Egipski Mau
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Niezwykle ruchliwy i towarzyski kot stosunkowo rzadkiej rasy o ciekawym pochodzeniu i cechach charakteru, które czynią go doskonałym towarzyszem osób samotnych i rodzin z dziećmi. Brak poważniejszych problemów ze zdrowiem i niezbyt wygórowane wymagania sprawiają, że jest on łatwy w hodowli.

POCHODZENIE

Egipt

WYGLĄD

Proporcjonalna sylwetka, charakterystyczne umaszczenie i cętkowanie sprawia, że Egipskie Mau przypominają wyglądem dzikie koty.

UŻYTECZNOŚĆ

Kot do towarzystwa

WYMAGANIA

Przede wszystkim Egipski Mau wymaga dużego zaangażowania ze strony właściciela. W efekcie na opiekę nad kotem powinny decydować się przede wszystkim osoby wrażliwe, które potrafią odwdzięczyć się kotom za ich przywiązanie i miłość. Koty tej rasy są ciche i dyskretne, ale oczekują inicjatywy ze strony opiekunów. Są bardzo aktywne tak więc trzeba umożliwić im zaspokojenie potrzeb fizycznych. Jeśli chodzi o higienę to Egipskie Mau wymagają regularnego, codziennego szczotkowania. Ponadto przynajmniej raz w tygodniu trzeba czesać je grzebieniem. Nie można zapominać także o czyszczeniu uszu i obcinaniu pazurków zwłaszcza gdy nasze koty nie wychodzą na dwór i nie mogą drapać kory drzew.

 

CHARAKTER

Koty tej rasy cechują się elegancką, proporcjonalną sylwetką oraz umaszczeniem i cętkowaniem zbliżonym do dziko żyjących w Afryce kotów. Egipskie mau są bardzo szybkie i mogą biegać z prędkością ponad 55 km/h co sprawia, że są najszybszymi kotami rasowymi na świecie. Dodatkowo są niezwykle skoczne i potrafią skoczyć nawet na wysokość ponad dwóch metrów. Co więcej egipskie mau są świetnymi myśliwymi. Pomimo wielu cech i umiejętności charakterystycznych dla dzikich kotów ich charakter jest łagodny i zrównoważony. Trzeba jednak pamiętać, żeby poświęcać im wiele czasu. Dlatego jeśli rzadko przebywamy w domu, powinniśmy wziąć parę tych kotów. W przeciwnym razie samotny Egipski Mau będzie cierpiał w samotności. Jeśli nie zależy nam na prestiżowym rodowodzie, możemy za niewielką sumę zaadoptować kota egipskiego korzystając z międzynarodowej organizacji o nazwie EMRO zajmującej się opieką nad tymi zwierzętami.

ZDROWIE

Egipskie Mau są na ogół zdrowymi kotami. Ich długość życia nie przekracza zwykle 15 lat. W miocie rodzą się najczęściej cztery koty.

 

WŁAŚCICIEL

Idealnym właścicielem Egipskiego Mau będzie każda osoba, która jest w stanie zapewnić kotu zaspokojenie jego potrzeb fizycznych i emocjonalnych. Wskazane jest posiadanie domu z ogrodem lub dużego mieszkania, gdyż koty egipskie uwielbiają biegać, skakać i polować. Ponadto jak większość mruczków nie przepadają za hałasem, więc otoczenie, w którym przebywają powinno zaspakajać ich potrzebę poczucia bezpieczeństwa.

HISTORIA

Rasa Egipski Mau została wyodrębniona w połowie ubiegłego wieku i uzyskano ją krzyżując koty syjamskie, abisyńskie i amerykańskie krótkowłose. Niemniej krąży mnóstwo legend na temat pochodzenia Egipskich Mau. Z racji licznych podobieństw do dzikich afrykańskich kotów niektórzy uważają, że rodowód rasy sięga starożytnego Egiptu. Faktem jest, że w tej cywilizacji koty darzono ogromnym szacunkiem z racji wierzeń religijnych. Ponadto chroniły one przed plagą myszy ziarna zgromadzone w spichlerzach zapobiegając w ten sposób klęsce głodu. Hodowlę Egipskich Mau w Europie spopularyzowała w latach 50-tych ubiegłego wieku rosyjska księżniczka Natalia Trubecka. Od tamtej pory zaczęto interesować się nimi zarówno na Starym Kontynencie jak i za oceanem. Pomimo tego Egipskie Mau to nadal rzadkie koty i do niedawna w Polsce znajdowała się tylko jedna ich hodowla.