Singapurski
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Jedna z najmniejszych ras kotów pochodząca z Dalekiego Wschodu. Charakterystyczną cechą kotów tej rasy są duże oczy i uszy, to eleganckie i wesołe koty o atrakcyjnym wyglądzie i łagodnym charakterze.

POCHODZENIE

Singapur

WYGLĄD

mały kot o sympatycznym pyszczku i proporcjonalnym tułowiu posiadający eleganckie błyszczące futerko

UŻYTECZNOŚĆ

kot do towarzystwa

WYMAGANIA

Z pewnością dla kotów singapurskich najważniejsze są ich potrzeby emocjonalne, a zwłaszcza potrzeba bliskiego kontaktu z opiekunem. Te koty zdecydowanie nie nadają się dla osób, które większość dnia spędzają poza domem w pracy. Ponadto warto zapewnić tym kotom możliwość wybiegania się na łonie natury. W przeciwnym razie warto wyposażyć mieszkanie w różnego rodzaju półki i instalacje umożliwiające kotu trenowanie skoczności i wspinaczki. Dzięki temu nasz kot dłużej będzie cieszył się dobrą kondycją, a co za tym idzie idealnym zdrowiem. Duża ilość ruchu wpływa także korzystnie na samopoczucie i psychikę kota.

CHARAKTER

Koty singapurskie to inteligentne, aktywne i ciekawskie mruczki, które uwielbiają odkrywać nowe miejsca i zdobywać różne doświadczenia. Chętnie uczą się różnych sztuczek, a ponadto uwielbiają się bawić i doskonalić zarówno swoje zdolności fizyczne jak i łowieckie. Przebywanie w ich otoczeniu nigdy nie jest nudne, a z racji doskonale rozwiniętej empatii koty singapurskie wyczuwają nastrój swoich opiekunów i potrafią skutecznie ich rozweselić. Działają uspokajająco na osoby zdenerwowane oraz stymulująco na zmęczonych pracą domowników. Doskonale rozumieją się z dziećmi i są wobec nich bardzo przyjaźnie nastawione. Umieją grzecznie bawić się z maluchami o ile te im nie dokuczają. Jak większość kotów nie lubią zostawać same w domu i najchętniej towarzyszłyby swoim opiekunom w każdej czynności. Są nieco zdystansowane wobec obcych osób, ale po pewnym czasie, gdy tylko przekonają się o dobrych intencjach nieznajomych, zaczynają się do nich łasić. Koty tej rasy są w zasadzie całkowicie pozbawione agresji w stosunku do ludzi. Potrafią zaatakować tylko wówczas gdy ktoś złośliwie im dokucza lub próbuje zrobić im krzywdę. W rezultacie hodowla kota singapurskiego nie jest skomplikowana i nawet osoby, które wcześniej nie miały doświadczenia z kotami sprawdzą się w roli opiekunów tych sympatycznych i wesołych mruczków.

 

ZDROWIE

Koty singapurskie należą do zdrowych i odpornych mruczków. Sporadycznie zdarza się, że kotki tej rasy mają problemy z urodzeniem młodych i wówczas trzeba przeprowadzić cesarskie cięcie. Ponadto należy zachować ostrożność przy krzyżowaniu kotów tej rasy pomiędzy sobą. Niemniej w przypadku zachowywania podstawowych zasad higieny i bezpieczeństwa, koty singapurskie bez trudności dożywają kilkunastu lat.

WŁAŚCICIEL

Idealny właściciel kota singapurskiego to taka osoba, która rozumie potrzeby fizyczne i emocjonalne swojego kota, a także potrafi zatroszczyć się o jego dobre samopoczucie. Dla mruczka tej rasy najważniejsze, żeby jego opiekun był przy nim tak często jak tylko to możliwe. Ponadto od idealnego właściciela wymaga się, aby zadbał o bezpieczeństwo kota. Przykładowo jeśli ktoś mieszka w blokach, niezbędne jest zainstalowanie specjalnych siatek zabezpieczających kota przed upadkiem z balkonu. Z kolei jeśli mieszkamy w domu z ogrodem to zanim wypuścimy kota na dwór, powinniśmy go zaszczepić.

HISTORIA

Za kluczowe osoby, które przyczyniły się do stworzenia rasy kotów singapurskich uważa się Hal i Tommy\\\'ego Meadow. Na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku sprowadzili do Stanów Zjednoczonych pierwsze koty tej rasy. Z kolei w 1980 roku kolejny mruczek trafił do USA z Dalekiego Wschodu za sprawą Barbary Gilbertson. Jednocześnie okazało się, że koty singapurskie spodobały się Amerykanom i rozpoczęto starania o rejestrację rasy. The International Cat Association (TICA) uznała koty już w 1979 roku. Z czasem uczyniły to także: Cat Fanciers\\\' Association (CFA), American Cat Fanciers\\\' Association (ACFA), oraz Canadian Cat Association (CCA). W 2007 roku przeprowadzono szczegółowe badania kodu genetycznego DNA kotów singapurskich i znaleziono wiele cech wspólnych z kotami burmskimi co pozwala przypuszczać, że koty singapurskie są z nimi blisko spokrewnione. W Polsce ta rasa nie zdobyła jeszcze dużej popularności. Z kolei w Singapurze uważa się ją za dobro narodowe i wykorzystuje do promocji tego niewielkiego kraju.