Dragon Li
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Bardzo rzadka i mało popularna rasa kotów wywodzących się z Chin i mocno akcentowana w tamtejszej kulturze. Te sympatyczne koty do złudzenia przypominają z wyglądu doskonale znane wszystkim  „dachowce”.

POCHODZENIE

Chiny

WYGLĄD

średniej wielkości, masywny i dobrze zbudowany i umięśniony kot o proporcjonalnej sylwetce i klasycznym wyglądzie

UŻYTECZNOŚĆ

kot łowny i do towarzystwa

WYMAGANIA

Dla kotów Dragon Li ważne są zarówno potrzeby fizyczne jak i emocjonalne. Mruczki tej rasy lubią ruch i nie będą się dobrze czuły w małych mieszkaniach. Niemniej nawet jeśli ktoś mieszka w blokach, ale dysponuje odpowiednio przestronnymi pokojami to jego Dragon Li będzie z pewnością usatysfakcjonowany. Jeśli dodatkowo zamontujemy w mieszkaniu kilka półek lub instalacji umożliwiających mruczkowi doskonalenie jego fizycznych umiejętności, nasz kot będzie w siódmym niebie. Niemniej nie wolno zapominać o emocjonalnych potrzebach mruczka. Wspólna zabawa będzie idealnym sposobem na zdobycie zaufania kota oraz pogłębienie więzi emocjonalnych z naszym ulubieńcem. Ponadto nie wolno zapominać o głaskaniu kota i dotrzymywaniu mu towarzystwa, gdyż Dragon Li podobnie jak większość innych ras kotów źle znoszą dłuższe okresy samotności. Sierść tego mruczka jest krótka, ale wymaga czesania i szczotkowania raz na kilka dni.

CHARAKTER

Dragon Li to bardzo ciekawa rasa kotów charakteryzujących się wysokim poziomem inteligencji oraz żywym i radosnym usposobieniem. Te sympatyczne mruczki nie mają dużych wymagań i mimo bliskiego pokrewieństwa z dziko żyjącymi kotami idealnie nadają się nawet dla osób nie dysponujących dużymi domami. Niemniej lubią przestrzeń i ruch. Uwielbiają wszystkie zabawy, w których mogą wykazać się swoją zwinnością, refleksem i sprytem. Dragon Li są szybkie, skoczne i bardzo sprawne fizycznie. Ponadto pomimo masywnej budowy potrafią sprawnie wspinać się po drzewach i zazwyczaj spadają na cztery łapy. Niemniej jeśli ktoś mieszka w wysokim budynku, musi oczywiście zabezpieczyć balkon lub taras tak, aby uchronić kota przed upadkiem z dużej wysokości. Dragon Li to czuły i wrażliwy kot, który dąży do zbudowania silnej więzi emocjonalnej ze swoim opiekunem. Mruczki tej rasy są bardzo lojalne względem swoich opiekunów, domowników i wszystkich osób, które traktują je z życzliwością i szacunkiem. Dodatkowo cechują się dużą komunikatywnością i dzięki temu łatwo zrozumieć ich potrzeby. Nie mają problemów z tolerowaniem dzieci i zwierząt domowych. Są bardzo rozmowne, ale ich dość donośny głos może stanowić pewną niedogodność zwłaszcza dla osób starszych. Niemniej nie są to koty złośliwe, a ponadto nie narzucają się domownikom i potrafią zawsze znaleźć sobie zajęcie, a gdy zauważą, że ich opiekun jest zmęczony czy smutny będą starały się poprawić mu nastrój. Te empatyczne mruczki doskonale wyczuwają nastroje i intencje ludzi. Dlatego doskonale nadają się dla osób, które szukają wrażliwego, czułego i wiernego przyjaciela na lata.

ZDROWIE

Dragon Li to zdrowe i odporne koty, które żyją średnio kilkanaście lat. Dlatego decyzja o ich zakupie powinna być przemyślana i nie może być podejmowana pod wpływem impulsu. Ponadto jeśli nasz kot ma możliwość wychodzenia na dwór, zanim zacznie odbywać wędrówki po okolicy powinien zostać zaszczepiony. Aby zapobiec jego zachowaniom terytorialnym w tym oznaczaniu terenu moczem powinno się przeprowadzić zabieg kastracji u kocura lub sterylizacji w przypadku kotki.

WŁAŚCICIEL

Każda osoba, która kocha koty i potrafi się nimi troskliwie opiekować będzie odpowiednim właścicielem mruczka rasy Dragon Li. Ze względu na swoją ruchliwość i dużą aktywność koty tej rasy raczej nie są polecane osobom starszym. Niemniej jeśli ktoś czuje się na siłach i wierzy, że uda mu się dotrzymać kroku Dragon Li to nie powinien się wahać z zakupem kota. Przy odrobinie cierpliwości i zaangażowania bardzo szybko można przekonać się, że mruczki z Chin nie różnią się pod względem charakteru od polskich „dachowców” i potrafią wspaniale odwzajemnić każdy szczery i życzliwy gest.

HISTORIA

Dragon Li została niedawno wyodrębniona jako osobna rasa, ale zaliczane do niej mruczki wywodzą się z chińskich kotów górskich, które żyją dziko na terenie Chin od tysięcy lat i są podobne do popularnych w Polsce żbików. Dragon Li po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowano w Pekinie w 2003 roku. W swojej ojczyźnie mruczki tej rasy funkcjonują także pod nazwami Li Hua, Li Mao, Li Hua Mau i Li Hua Mao. Obecnie są zarejestrowane jedynie przez Cat Aficionado Association (CAA). Niemniej najprawdopodobniej wkrótce Dragon Li zostaną uznane także przez Cat Fanciers Association (CFA). Obecnie koty tej rasy są bardzo słabo rozpowszechnione i cieszą się największą popularnością w Azji. Niewielka liczba tych sympatycznych mruczków trafiła także do hodowli w Stanach Zjednoczonych. W Polsce Dragon Li są zupełnie nieznane. Z kolei w swojej ojczyźnie uważane są za jeden z elementów tamtejszej kultury i dlatego często stają się bohaterami popularnych książek czy filmów.