Doński Sfinks
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Bardzo podobna do Sfinksów rasa kotów wyhodowana w Rosji pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. To delikatny średniej wielkości kot o niezwykle oryginalnej urodzie.

POCHODZENIE

Rosja

WYGLĄD

średniej wielkości, pozbawiony sierści kot o smukłym tułowiu i cienkim ogonie

UŻYTECZNOŚĆ

kot do towarzystwa

WYMAGANIA

Dla Sfinksa Dońskiego najważniejsze jest zaspokojenie potrzeb emocjonalnych dlatego opiekun takiego kota musi posiadać wiedzę na temat kociej psychiki oraz wysoko rozwiniętą zdolność empatii tak, aby móc wyczuwać nastrój kota i reagować odpowiednio na jego zachowania. Z pewnością trzeba pamiętać, że sfinks doński wymaga poświęcenia sporej ilości czasu na wspólną zabawę i przytulanie. Ponadto z racji braku sierści Sfinks Doński wymaga kąpieli raz na kilka tygodni. Z kolei z powodu potrzeby przebywania w otoczeniu człowieka lub innych zwierząt należy zapewnić kotom tej rasy towarzystwo.

CHARAKTER

Sfinksy Dońskie to niezwykle sympatyczne, towarzyskie i inteligentne koty. Ich charakterystyczne cechy to delikatna psychika i potrzeba stworzenia silnej więzi emocjonalnej z właścicielem. W efekcie sfinksy dońskie są bardzo zaangażowane w codzienne życie domowników i swojego właściciela. To bardzo towarzyskie i sympatyczne koty, które uwielbiają pieszczoty i różnego rodzaju zabawy. Można nauczyć je wielu sztuczek, na przykład aportowania piłeczek lub innych drobnych przedmiotów. Chociaż same często prowokują do różnego rodzaju zabaw, nie są natarczywe, głośne ani złośliwe. W rezultacie sprawiają żadnych poważnych problemów wychowawczych. Lubią ruch, ale z racji braku sierści są narażone na skaleczenia i różne urazy fizyczne. W rezultacie nie należy wypuszczać ich na dwór, gdzie są narażone na różne groźne kontuzje i urazy. Do zaspokojenia potrzeb fizycznych Sfinksom Dońskim wystarczy w zupełności duże mieszkanie. Ponadto koty tej rasy dość dobrze rozumieją się z innymi zwierzętami i potrafią bez większych problemów adoptować się do nowego otoczenia.

ZDROWIE

Sfinsky Dońskie to zdrowe koty, które żyją przeciętnie kilkanaście lat. Niemniej należy bacznie obserwować ich ciało, gdyż z racji braku sierści mogą łatwo się skaleczyć. Ponadto sporadycznie występuje u tych kotów choroba zwana dysplazją ektodermalną, która znacznie obniża komfort życia kota i może prowadzić do trudnych do opanowania powikłań.

WŁAŚCICIEL

Najlepszym właścicielem dla Sfinksa Dońskiego będzie każda osoba, która kocha i szanuje koty oraz często przebywa w domu w bezpośrednim otoczeniu kota. Opiekun kotów tej rasy powinien także cechować się entuzjastycznym podejściem do życia i posiadać sporo energii tak, aby dotrzymywać kroku swojemu niezwykle aktywnemu mruczkowi.

HISTORIA

Sfinks Doński to bardzo młoda i mało rozpowszechniona na świecie rasa kotów. Pierwsza kotka reprezentująca tę rasę narodziła się w 1987 roku w rosyjskim mieście Rostów nad Donem i dlatego została nazwana dońskim sfinksem. Jego opiekunem została Elena Kowalewa, która nazwała kotkę Warwara. Wkrótce urodziły się młode, które z racji całkowitego braku sierści początkowo uznano za chore. Wówczas zaopiekowała się nimi profesjonalna hodowczyni Irina Nemikina, która zadbała o stworzenie i zarejestrowanie nowej rasy. Prestiżowa międzynarodowa organizacja World Cat Federation uznała rasę doński sfinks w 1997 roku, a inna organizacja The International Cat Association uczyniła to w 2005 roku. W Polsce istnieje obecnie zaledwie kilka hodowli tych kotów. Niemniej z pewnością wzrost popularności tych niezwykle oryginalnych kotów jest jedynie kwestią czasu.