Dossow
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Na pierwszy rzut oka Dossow przypomina powszechne w Polsce „dachowce” i nie wyróżnia się niczym niezwykłym jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny, niemniej koty tej rasy posiadają dość często „dzikie” umaszczenie.

POCHODZENIE

Stany Zjednoczone

WYGLĄD

średniej wielkości, proporcjonalny, dość dobrze umięśniony kot o klasycznym wyglądzie

UŻYTECZNOŚĆ

kot łowny i do towarzystwa

WYMAGANIA

Dossow podobnie jak większość innych ras kotów oczekują od człowieka przyjaźni i troskliwej opieki. Potrafią bardzo mocno przywiązać się do właściciela oraz wszystkich domowników, którzy traktują je z szacunkiem. To wrażliwe i uczuciowe koty, które nie przepadają za zmianami, gdyż najbezpieczniej czują się w miejscach, które znają oraz w otoczeniu bliskich im osób. Sierść Dossow jest krótkowłosa i nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Niemniej co kilka dni warto szczotkować kota, aby nie tworzyły się kłębki, które potem ciężko rozczesać.

CHARAKTER

Dossow to wesołe, towarzyskie i komunikatywne koty charakteryzujące się umiarkowanym temperamentem. Dlatego dość dobrze odnajdują się w roli towarzyszy życia osób samotnych, ale także w rodzinach z małymi dziećmi. Nie są to koty szczególnie wymagające, gdyż ich potrzeby i oczekiwania względem właściciela nie są zbyt wygórowane. Lubią ruch, ale nie muszą codziennie wychodzić na dwór zwłaszcza jeśli przebywają w mieszkaniu o dużej powierzchni. Niemniej do prawidłowego rozwoju i szczęśliwego życia potrzebują obecności człowieka i jego przyjaźni. Dlatego źle znoszą samotność i niespecjalnie nadają się dla osób, które często przebywają poza domem np. w pracy lub dużo podróżują. Te inteligentne i zwinne koty potrafią wspaniale się bawić oraz polować na drobne owady latające po mieszkaniu. Jeśli posiadamy ogród, dossow co pewien czas przyniesie nam w prezencie złapaną przez niego myszkę lub niewielkiego ptaka. Dodatkowo większość mruczków tej rasy można nauczyć prostych sztuczek np. aportowania drobnych przedmiotów. Jeśli w dzieciństwie często będziemy zwracać się do nich po imieniu, nawet jako dorosłe koty będą na nie reagować.

ZDROWIE

Dossow nie są kotami podatnymi na jakiekolwiek choroby genetyczne. Większa ilość palców nie przeszkadza im w poruszaniu się, ani nie powoduje żadnych innych dolegliwości. Tak więc Dossow to zdrowe i silne koty, które bez problemu dożywają kilkunastu lat. Oczywiście jak w przypadku wszystkich kotów wychodzących nie wolno zapominać o obowiązkowych szczepieniach. Co pewien czas należy także poddawać kota odrobaczaniu. Kotki po sterylizacji i kocury po kastracji mają tendencję do tycia. Dlatego powinno się podawać im specjalną karmę, ale jej cena nie jest zbyt wygórowana.

WŁAŚCICIEL

Każda uczuciowa i wrażliwa osoba, która kocha koty i lubi spędzać z nimi czas będzie odpowiednim właścicielem dossow. Najważniesza jest odpowiedzialność oraz jak największa ilość czasu, którą można poświęcić swojemu ulubieńcowi. Idealny właściciel nie może zapominać, że każdy kot musi mieć możliwość zaspokojenia zarówno potrzeb fizycznych jak i emocjonalnych, aby jego rozwój był prawidłowy, a samopoczucie dobre.

HISTORIA

Historia kotów Dossow jest krótka, gdyż jest to stosunkowo nowa rasa będąca w fazie doskonalenia i rejestracji. Dotychczas koty dossow zostały wpisane jedynie na listę rzadkich ras amerykańskiej organizacji o nazwie Rare and Exotic Feline Registry (REFR). Przyjmuje się, że pierwsze koty rasy Dossow przyszły na świat w hodowli położonej w pobliżu miasta Detroit w stanie Michigan. Najprawdopodobniej urodziły się w wyniku krzyżówek pomiędzy rasami: Donskoy, Savannah, Peterbald oraz Amerykański Polydactyl. Ze względu na małą ilość kotów tej rasy na rynku ich zakup wiąże się ze sporym wydatkiem. Dlatego na wzrost popularności Dossow trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.