Sterling
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Rzadka i ciekawa rasa kotów posiadających wiele cech wspólnych z persami, ale ich cechą charakterystyczną jest brak spłaszczonego pyszczka, który występuje u kotów perskich. Jak większość hybryd jest to masywny i dobrze umięśniony kot, który jednak woli przebywać w mieszkaniu niż na łonie natury

POCHODZENIE

Wielka Brytania

WYGLĄD

średniej wielkości, masywny i dobrze zbudowany, długowłosy kot o sympatycznym pyszczku i inteligentnym spojrzeniu

UŻYTECZNOŚĆ

kot do towarzystwa

WYMAGANIA

Dla kotów rasy Sterling dużo ważniejsze od potrzeb fizycznych są potrzeby emocjonalne. Koty tej rasy idealnie nadają się nawet do stosunkowo niewielkich mieszkań w blokach w miastach, gdyż nie muszą regularnie wychodzić na dwór. Zdecydowanie najlepiej czują się tam gdzie jest ciepło, przytulnie i bezpiecznie. Sterlingi są dość leniwe i często potrafią przespać cały dzień. Zazwyczaj układają się w nocy obok swojego opiekuna na poduszce. Uwielbiają być głaskane i przytulane. Nie przepadają z kolei za braniem na ręce. Niemniej dla prawidłowego i zrównoważonego rozwoju kotów Sterling, ich potrzeby emocjonalne muszą być zaspokajane. Warto dodać, że mruczki tej rasy potrafią wspaniale zrewanżować się za każdy czuły gest. Mają do zaoferowania szczerą i prawdziwą kocią miłość i przyjaźń. Wystarczy tylko być dla nich życzliwym i czułym oraz poświęcać im trochę czasu na wspólną zabawę. Warto dodać, że długowłosa sierść Sterlingów wymaga regularnego szczotkowania i czesania.

CHARAKTER

Sterlingi to sympatyczne, spokojne i zrównoważone koty, które idealnie nadają się dla osób poszukujących wesołego, serdecznego i mało wymagającego mruczka. Ich łagodny charakter i brak agresji sprawia, że idealnie sprawdzają się w roli kotów domowych i są doskonałymi przyjaciółmi nie tylko dla samego opiekuna, ale także pozostałych domowników. Dodatkowo są otwarte i ufne w stosunku do obcych ludzi. To bardzo komunikatywne koty, które chętnie okazują swoje emocje, ale nie są złośliwe, ani hałaśliwe co z pewnością jest ich dużym atutem. Warto dodać, że z racji bliskiego pokrewieństwa z persami, Sterlingi to niezbyt ruchliwe koty, które preferują błogi odpoczynek na kanapie czy ulubionym fotelu. Nie przepadają z kolei za długimi eskapadami po okolicy. To bardzo uczuciowe zwierzęta, które cechuje spora wrażliwość i delikatność. Dlatego dążą do stworzenia silnych i głębokich więzi emocjonalnych ze swoimi opiekunami. Źle znoszą zmiany, przeprowadzki, hałas, podróżowanie i samotność. Nie powinny zostawać w domu same dłużej niż przez parę godzin. Ponadto trzeba czasami znaleźć czas na wspólną zabawę, gdyż w przeciwnym razie Sterlingi mogą stać się apatyczne. Często same prowokują do poświęcania im czasu. Od czasu do czasu lubią zaszyć się w szafie lub jakimś zakamarku. Wówczas nie należy im przeszkadzać, gdyż najwyraźniej chcą spędzić trochę czasu w samotności. Niemniej na ogół nie trzeba się specjalnie wysilać, żeby zachęcić Sterlinga do pobiegania za piłeczką lub innym drobnym przedmiotem.

ZDROWIE

Podobnie jak koty perskie, mruczki rasy Sterling narażone są na kilka możliwych problemów ze zdrowiem. Najpoważniejsze z nich to wielotorbielowatość nerek, kardiomiopatia przerostowa oraz postępujący zanik siatkówki. Ponadto czasami zdarza się, że występuje u nich dysplazja stawu biodrowego, które może powodować problemy z chodzeniem. Niemniej przeważnie Sterlingi to zdrowe i wesołe koty, które żyją przeciętnie kilkanaście lat.

WŁAŚCICIEL

Nie trzeba spełnić żadnych szczególnych wymagań, aby stać się idealnym właścicielem kota rasy Sterling. Najważniejsze cechy charakteru potencjalnego opiekuna to: czułość, życzliwość, odpowiedzialność i wrażliwość na problemy ukochanego kota. Sterlingi nie są kotami trudnymi w hodowli. Dlatego ich opiekunami mogą stać się nawet osoby, które nigdy wcześniej nie miały doświadczenia w opiece nad kotem. Ze względu na spokojne usposobienie i bardzo niski poziom agresji, mruczki rasy Sterling idealnie nadają się dla osób samotnych, seniorów, rodzin z dziećmi i par.

HISTORIA

Historia kotów rasy Sterling nie jest zbyt długa, gdyż początki rasy sięgają lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Wówczas w hodowli na terenie Wielkiej Brytanii przyszedł na świat pierwszy mruczek, który bardzo przypominał persa, ale nie miał płaskiego pyszczka. Szybko okazało się, że cechuje go także spokojne usposobienie, niski poziom agresji i brak szczególnych wymagań. W rezultacie jest to mruczek stosunkowo łatwy w hodowli, który doskonale nadaje się dla osób mieszkających w miastach. Dlatego rozpoczęto starania o uznanie rasy przez międzynarodowe organizacje felinologiczne. Póki co udało się jedynie uzyskać akceptację ze strony International Cat Exhibitors (ICE), która dopisała Sterlingi do swojej listy na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Niemniej z pewnością gdy tylko wzrośnie popularność tych sympatycznych mruczków zostaną wpisane także do rejestrów najbardziej prestiżowych stowarzyszeń. W Polsce koty rasy Sterling są słabo znane i nie pojawiają się na największych wystawach.