Somalijski
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Kot somalijski to sympatyczny, towarzyski i wesoły mruczek, który wbrew temu co sugeruje jego nazwa pochodzi z Australii. Ten elegancki kot przypadnie do gustu każdej osobie, która szuka oryginalnego i oddanego przyjaciela na lata.

POCHODZENIE

Australia

WYGLĄD

średniej wielkości, długowłosy kot o atletycznej budowie ciała i czarującym spojrzeniu

UŻYTECZNOŚĆ

kot do towarzystwa

WYMAGANIA

Koty somalijskie są bardzo aktywne dlatego powinny mieć możliwość wychodzenia na dwór. W ostateczności powinno się zbudować w mieszkaniu różnego rodzaju instalacje i przeszkody umożliwiające kotom doskonalenie umiejętności fizycznych. Ponadto trzeba pamiętać, że koty somalijskie podobnie jak i ich bliscy krewni koty abisyńskie posiadają delikatną i wrażliwą psychikę. W rezultacie należy poświęcać możliwie najwięcej wolnego czasu na wspólne zabawy z ukochanym czworonogiem. Ponadto trzeba darzyć je szacunkiem i odwzajemnać uczucia kota okazując mu czułość. Co ciekawe koty somalijskie przeważnie bardzo lubią, gdy się czesze ich sierść traktując tę czynność jako dowód sympatii ze strony właściciela.

CHARAKTER

Koty somalijskie to bardzo towarzyskie, wesołe i ciekawskie mruczki. Muszą być tam gdzie coś się dzieje. Są bardzo czujne i każde wydarzenie przyciąga ich uwagę. Często zaglądają do szuflad, uwielbiają buszować po szafach oraz wspinać się po półkach. Co ciekawe przy całym swoim entuzjaźmie są dość cichymi i mało rozmownymi kotami. Niemniej doskonale rozumieją się z dziećmi i grzecznie się z nimi bawią. Ponadto są przyjazne dla domowników, a nawet gości odwiedzających dom, o ile Ci odnoszą się do kotów z szacunkiem. Większość kotów somalijskich uwielbia być branych na ręcę i przytulanych. Często zdarza się, że koty tej rasy same wskakują właścicielom na kolana. Ze względu na swoją łagodność, podobnie jak koty abisyńskie, także somalijskie mogą być wykorzystywane do felinoterapii. To wierni i oddali przyjaciele na lata, którzy bardzo przywiązują się do swoich opiekunów. Ponadto koty somalijskie nie przepadają za zmianami i nie lubią podróżować. Źle znoszą też samotność. Dlatego nie należy zostawiać ich na wiele godzin samych w domu.

ZDROWIE

Zdecydowana większość kotów somalijskich w pełnym zdrowiu dożywa kilkunastu lat. Niemniej czasami u kotów tej rasy zdarzają się problemy z zębami i dziąsłami, które wymagają wizyty u weterynarza. Ponadto u kilku procent tych sympatycznych mruczków może pojawić się niedobór kinazy pirogronianowej, który powoduje poważne problemy zdrowotne u kota.

WŁAŚCICIEL

Dla kota somalijskiego idealnym właścicielem będzie przede wszystkim taka osoba, która spędza z nim możliwie najwięcej wolnego czasu. Ponadto idealny właściciel powinien być cierpliwy i wyrozumiały dla kota. Z racji braku szczególnych wymagań ze strony kota, właścicielem mruczka tej rasy może być zarówno początkujący hodowca jak i profesjonalista.

HISTORIA

Koty somalijskie pojawiły się na świecie w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku w wyniku krzyżówek do których wykorzystano koty abisyńskie. Początkowo zamieszkiwały na terenie Australii i Nowej Zelandii. Z kolei w 1963 roku kanadyjska hodowczyni Mary Mailing pokazała długowłosą odmianę kota abisyńskiego. Wkrótce zgłosił się do niej kanadyjski sędzia Ken McGill, który kupił od Mary jej kota. Niedługo potem z jej doświadczeń skorzystali kolejni hodowcy Evelyn Mague i Don Richings. Pierwsze amerykańskie organizacje zarejestrowały koty somalijskie w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, a mniej więcej dziesięć lat później koty tej rasy stały się popularne w Europie, a w latach dziewięćdziesiątych na pozostałych kontynentach. Obecnie uznawane są przez takie organizacje jak: Fédération Internationale Féline (FIFe), Cat Fanciers\\\' Association (CFA), The International Cat Association (TICA), American Cat Fanciers Association (ACFA), Australia Cat Federation (ACF), Canadian Cat Association (CCA). W Polsce koty somalijskie są na razie mało popularne i istnieje tylko kilka ich hodowli.