Sokoke
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Żyjący w dżunglach Afryki Wschodniej głównie na terenie Kenii kot Sokoke to jedna z najmniej znanych w Polsce ras kotów. Ten sympatyczny mruczek na pierwszy rzut oka przypomina ocelota.

POCHODZENIE

Kenia

WYGLĄD

średniej wielkości, dość smukły, proporcjonalny kot o klasycznym wyglądzie

UŻYTECZNOŚĆ

kot łowny i do towarzystwa

WYMAGANIA

Koty Sokoke jak większość kotów oczekują troski i czułości ze strony człowieka. Bardzo przywiązują się do swojego właściciela jak i pozostałych kotów, z którymi przebywają na co dzień. Źle znoszą wszelkie większe zmiany czy przeprowadzki. Nie lubią podróżować i przebywać samemu w domu. Nie mają wysokich wymagań odnośnie pożywienia. Lubią wychodzić na dwór, ale zadowolą się także dużym mieszkaniem.

CHARAKTER

Sokoke to z pewnością jedna z najbardziej inteligentnych i oryginalnych ras kotów. Są to koty doskonale przystosowane do trudów życia w naturalnym środowisku, ale dobrze odnajdują się także w roli mruczków domowych. Potrafią bardzo przywiązać się do właściciela i podążać za nim przez cały dzień dotrzymując towarzystwa we wszystkich pracach domowych. Sokoke są bardzo wytrzymałe i potrafią nie spać nawet przez kilkanaście godzin zanim zregenerują zużytą energię w czasie drzemki. Co ciekawe żyjące w środowisku naturalnym koty tej rasy polują stadnie co jest bardzo rzadko spotykane u tych zwierząt. To niezwykle zwinne, skoczne i wygimnastykowane czworonogi, dla których nie ma niedostępnych miejsc. Nawet jeśli znajdą się w pokoju z zamkniętymi drzwiami wskoczą na klamkę i w ten sposób otworzą drzwi. Ponadto koty Sokoke są bardzo komunikatywne i rozmowne, co może być dla niektórych osób pewną niedogodnością. Niemniej głos tych mruczków nie jest zbyt donośny. Co więcej Sokoke są łagodne wobec ludzi i mają radosne usposobienie. Potrafią grzecznie bawić się z dziećmi i tolerują koty oraz inne zwierzęta domowe, o ile te ich nie atakują.

ZDROWIE

Sokoke to zdrowe i odporne na większość popularnych chorób koty, których średnia długość życia przekracza piętnaście lat. Niemniej w sytuacji, gdy pozwolimy im wychodzić na dwór, powinniśmy wcześniej zadbać o zaszczepienie kota. Ponadto co pewien czas trzeba odrobaczać kota oraz sprawdzać jego skórę w celu usunięcia ewentualnych kleszczy.

WŁAŚCICIEL

Odpowiedzialna i troskliwa osoba, która wyczuwa koty i rozumie ich potrzeby będzie idealnym właścicielem sokoke. Dodatkowo opiekun mruczka tej rasy powinien możliwie najczęściej przebywać w domu, okazywać czułość swojemu ulubieńcowi oraz spędzać dużo czasu na zabawach z kotem. Może to być zarówno osoba, która wcześniej nie miała do czynienia z hodowlą kotów jak i doświadczony profesjonalista.

HISTORIA

Historia kotów Sokoke jest stosunkowo krótka i nieco tajemnicza, gdyż przez wiele lat udawało im się skutecznie ukrywać przed człowiekiem. Oprócz członków lokalnego plemiona Giriama nikomu nie było dane ich zlokalizować. Pierwszą osobą ze świata zachodniego, która w kenjiskim Parku Narodowym Arabuko-Sokoke odkryła te koty była Jeni Slater, a wydarzenie to miało miejsce w 1978 roku. Mruczkami zainteresowała się bliska znajoma Jeni Dunka Gloria Moeldrop, która założyła pierwszą hodowlę tych kotów. Jednocześnie rozpoczęto starania o uznanie nowej rasy, które zakończyły się powodzeniem, gdyż w 1993 roku prestiżowa międzynarodowa organizacja Fédération Internationale Féline (FIFE) zarejestrowała koty Sokoke. Następnie dołączyły do niej The International Cat Association (TICA) oraz Canadian Cat Association (CCA). Sokoke to niezwykle rzadki kot. Łączną liczbę wszystkich kotów tej rasy w Europie szacuję się zaledwie na kilkadziesiąt sztuk. W Polsce koty Sokoke znane są jedynie bardzo wąskiej grupie felinologów i pasjonatów. W pozostałych krajach znane są również pod nazwami Kadzonzo i Khadzonzos.