło: Redakcja

Natury nie oszukasz… Twój kot to mięsożerca!

Dzikie i wolnożyjące koty spędzają blisko połowę doby na polowaniu. Ich ofiary to przede wszystkim myszy, które są niskokalorycznymi, ale bogatymi w białko posiłkami. Domowy kot poluje co najwyżej na kocie zabawki, Twoje sznurówki czy troczki od spodni Twojej piżamy. Niezmiennym jest jednak fakt, że mięso powinno pozostawać głównym składnikiem kociego menu. 

Dlaczego to takie ważne? Bo mięso dostarcza Twojemu futrzakowi niesyntetyzowanej w organizmie tauryny, która jest niezbędna dla zdrowia układu krwionośnego, nerwowego i wzroku kota. Mięso to również źródło swoistych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (przede wszystkim kwasu arachidonowego AA-n6) oraz witaminy A (w najlepiej przyswajanej przez kota postaci). 

Wartościowa karma dla kota powinna zawierać minimum 70% mięsa (najlepsze produkty z tej kategorii mają go w składzie nawet 99%!) i produktów pochodzenia zwierzęcego

Źródło: Redakcja
 

Czas na wybór najlepszej karmy dla kota!

Wybór karm dla kotów jest ogromny, a Ty… musisz wybrać dobrze! Jak to zrobić? Przeanalizujmy temat kociej diety krok po kroku!

Karma pełnoporcjowa czy uzupełniająca?

Karma pełnoporcjowa, zgodnie z definicją Europejskiej Federacji Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych (FEDIAF), to kompletny produkt żywieniowy, który może stanowić wyłączny pokarm kota na każdym etapie jego życia. Serwowanie zwierzakowi karmy pełnoporcjowej, w odpowiednich ilościach i porcjach, całkowicie zaspokaja zapotrzebowanie Twojego pupila na wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Karma uzupełniająca stosowana jest wyłącznie jako dodatek. Uzupełnienie karmy pełnoporcjowej o dodatkowe składniki (np. konkretne witaminy i minerały) może zalecić lekarz weterynarii, np. w celu przyspieszenia rekonwalescencji po chorobie lub zabiegu.  

Karma mokra, półwilgotna czy liofilizowana?

Pełnoporcjowe karmy dla kotów dostępne są w trzech podstawowych wersjach. To karmy mokre, karmy półwilgotne i karmy liofilizowane. Co kryje się pod tymi hasłami i która karma będzie najlepsza dla Twojego pupila? 

  • Karma mokra – karmy mokre dla kotów dostępne są przede wszystkim w saszetkach (najczęściej zawierających jedną porcję karmy) i w puszkach (najczęściej zawierających kilka porcji karmy, pokrywających dzienne zapotrzebowanie kota). Karma mokra najpełniej odpowiada naturalnym nawykom żywieniowym kota, a jej wilgotność / zawartość wody jest maksymalnie zbliżona do mysich tuszek, czyli naturalnego pokarmu dzikich / wolnożyjących kotów. Żywienie kota wyłącznie karmą mokrą w optymalnym stopniu pokrywa zapotrzebowanie zwierzaka na wodę.
  • Karma półwilgotna – karma o zwiększonej wilgotności, która pokrywa część zapotrzebowania kota na wodę (w mniejszym stopniu od karmy mokrej, ale w większym od karmy suchej). Karma półwilgotna jest dość aromatyczna i przetworzona w mniejszym stopniu niż karma sucha. Może być stosowana w mieszanym modelu żywienia kotów, a w wyjątkowych przypadkach (np. podczas wyjazdów) – również samodzielnie, w pełni zaspokajając potrzeby żywieniowe kotów (konieczne jest pamiętanie o dodatkowym nawodnieniu kota karmionego wyłącznie karmą półwilgotną!).
  • Karma liofilizowana / karma sucha – karma uzyskiwana w procesie suszenia zamrożonych produktów / liofilizacji. Wysokiej jakości karma sucha może zaspokoić zapotrzebowanie kota na wszystkie substancje odżywcze, zachowywać naturalny smak i aromat. Jeżeli z jakichkolwiek powodów żywisz kota karmą sucha – musisz pamiętać o podawania zwierzakowi odpowiednich ilości wody oraz kontrolowania ilości przyjmowanych płynów. 

Stawiamy na karmę mokrą? Tak!

Poza tym, że karma mokra zaspokaja wszystkie potrzeby żywieniowe Twojego pupila, pokrywa około 90% zapotrzebowania na wodę i jest najbardziej zbliżona do naturalnego modelu żywienia zwierzaka, to jeszcze… ma optymalną dla kociego podniebienia konsystencję i pyszny zapach. Musisz wiedzieć, że koty mają około 60–70 milionów komórek węchowych i to właśnie zapach karmy jest dla czworonoga kluczowy w podejmowaniu decyzji o zaakceptowaniu (lub nie) Twojej propozycji. 

Karma mokra serwowana Twojemu pupilowi powinna mieć temperaturę pokojową (około 18–22 st. C). W naturalnym środowisku koty jedzą całą dobę. Za poprawny sposób żywienia kota w domowych warunkach uznaje się podawanie zwierzakowi około 5–6 porcji, których łączna objętość / gramatura nie przekraczają dziennego zapotrzebowania futrzaka. Przeciętnej wielkości, dojrzały kot powinien zjadać dziennie około 320–400 g pokarmu

Perfekcyjną pod każdym względem karmę mokrą dla kotów oferuje marka ANIMAL ISLAND! To idealnie zbilansowane mokre dania, które zyskały aprobatę nawet najbardziej wymagających kocich krytyków kulinarnych. To m.in. posiłki z kurczaka i kaczki, kurczaka i łososia oraz indyka i przepiórki, przygotowane w oparciu o mięso jakości human grade, które mogłoby znaleźć się… na Twoim talerzu! To 100% naturalnych składników, aż 99% mięsa i zero zbędnych wypełniaczy! 

