Foldex
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Bardzo oryginalny kot rodem z Kanady, który dopiero rozpoczyna podbój Ameryki Północnej i Europy. Sympatyczny i wesoły, ale nieco powolny kot o typowym wyglądzie kota rasowego i umiarkowanym temperamencie.

POCHODZENIE

Quebec, Kanada

WYGLĄD

średniej wielkości, dobrze zbudowany i dość masywny kot o pyszczku przypominającym koty perskie

UŻYTECZNOŚĆ

kot do towarzystwa

WYMAGANIA

W porównaniu z większością ras, koty Foldex nie są zbyt wymagające. Nie potrzebują dużego mieszkania ani tym bardziej domu z ogrodem, gdyż nie muszą wychodzić na dwór. Najlepiej czują się w pobliżu swojego opiekuna w miejscach, w których wiedzą, że nie grozi im żadne niebezpieczeństwo. Dla kotów tej rasy dużo ważniejsze od potrzeb fizycznych są potrzeby emocjonalne. Dlatego ich właściciele powinni starać się poświęcać jak najwięcej czasu swoim milusińskim. Nie wolno zapominać o tym, że opiekun zawsze będzie najbliższą i najważniejszą osobą w życiu kota.

CHARAKTER

Koty Foldex to bardzo wesołe i towarzyskie mruczki o łagodnym temperamencie i niezbyt wygórowanych potrzebach. Idealnie nadają się dla osób, które mieszkają w blokach, gdyż nie muszą wychodzić na dwór. Są bardzo komunikatywne i szczerze okazują swoje uczucia. W rezultacie zrozumienie ich mowy ciała nie sprawia żadnych problemów nawet osobom, które mają niewielkie doświadczenie w opiece nad kotami. Foldexy to bardzo czułe i delikatne mruczki, które stale domagają się pieszczot i uwielbiają towarzystwo człowieka. Nie potrzeba wielkiego wysiłku, aby zachęcić je do zabawy. Wystarczy niewielka piłeczka, orzeszek czy inny drobny okrągły przedmiot, który mogą gonić, aby poprawić im nastrój. Pozwalają nosić się na rękach, często same wskakują na kolana i zazwyczaj śpią w nocy w łóżku obok opiekuna. Potrafią także grzecznie bawić się z dziećmi oraz rozweselać osoby starsze i schorowane. To wspaniali koci terapeuci, którzy poprawią nastrój nawet największemu ponurakowi. Dodatkowo Foldexy potrafią być dyskretne i nie narzucają się opiekunom, a ich głos nie jest zbyt donośny. To szczególnie ważne dla osób, które cenią sobie spokój.

ZDROWIE

Koty rasy Foldex zazwyczaj dożywają bez żadnych poważniejszych dolegliwości co najmniej kilkunastu lat. Niemniej sporadycznie występują u nich choroby nerek oraz problemy z sercem, zwłaszcza kardiomiopatia. Dlatego trzeba uważnie obserwować zachowanie kota i w razie jakichkolwiek wątpliwości udać się do weterynarza. Warto dodać, że sierść Foldexów wymaga regularnej pielęgnacji, która jednak nie jest zbyt uciążliwa.

WŁAŚCICIEL

Koty Foldex doskonale nadają się dla singli, nastolatków, osób starszych i rodzin z dziećmi. Jedyne czego wymagają od swojego właściciela to szacunku, czułości i zainteresowania. Za okazane uczucia potrafią odwdzięczyć się wspaniałą kocią miłością i bezgranicznym zaufaniem. Psychika Foldexów jest bardzo wrażliwa i dlatego opiekunem tych kotów może być wyłącznie osoba odpowiedzialna, która gotowa jest do różnych wyrzeczeń przez wiele lat opieki nad swoim ukochanym zwierzątkiem.

HISTORIA

Historia kotów Foldex jest krótka, gdyż początki rasy sięgają lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Po raz pierwszy zostały zaprezentowane w 1993 roku przez Betty-Ann Yaxley. Foldexy pochodzą z francuskojęzycznej kanadyjskiej prowincji Quebec i powstały w wyniku skrzyżowania szkockich foldów z kotami egzotycznymi krótkowłosymi. Tym pierwszym zawdzięczają charakterystyczne, odwinięte uszy, a dzięki kotom egzotycznym ich pyszczek wyglądem przypomina ten występujący u persów. Ich hodowcy musieli jednak czekać ponad dziesięć lat aż ich pupile zostali uznani i zarejestrowani przez Canadian Cat Association (CCA). Obecnie czynione są starania, aby rasa została zaakceptowana także przez najbardziej prestiżowe organizacje felinologiczne. Wówczas koty Foldexy miałyby szansę na zaprezentowanie się na różnych kontynentach. Obecnie są znane głównie na terenie Ameryki Północnej.