Seszelski krótkowłosy
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Bardzo młoda rasa kotów wyhodowana kilka lat temu w Wielkiej Brytanii w wyniku krzyżówek kotów orientalnych. To niezwykle sympatyczny kot o egzotycznym wyglądzie, umiarkowanym temperamencie i łagodnym charakterze.

POCHODZENIE

Wielka Brytania

WYGLĄD

średniej wielkości krótkowłosy kot o proporcjonalnej budowie ciała i eleganckim umaszczeniu

UŻYTECZNOŚĆ

kot do towarzystwa

WYMAGANIA

Dla kota seszelskiego najważniejsze są potrzeby emocjonalne takie jak potrzeba bezpieczeństwa i akceptacji. Ponadto mruczki tej rasy oczekują czułości i troski ze strony właściciela. Uwielbiają spędzać godzinami czas na pasjonujących zabawach. Ze względu na potrzebę aktywności fizycznej najlepszym miejscem do życia dla kotów tej rasy będzie dom z ogrodem położony poza miastem lub na spokojnych przedmieściach.

CHARAKTER

Koty seszelskie oddziedziczyły wiele cech charakteru od swoich syjamskich i orientalnych kuzynów. W rezultacie są to koty dość aktywne, chociaż zrównoważone i mało nachalne. Ponadto są bardzo inteligentne, ciekawskie i doskonale wygimnastykowane. W praktyce oznacza to, że nie ma dla nich miejsc niedostępnych czy nieosiągalnych. Bardzo szybko uczą się sztuczek oraz potrafią wykorzystywać swoją skoczność do przemieszczania się pomiędzy pomieszczeniami. Nawet zamknięte na klamkę drzwi nie stanowią dla nich przeszkody niemożliwej do sforsowania. Siła fizyczna nie jest atutem tych kotów, ale są za to bardzo sprytne i zwinne. Ponadto koty seszelskie dążą do zbudowania silnej więzi ze swoim opiekunem i bardzo mocno angażują się w kontakt z człowiekiem. Akceptują dzieci i potrafią się z nimi grzecznie i inteligentnie bawić. Co więcej są przyjazne także dla pozostałych domowników i gości odwiedzających dom. Nie najlepiej znoszą zmiany i nie lubią zostawać same w domu. Dlatego zawsze powinnien towarzyszyć im ktoś z domowników lub inny, tolerancyjny i zrównoważony kot. W przeciwnym razie kot seszelski popadnie w apatię lub nawet depresję.

ZDROWIE

Koty seszelskie należą do zdrowych i odpornych zwierząt. Zazwyczaj dożywają w pełnym zdrowiu kilkunastu lat. Niemniej jak w przypadku większości zwierząt domowych, trzeba uważnie obserwować ich zachowanie i zadbać o ich zaszczepienie zwłaszcza w przypadku, gdy pozwolimy im wychodzić na dwór.

WŁAŚCICIEL

Każda osoba, która potrafi zrozumieć mowę ciała kota i prawidłowo odczytać jego emocje będzie doskonałym właścicielem kota seszelskiego. Ponadto trzeba pamiętać o właściwej pielęgnacji sierści w przypadku posiadania długowłosej odmiany tego kota. Ze względu na delikatną psychikę kotów seszelskich, ich opiekunami mogą być wyłącznie osoby dojrzałe i odpowiedzialne.

HISTORIA

Koty seszelskie mają bardzo krótką historię, która rozpoczyna się na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Wówczas brytyjski hodowca kotów Pat Turner skrzyżował persy z kotami orientalnymi i syjamskimi. W efekcie uzyskał pierwowzór współcześnie znanego kota seszelskiego. Nowa rasa długo nie mogła się przebić, ale w ostatnich latach zauważalny jest wyraźny wzrost popularności kotów orientalnych i syjamskich co naturalnie pomaga kotom seszelskim, które są do nich podobne. Z kolei w 2005 roku prestiżowa międzynarodowa organizacja Fédération Internationale Féline (FIFE) oficjalnie zaakceptowała koty seszelskie. W Polsce koty seszelskie są praktycznie zupełnie nieznane. Nie istnieje również żadna hodowla tych kotów w naszym kraju.