Devon Rex
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Devon Rex to młoda rasa kotów, które na pierwszy rzut oka wyglądają jakby przybyły z innej planety. W rzeczywistości są to niezwykle przyjazne, inteligentne, wrażliwe i czułe mruczki. Są podobne do Cornish Rexów, ale różnią się od nich pewnymi szczegółami.

POCHODZENIE

Anglia

WYGLĄD

Nietypowy i niezwykle oryginalny, podobne do Cornish Rexów, ale różnią się od nich pewnymi drobnymi szczegółami.

UŻYTECZNOŚĆ

kot łowny i do towarzystwa

WYMAGANIA

Ze względu na żywiołowy charakter i duże zasoby energii, Devon Rexy powinny mieć do dyspozycji przestronne mieszkanie lub dom z możliwością wychodzenia na dwór. Ponadto raz w tygodniu należy je szczotkować. Nie wolno zapominać także o regularnych zabaw z kotem i zaspokajaniu jego potrzeb emocjonalnych.

CHARAKTER

Koty rasy Devon Rex są niezwykle lubiane przez hodowców ze względu na charakter, który zbliża je do psów. Lubią chodzić na smyczy, często machają z radości ogonem i są niezwykle aktywne, a ponadto można nauczyć je wielu sztuczek. Podążają wszędzie za opiekunem i są do niego bardzo przywiązane. Dodatkowo Devon Rexy uwielbiają bawić się piłeczkami w polowanie oraz psocić, ganiać po pokojach i zaszywać w różne zakamarki. Dodatkowo koty tej rasy są bardzo skoczne, uwielbiają wspinać się na najwyższe półki, a gdy wybiegną na dwór, lubią chodzić po drzewach. Co nietypowe niektóre Devon Rexy lubią kąpać się w wannie lub bawić w wodzie. Te niezwykle towarzyskie i wesołe koty wprowadzają mnóstwo pozytywnej energii do domu, w którym zamieszkują dlatego z pewnością będą zyskiwać na popularności.

ZDROWIE

Koty tej rasy są na ogół bardzo zdrowe. Niemniej należy pamiętać o regularnym badaniu i obserwowaniu kota, aby zapobiec ewentualnym problemom zdrowotnym. Rzadko może występować spastyczność, która znacznie obniża komfort życia kota i powoduje u niego zaburzenia nerwowe. Ponadto Devon Rexy narażone są na choroby dziąseł dlatego trzeba co pewien czas sprawdzać stan ich jamy ustnej, zwłaszcza zębów.

WŁAŚCICIEL

Devon Rexy nie są wybrednymi i trudnymi w hodowli kotami. Niemniej osoba, która zdecyduje się zostać ich właścicielem powinna pamiętać, żeby zapewnić im towarzystwo oraz pozwalać na różne zabawy. Opiekun Devon Rexa powinien być osobą cierpliwą i wyrozumiałą i nie ganić kota za to, że w czasie zabawy stłucze szklankę czy zadrapie mebel.

HISTORIA

Devon Rexy mają krótką historię. W 1960 roku w opuszczonej kopalni Brytyjka Beryl Cox znalazła młode kocięta o dziwnym wyglądzie, którymi postanowiła się zaopiekować wraz ze swoją przyjaciółką Margaret Croll. Wydarzenie to miało miejsce w miasteczku Buckfastleigh w hrabstwie Devon i właśnie od nazwy hrabstwa, w którym się pojawiły koty zaczęto określać mianem devon rexów. Błyskawicznie zyskały ogromną popularność na terenie Wielkiej Brytanii, a stamtąd rozprzestrzeniły się na inne kraje. W Polsce nie są zbyt popularne, niemniej istnieją ich profesjonalne hodowle.