
POPRZEDNIĄ RASĘ ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
WRAŻENIA OGÓLNE
Manxy to niezwykle oryginalne koty pochodzące z mało znanej wyspy Man. Ich charakterystyczną cechą jest brak ogona lub niewidoczny tzw. ogon szczątkowy. Osobniki z normalnym ogonem zdarzają się bardzo rzadko. Te sympatyczne, nieco ociężałe koty posiadają bogatą osobowość i spokojny temperament.
POCHODZENIE
Wyspa Man, Wielka Brytania
WYGLĄD
Średniej wielkości kot o masywnym tułowiu, krępych kończynach, sporej głowie posiadający niewielkie uszy i owalną twarz.
UŻYTECZNOŚĆ
kot łowny i do towarzystwa
WYMAGANIA
Koty manx nie mają specjalnych wymagań. Zadowalają się przytulnym kątem w mieszkaniu i oczywiście oczekują zainteresowania i szacunku ze strony opiekuna. Lubią zapolować, ale nie trzeba zbyt często wypuszczać ich na dwór. Gdy przebywają dłużej w domu stają się nieco leniwe. Lata życia w trudnych warunkach na wyspie Man sprawiły, że koty tej rasy są odporne na choroby wynikające z zimna, wiatru i innych niekorzystnych warunków atmosferycznych. W przypadku odmiany krótkowłosej specjalna pielęgnacja nie jest konieczna. Natomiast koty odmiany długowłosej trzeba szczotkować przynajmniej dwa razy w tygodniu.
CHARAKTER
Manxy to niezwykle towarzyskie, spokojne i inteligentne koty. Ich łagodny charakter sprawia, że idealnie sprawdzają się w roli wieloletnich towarzyszy dla osób samotnych oraz rodzin z dziećmi. Dodatkowo manxy jako jedne z nielicznych kotów przybiegają na dźwięk gwizdka, potrafią chodzić przy właścicielu jak psy oraz wykonują różne sztuczki. Z racji niewielkiej aktywności i niezbyt wysokich wymagań koty tej rasy są niezwykle łatwe w hodowli. Potrafią świetnie odwdzięczyć się za okazane zainteresowanie. Są lojalnymi i wiernymi towarzyszami na wiele lat i zawsze mają ochotę na zabawę. Z racji braku ogona koty manx nie skaczą z dużych wysokości, gdyż miałyby problem z utrzymaniem właściwego położenia w powietrzu. Nie przepadają za wdrapywaniem się na meble, drzewa itp.
ZDROWIE
Manxy to zdrowe i wytrzymałe koty, które potrafią dożyć 15 lat. Niemniej zdarzają się u nich wady genetyczne. Aby tego uniknąć nie należy krzyżować osobników „rumpy” (czyli pozbawionych ogona) ze sobą nawzajem. W przeciwnym razie może wystąpić rozszczep kręgosłupa, który skutkuje nieprawidłową pracą pęcherza moczowego i powoduje śmierć płodów.
WŁAŚCICIEL
Z racji tego, że koty manx nie są wymagające ich właścicielem może być w zasadzie każda osoba, która lubi i szanuje koty. Oczywiście nie można zapominać o potrzebach emocjonalnych manxa i przede wszystkim poświęcać dużo czasu na zabawę z kotem. Ponadto raz na jakiś czas powinno się wyjść się z manxem na spacer.
HISTORIA
Historia kotów manx jest długa i tajemnicza. Wiadomo jedynie, że były znane na wyspie Man już w XVIII wieku, ale z powodu braku dobrej komunikacji z Anglią pozostawały długo w ukryciu. O przyczynach braku ogona u tych sympatycznych kotów krążą legendy. Mówi się nawet, że w ostatniej chwili weszły do Arki Noego i zamykające się wrota przytrzasnęły im ogonek. Inna teoria głosi, że manxy są krzyżówką kota z królikiem. Niektórzy twierdzą też, że irlandzcy najeźdźcy obcinali kotom ogony i używali ich jako pióropusze w hełmach. Prawda jest jednak zupełnie inna, a przyczyną braku ogona jest rzadko spotykana mutacja genetyczna. Manxy długo nie mogły się przebić zanim trafiły na kocie salony. Standardy rasy ustalono dopiero w 1903 roku chociaż w XIX wieku było ich już całkiem sporo na terenie całej Wielkiej Brytanii. W Polsce manxy pozostają praktycznie nieznane i sporadycznie pojawiają się na wystawach. Niemniej znany zespół muzyczny Varius Manx wziął swoją nazwę od kotów bez ogona.