Sfinks
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Jedna z nielicznych ras kotów całkowicie pozbawionych sierści. Można go kochać lub nienawidzić za wygląd, ale faktem jest, że nie ma drugiego takiego kota na świecie i nawet laicy potrafią bez problemu odróżnić tę rasę od pozostałych.

POCHODZENIE

Kanada

WYGLĄD

oryginalny, średniej wielkości kot posiadający charakterystyczną pofałdowaną skórę, długie kończyny oraz głowę w kształcie klina

UŻYTECZNOŚĆ

kot do towarzystwa

WYMAGANIA

Dla sfinksów potrzeby emocjonalne są równie ważne co potrzeby czysto fizyczne. Psychika tych kotów jest delikatna i skomplikowana. Dlatego aby nie zawieść oczekiwań sfinksa trzeba wykazać się dużą cierpliwością i wyrozumiałością, a przede wszystkim poświęcać mu możliwie najwięcej wolnego czasu. Jeśli chodzi o potrzeby fizyczne to sfinksy nie są zbyt wymagające i zadowolą się nawet dużym mieszkaniem pozbawionym możliwości wychodzenia na dwór. Pielęgnacja sfinksa polega na przemywaniu jego skóry wilgotną szmatką. Co pewien czas powinno się też myć ciało tego kota specjalnym szamponem. W przypadku gdy zdecydujemy się na spacer ze sfinksem w słoneczny dzień, jego skórę należy wcześniej posmarować kremem zapobiegającym poparzeniu skóry w wyniku działania promieni słonecznych.

CHARAKTER

Sfinksy uważane są za jedną z najbardziej inteligentnych ras kotów. W rezultacie bez problemów komunikują się z właścicielem, innymi domownikami oraz zwierzętami domowymi. Ponadto sfinksy nie mają najmniejszych problemów z wyrażaniem swoich emocji. Są to koty bardzo oddane i niezwykle uczuciowe. Mają delikatną i wrażliwą psychikę. W rezultacie łatwo je skrzywdzić i zranić. Dlatego ze sfinksami trzeba postępować rozważnie i ostrożnie szanując ich indywidualność i potrzeby. Ponadto z powodu braku sierści sfinksy są narażone zarówno na chłód jak i poparzenie słoneczne. Dlatego nie mogą przebywać długo na dworze. Z kolei w mieszkaniu musi być przynajmniej dwadzieścia stopni ciepła. Tak czy inaczej sfinks zawsze będzie szukał miejsca blisko kaloryfera czy grzejnika. Co więcej, koty tej rasy są bardzo ciekawskie i towarzyszą swojemu opiekunowi we wszystkich pracach domowych. Czasami lubią pobuszować lub odpocząć w szafie. Uwielbiają być brane na kolana i głaskane. Oczekują szacunku, czułości i troski ze strony właściciela. Co istotne nie są nachalne ani hałaśliwe oraz dobrze znoszą podróże. Niemniej z racji potrzeby bliskości nie nadają się dla osób, które często przebywają poza domem.

ZDROWIE

Największe zagrożenia dla zdrowia sfinska występują w ciągu dwóch pierwszy lat życia. Po tym okresie, gdy kot uodporni się na najbardziej niebezpieczne wirusy, jego szanse przeżycia wzrastają wielokrotnie. Większość sfinksów bez najmniejszych problemów ze zdrowiem dożywa kilkunastu lat. Niemniej z racji braku sierści oraz delikatnej budowy i wrażliwej psychiki trzeba poświęcać sfinksowi dużo czasu i dokładnie obserwować jego zachowanie.

WŁAŚCICIEL

Każda odpowiedzialna i kochająca koty osoba będzie idealnym właścicielem sfinksa. Z racji pewnych specyficznych wymagań trzeba posiadać pewną wiedzę i doświadczenie, a przede wszystkim dużo czasu, aby prawidłowo opiekować się sfinksem. Nie jest to z pewnością kot dla początkujących hodowców oraz ludzi, którzy z różnych powodów nie są w stanie poświęcać mu odpowiedniej ilości czasu.

HISTORIA

Historia kotów sfinks rozpoczyna się w 1966 roku w dzielnicy Roncesvalles położonej w kanadyjskim mieście Toronto. Wówczas przyszedł na świat pierwszy sfinks o imieniu Prune, który został następnie skrzyżowany z własną matką. W rezultacie urodziło się jeszcze kilka całkowicie pozbawionych sierści młodych. Niestety ze względu na wspólne pochodzenie i brak świeżego materiału genetycznego, kolejne krzyżówki skutkowały dużą ilością kotów z licznymi wadami, a nawet martwymi płodami. Dlatego zaczęto rozsyłać ocalałe koty po świecie i w ten sposób trafiły one pod strzechy domów w Stanach Zjednoczonych czy Holandii. Ponadto podejmowano próby krzyżowania sfinksów z kotami rasy devon rex. W 1998 roku prestiżowa międzynarodowa organizacja The Cat Fanciers’ Association (CFA) uznała te koty. Uczyniły to także: Fédération Internationale Féline (FIFe), The International Cat Association (TICA), American Cat Fanciers Association (ACFA) oraz oczywiście macierzyste dla tej rasy kanadyjskie stowarzyszenie Canadian Cat Association (CCA). Również w Polsce koty sfinks są doskonale znane i popularne. Istnieje wiele renomowanych hodowli tych kotów w naszym kraju.