A jeśli sucha karma… to jaka?

Sucha karma może być alternatywą dla karmy mokrej. Nie należy jednak opierać na niej całego modelu żywienia kota – można ją stosować awaryjnie i w wyjątkowych sytuacjach. Wybierając karmę suchą postaw na produkt nowej generacji – bezzbożowy i o wysokiej zawartości mięsa, podrobów i ryb. Przeanalizuj etykietę karmy i sprawdź, czy znajduje się w niej odpowiednia ilość tauryny, kwasów omega-3 i omega-6, a także witamin (przede wszystkim: A, D3, E, B12) i minerałów.

Pamiętaj, że ten rodzaj karmy zaspokaja jedynie niewielki procent zapotrzebowania na wodę. W okresach i sytuacjach, w których sucha karma stanowi główne pożywienie kota, zagwarantuj zwierzakowi dostęp do miski z czystą i świeżą wodą. Kontroluj również ilość przyjmowanej przez kota wody – Twój pupil powinien wypić w ciągu doby minimum 240–300 ml.  

Dopasuj karmę do indywidualnych cech i potrzeb Twojego kota!

Wiesz już, że najlepsza karma dla kota to dobrej jakości karma mokra, która będzie kompleksowo zaspokajała wszystkie potrzeby żywieniowe Twojego futrzaka. 

Karmienie kota - model żywienia Źródło: Redakcja
 

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę wybierając karmę dla kota?

Niektórzy producenci oferują karmy dla juniorów (do około 12. miesiąca życia), kotów dojrzałych (od 1. do 7. roku życia) i seniorów (powyżej 7. roku życia). To produkty, które najczęściej w niewielkim stopniu różnią się składem, np. w kontekście zawartości wybranych witamin i minerałów. 

Karmę dla kota możesz również dopasować do trybu życia swojego pupila. Koty mniej aktywne (najczęściej dotyczy to kotów po kastracji / sterylizacji) mają niższe zapotrzebowanie kaloryczne – oferowanie im posiłków o zbyt wysokiej kaloryczności może prowadzić do nadwagi i otyłości. Zazwyczaj kwestię bilansu energetycznego można wyregulować dopasowując ilość i wielkość porcji wysokiej jakości karmy dla kota, bez konieczności sięgania po specjalistyczne produkty z tej kategorii. 

Zastosowania specjalistycznych karm (również karm weterynaryjnych) może być konieczne w przypadku kotów ze specjalnymi potrzebami żywieniowymi, wynikającymi z konkretnych problemów zdrowotnych, np. borykających się z alergiami pokarmowymi, schorzeniami dermatologicznymi czy otyłością. 

Nie wyczerpaliśmy tematu? Z pewnością! Więcej szczegółowych informacji z pierwszej ręki na temat żywienia znajdziesz w tym artykule https://www.animalisland.eu/czym-karmic-kota-czyli-jak-powinno-wygladac-prawidlowe-zywienie-twojego-pupila/


Co, oprócz lub zamiast karmy, możesz podać swojemu kotu?

Surowe mięso, oczywiście! Na surowym mięsie i podrobach zwierzęcych opiera się model żywienia BARF (Biologically Appropriate Raw Food). Decydując się na karmienie zwierzaka wyłącznie surowym mięsem musisz pamiętać o dodatkowej, naturalnej suplementacji. Jeśli jednak chcesz wyłącznie od czasu do czasu rozpieścić kota kawałkiem surowego fileta z kurczaka czy ryby – możesz to zrobić! Zadbaj o to, by mięso było świeże i bez kości.

Tego nigdy nie podawaj swojemu kotu! Produkty zakazane w kocim menu

Kot to podstępny łasuch, gotów spróbować niemal wszystkiego, co znajduje się na Twoim talerzu. Pamiętaj jednak, że w Twoim menu mogą znajdować się produkty, których Twój pupil absolutnie nie powinien spożywać! 

To produkty spożywcze, które mogą powodować mniejsze lub większe zaburzenia zdrowotne, od bólów brzucha, wymiotów i biegunek, po stany zagrażające kociemu życiu!

Do produktów, których nie należy podawać kotu, należą:  

  • mleko krowie i inne mleka odzwierzęce
  • kości i ości 
  • niektóre ryby
  • nieświeże, surowe mięso
  • jajka
  • czekolada
  • słodycze i cukierki
  • cebula, czosnek, por i szczypiorek 
  • tłuste mięsa, mięsa poddane obróbce termicznej (np. kotlety)
  • winogrona i rodzynki 
  • awokado
  • orzechy makadamia
  • owoce pestkowe (szkodliwe są pestki).

Pamiętaj, że Twój kot to indywidualista, który ma swoje preferencje w każdej dziedzinie kociego życia. Karma? Nawet ta, którą wybrałeś/aś z największą starannością, wyróżniająca się doskonałym składem, może kotu po prostu nie smakować. Wówczas pozostaje Ci tylko jedno… szukaj dalej! Nie obniżaj jednak swoich wymagań w kwestii jakości! W końcu to Ty tu rządzisz, przynajmniej teoretycznie.