Europejski
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Bardzo zbliżony pod względem wyglądu i charakteru do popularnych „dachowców” kot wywodzący się z Europy. To sympatyczny, towarzyski kot o niewygórowanych wymaganiach i łagodnym temperamencie.

POCHODZENIE

Europa

WYGLĄD

średniej wielkości kot o klasycznym wyglądzie występujący w bardzo wielu odmianach barwnych

UŻYTECZNOŚĆ

kot łowny i do towarzystwa

WYMAGANIA

Potrzeby kotów europejskich nie są wygórowane. W przeciwieństwie do większości ras, nie wymagają specjalnego traktowania, ani wyszukanej karmy. Mogą przebywać zarówno w mieszkaniach w blokach jak i domach na wsi. Lubią przebywać na świeżym powietrzu, ale jeśli od wczesnego dzieciństwa przyzwyczajane są do życia w mieszkaniu bez możliwości wychodzenia na dwór, nie dopominają się spacerów na łonie natury w dorosłym życiu. Ponadto z racji krótkiej sierści, koty tej rasy nie wymagają codziennego szczotkowania. Niemniej dla kotów europejskich istotne jest zaspokojenie ich potrzeb emocjonalnych. Dlatego zwłaszcza jeśli często przebywamy poza domem, powinniśmy wygospodarować codziennie przynajmniej kwadrans na zabawę z kotem. W przeciwnym razie nasz ulubieniec może popaść w apatię.

CHARAKTER

Koty europejskie są bardzo zróżnicowaną rasą jeśli chodzi o charakter i temperament. Niemniej zdecydowana większość z nich to koty aktywne i łowne, a jednocześnie towarzyskie i łagodne w stosunku do właściciela i innych domowników. Przeważnie dobrze rozumieją się także z dziećmi i zwierzętami domowymi. Co ważne są bardzo odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne i choroby. Nastawienie kota zależy w dużej mierze od jego wychowania. Dlatego warto zaopiekować się kilkumiesięcznym kociakiem i wówczas możemy być pewni, że pozostanie nam wierny przez lata. Charakterystyczną cechą wszystkich kotów europejskich jest zdolność przystosowywania się do różnych sytuacji. W rezultacie nie są specjalnie wymagające i doskonale nadają się zarówno dla osób, które jeszcze nigdy nie miały kota oraz doświadczonych hodowców. Koty europejskie są z reguły bardzo ciekawskie i potrafią podążać za opiekunem. Z drugiej strony pozostawione na kilka godzin w domu potrafią same zorganizować sobie czas. Zazwyczaj koty tej rasy są wesołe i uwielbiają się bawić. Jeśli poświęcimy im trochę czasu i cierpliwości, możemy nauczyć je różnych prostych sztuczek.

ZDROWIE

Koty europejskie są zdrowymi i silnymi kotami, które zwykle dożywają kilkunastu lat, a niektóre osobniki nawet ponad dwudziestu lat. Jeśli pozwolimy naszemu kotu wychodzić na dwór powinniśmy dbać o jego regularne szczepienie i odrobaczanie. W przypadku kastracji kocura czy sterylizacji kotki warto podawać mruczkowi specjalny rodzaj karmy. W przeciwnym razie z racji dużego apetytu, koty stają się otyłe co prowadzi do różnych problemów ze zdrowiem takich jak na przykład cukrzyca.

 

WŁAŚCICIEL

Dla większości kotów idealnym właścicielem jest każda osoba, która szanuje zwierzęta i spędza większość czasu w domu. Podobnie wygląda to w przypadku kotów europejskich. Niemniej potrafią one cierpliwie czekać na właściciela zanim wróci z pracy przez wiele godzin każdego dnia. Z racji mało wygórowanych wymagań, opieka nad kotami tej rasy nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani nietypowych umiejętności. Dlatego mogą zaopiekować się nimi nawet osoby, które do tej pory nie miały jeszcze kota.

HISTORIA

Pochodzenie kotów europejskich jest niejasne. Niektórzy badacze twierdzą, że koty tej rasy wywodzą się z Bliskiego Wschodu oraz terenów należących do antycznej cywilizacji egipskiej. Niemniej najczęściej przyjmuje się, że przodkami kotów europejskich były koty zamieszkałe w Starożytnym Rzymie. Chociaż może się to wydać paradoksalne to w nowożytnym świecie koty europejskie uznała prestiżowa międzynarodowa organizacja Fédération Internationale Féline dopiero w 1982 roku. Od tamtej pory rasę próbowano spopularyzować w całej Europie i Stanach Zjednoczonych, ale najprawdopodobniej z racji podobieństwa do popularnych „dachowców” koty europejskie nie spotkały się ze zbyt dużym zainteresowaniem. Wyjątkiem jest Skandynawia, gdzie są jedną z najczęściej spotykanych ras. W Polsce koty europejskie hoduje się bardzo rzadko, czego efektem jest ich nieobecność na większości wystaw.