Elf
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Pozbawiona sierści nowa rasa kotów przypominająca pod względem wyglądu dość popularne w naszym kraju Sfinksy. To koty dla koneserów, gdyż mają specyficzny typ urody, który przeciętnej osobie niekoniecznie musi przypaść do gustu.

POCHODZENIE

Stany Zjednoczone

WYGLĄD

średniej wielkości, dość dobrze umięśniony i pozbawiony sierści kot o charakterystycznej małej głowie i dużych uszach

UŻYTECZNOŚĆ

kot do towarzystwa

WYMAGANIA

Ze względu na brak sierści koty Elf podobnie jak i ich bliscy krewni Sfinksy wymagają regularnych kąpieli i starannej pielęgnacji skóry. Co ciekawe większość z nich nie boi się wody, a niektóre wręcz potrafią i lubią popływać np. w wannie. Koty tej rasy nie mogą wychodzić na dłużej na dwór gdy mocno świeci słońce gdyż mogą doznać poparzenia. Z kolei w chłodne dni trzeba zakładać im specjalne ubranko, żeby się nie przeziębiły. Dodatkowo ze względu na brak sierści, Elfy podatne są na wszelkiego rodzaju skaleczenia i otarcia naskórka. Dlatego nie powinno się pozwalać się im wychodzić na dwór bez opieki właściciela. Oczywiście oprócz potrzeb fizycznych dla kotów tej rasy niezwykle ważne są także ich potrzeby emocjonalne.

CHARAKTER

Elfy to niezwykle żywe koty o wesołym usposobieniu i łagodnym charakterze. Nie przejawiają żadnej agresji względem ludzi dlatego są chętnie adoptowane przez osoby starsze, samotne oraz rodziny z dziećmi. Uwielbiają towarzystwo ludzi i źle znoszą samotność. Dlatego nie powinny zostawać w domu same przez dłuższy czas. Warto poświęcać im każdą wolną chwilę. Wówczas pokochają nas całym swoim kocim sercem, gdyż są to delikatne mruczki o wrażliwej psychice. Elfy przywiązują się zarówno do ludzi jak i do miejsc. Nie przepadają za zmianami i źle znoszą dłuższe podróże, hałas i poważniejsze zmiany w życiu. Trzeba o tym pamiętać zanim zdecydujemy się na zakup takiego kota. Ciekawostką jest fakt, że Elfy bardzo lubią spędzać czas na półkach i szafach skąd mają dobry widok na cały pokój. Są bardzo skoczne i zwinne oraz bardzo dobrze wspinają się po drzewach i … meblach. Nie są to zbyt łowne koty, ale często lubią sprawdzić swój refleks bawiąc się w polowanie.

ZDROWIE

Elfy to zdrowe i silne koty, których średnia długość życia wynosi kilkanaście lat. Niemniej aby zdrowo i szczęśliwie dożyły starości trzeba się o nie troszczyć i dbać o ich prawidłowy rozwój zarówno w sferze fizycznej jak i emocjonalnej. Szczególnie trzeba zwracać uwagę na skórę, gdyż brak sierści powoduje większą wrażliwość kota na uszkodzenia fizyczne. Dlatego wypuszczanie tych kotów, aby pobiegały sobie same po okolicy nie jest dobrym pomysłem. Elfy to typowo domowe koty, które większość czasu powinny spędzać w zamkniętych pomieszczeniach.

WŁAŚCICIEL

Idealnym właścicielem kota rasy Elf jest wrażliwa i odpowiedzialna osoba, która każdego dnia potrafi znaleźć przynajmniej kilkanaście minut na wspólną zabawę ze swoim zwierzątkiem. Dodatkowo opiekun powinien rzadko zostawiać kota samego. Jeśli właściciel spędza dużo czasu poza domem w pracy, dobrym pomysłem będzie zakup dwóch Elfów. Koty tej rasy najlepiej będą się czuć w dużym mieszkaniu lub domu z licznymi zakamarkami. Trzeba pozwolić im od czasu do czasu wejść do szafy, gdyż jak większość mruczków czasami potrzebują odrobiny spokoju, samotności i odpoczynku od domowników.

HISTORIA

Historia kotów tej rasy jest krótka i rozpoczyna się pod koniec ubiegłego wieku. Koty Elf powstały w wyniku skrzyżowania Amerykańskich Curl oraz Sfinksów. Tym pierwszym zawdzięczają charakterystyczne odwinięte uszy, a Sfinksom brak sierści. Za twórców rasy uważa się Karen Nelson i Kristen Leedom. Koty Elf z roku na rok zyskują na popularności głównie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Od niedawna ich właściciele za oceanem usiłują przekonać włodarzy The International Cat Association (TICA) do zarejestrowania tych kotów. Prawdopodobnie wkrótce uda im się osiągnąć założony cel. Póki co Elfy nie mogą jeszcze ubiegać się o tytuły championów podczas międzynarodowych wystaw. W Polsce koty tej rasy nie są na razie znane, ale z pewnością wzrost ich popularności jest jedynie kwestią czasu.