Egejski
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Najpopularniejszy grecki kot powszechnie spotykany nie tylko w kontynentalnej części tego kraju, ale także słynnych greckich wyspach. Na pierwszy rzut oka do złudzenia przypomina powszechne w Polsce „dachowce”.

POCHODZENIE

Cyklady (Grecja)

WYGLĄD

średniej wielkości kot, dość dobrze umięśniony o masywnych łapkach i stosunkowo dużych uszach

UŻYTECZNOŚĆ

kot łowny i do towarzystwa

WYMAGANIA

Jak większość ras kotów, koty egejskie oczekują przede wszystkim zainteresowania ze strony właściciela. Lubią być brane na kolana i głaskane, a nawet przytulane. Poza tym co pewien czas muszą rozładować nagromadzoną energię i czynią to biegając szybko po pokojach lub polując na owady latające, zwłaszcza komary, muchy i mole. Są to koty żywiołowe i aktywne, które lubią wychodzić na długie spacery dwór, ale zadowolą się także życiem w mieszkaniu w blokach o ile zapewnimy im podstawowe zabawki takie jak np. piłeczki. Co ważne koty egejskie nie grymaszą przy jedzeniu chociaż ich ulubioną potrawą jest ryba. Ponadto z racji krótkiej sierści nie wymagają specjalnej pielęgnacji.

CHARAKTER

Koty egejskie charakteryzują się bardzo łagodnym usposobieniem. Pomimo tego, że są to koty aktywne i łowne, pozostają bardzo delikatne względem człowieka. Doskonale nadają się zarówno dla osób dysponujących niewielkimi mieszkaniami jak i właścicieli dużych domów na wsi. Z racji małych wymagań i dużej odporności na choroby, poleca się je początkującym hodowcom. Ponadto koty egejskie doskonale nadają się dla rodzin z dziećmi oraz dla osób starszych. Przede wszystkim są to koty bardzo towarzyskie, które uwielbiają spędzać czas z domownikami. Nie są przy tym natarczywe ani hałaśliwe, ale potrafią bardzo dyskretnie upomnieć się o nasypanie pokarmu do miseczki, pogłaskanie czy chwilę wspólnej zabawy. Dodatkowo nie sprawiają problemów wychowawczych, a z racji wysokiego poziomu inteligencji można nauczyć je prostych sztuczek. Co ciekawe w przeciwieństwie do większości ras kotów, koty egejskie nie boją się wody, gdyż ich przodkowie mieli nieustannie styczność z morzem. Dość dobrze znoszą podróże chociaż najlepiej czują się w miejscach, które dobrze znają wśród bliskich im osób. Łatwo przywiązują się do ludzi i potrafią być czułe i dyskretnie okazywać swoje uczucia. Nie przepadają za hałasem i stronią od ludzi porywczych. Dość dobrze komunikują się z pozostałymi domowymi zwierzętami o ile te nie są wobec nich agresywne. Zachowują się grzecznie, nie niszczą roślin ani kwiatków, a tym bardziej mebli. Jeśli jednak nie zamierzamy obcinać im pazurków, warto abyśmy zaopatrzyli się w drapak. W przeciwnym razie kot siłą rzeczy będzie zostawiał ślady na ścianach czy nogach od stołu i krzeseł.

ZDROWIE

Koty egejskie są bardzo odpornymi na choroby kotami, które bez większych problemów ze zdrowiem dożywają kilkunastu lat. Chociaż koty tej rasy nie mają tendencji do tycia warto pamiętać, że ich apetyt po zabiegu kastracji/sterylizacji wzrasta i należy wówczas stosować specjalną dietę. W przeciwnym razie możemy przekarmić kota, a otyłość jest często przyczynia się do powstania cukrzycy. Dotyczy to zwłaszcza kotów, które nie mają możliwości wychodzenia na dwór. Z kolei w przypadku kotów wychodzących nie można zapominać o podstawowym zestawie szczepień przeciwko najpopularniejszym chorobom zakaźnym oraz regularnym odrobaczaniu kota.

WŁAŚCICIEL

Zarówno młoda, aktywna zawodowo osoba jak i senior będą doskonałymi opiekunami kota egejskiego o ile kochają zwierzęta i potrafią okazywać im uczucia. Idealny właściciel to przede wszystkim taka osoba, która codziennie potrafi znaleźć chociażby godzinę czasu na zabawę ze swoim zwierzątkiem oraz dba o jego prawidłowe odżywianie. Ponadto opiekun kota musi być odpowiedzialny, gdyż decyzja o wzięciu kota pod dach wiąże się z koniecznością opieki nad zwierzątkiem przez kilkanaście lat. Dlatego dobrze jeśli w domu czy mieszkaniu przebywa kilka osób. Wówczas w przypadku wyjazdu czy choroby opiekuna, ktoś inny z domowników może przejąć jego obowiązki.

HISTORIA

Wykopaliska archeologiczne potwierdziły, że pierwsze koty na Cykladach żyły już 12 000 lat temu. Były one protoplastami współcześnie znanych kotów egejskich. Koegzystencja tych kotów z miejscową ludnością była zawsze pokojowa, gdyż z racji wysoko rozwiniętych zdolności łowieckich pomagały one ludziom w walce z plagą gryzoni. Z czasem zaczęły pełnić swoją służbę także na statkach i w ten sposób trafiły na Półwysep Bałkański. Żyją tam po dziś dzień, ale najbardziej rzucają się w oczy na licznych greckich wyspach, gdzie najczęściej spotyka się je w pobliżu portów rybackich. Tam miejscowi rybacy chętnie częstują je przywiezionymi z połowów rybami. Popularność kotów egejskich wzrosła w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, gdy zaczęto pokazywać je na wystawach w Grecji, a z czasem także w Europie i Stanach Zjednoczonych. W Polsce nie są praktycznie w ogóle znane i póki co nie istnieje żadna hodowla kotów egejskich w naszym kraju.