Minskin
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Nowa rasa niewielkich kotów, które przez większość życia zachowują charakter i wygląd dorastających kociaków. To sympatycznie wyglądające mruczki o łatwej w pielęgnacji sierści i bardzo krótkich kończynach.

POCHODZENIE

Stany Zjednoczone

WYGLĄD

stosunkowo małe koty o krótkim i szczupłym, ale dość mocno umięśnionym tułowiu i charakterystycznym długim ogonie

UŻYTECZNOŚĆ

kot łowny i do towarzystwa

WYMAGANIA

Koty rasy Minskin mają przede wszystkim silnie zakorzenione potrzeby emocjonalne. Poprawne relacje z najbliższym otoczeniem są bardzo ważne dla ich prawidłowego rozwoju i szczęśliwego życia. Dlatego ich opiekunami powinny być wyłącznie odpowiedzialne i uczuciowe osoby potrafiące czule i troskliwie zajmować się kotem przez wiele lat. Ponadto Minskiny potrzebują także sporo ruchu oraz wspólnych zabaw, aby doskonalić swoje umiejętności łowieckie. Niemniej trzeba pamiętać, że ze względu na bardzo krótką sierść nie mogą długo przebywać poza domem, gdyż łatwo się przeziębiają, a latem mogą nawet ulec oparzeniu słonecznemu. Dodatkowo Minskiny trzeba regularnie kąpać w ciepłej wodzie i myć ich ciało wykorzystując w tym celu specjalny szampon. Niemniej większość kotów tej rasy dobrze znosi kontakt z wodą, tak więc zabiegi pielęgnacyjne nie stwarzają większych problemów.

CHARAKTER

Minskin to bardzo ciekawa rasa kotów, które z racji atrakcyjnego i bardzo oryginalnego wyglądu potrafią przyciągnąć uwagę i zainteresować osobę postronną. Z kolei ich łagodny charakter i wesołe usposobienie sprawia, że idealnie nadają się dla osób starszych, schorowanych i samotnych, ale także młodych i aktywnych zawodowo oraz rodzin z dziećmi. Minskiny nie zostawią sierści na meblach czy ubraniach, a także jak większość kotów bardzo dbają o czystość i higienę osobistą. Ponadto są ciche, spokojne i dobrze ułożone. Nie psocą ani nie niszczą wyposażenia mieszkania, w którym mieszkają, a w dodatku poruszają się cicho i nie są zbyt rozmowne. Niemniej łatwo okazują emocje, a z ich mowy ciała łatwo odczytać nastrój. To idealne zwierzęta dla osób szukających spokojnego i wesołego pupila na lata. Koty tej rasy nie mają problemów z ułożeniem sobie prawidłowych stosunków z innymi zwierzętami przebywającymi w domu. Są także inteligentne, ciekawskie i czułe. Nie boją się obcych i zazwyczaj już od progu witają gości, którzy odwiedzają mieszkanie. Lubią wspólne zabawy z domownikami i są ruchliwe, ale nie przepadają za spacerami na świeżym powietrzu. Dlatego z powodzeniem mogą się nimi zaopiekować nawet osoby dysponujące niewielkim mieszkaniem w mieście. Minskiny to bardzo wrażliwe koty, które potrafią wyczuć nastrój opiekuna i umieją pocieszyć swojego właściciela gdy wyczują, że jest smutny czy zmęczony. Dlatego większość ich hodowców nie zamieniłaby tego kota na żadną inną rasę.

ZDROWIE

Koty Minskin należą do zdrowych i odpornych mruczków, które rzadko cierpią na poważniejsze problemy ze zdrowiem. Niemniej trzeba pamiętać, że ze względu na bardzo krótką sierść są narażone na zranienia, poparzenia i odmrożenia. Ponadto z racji pokrewieństwa z Munchkinami u kotów tej rasy sporadycznie zdarzają się przypadki wygięcia kręgosłupa w stronę brzuszną określane w fachowej terminologii mianem lordozy. Zwykle nie wymagają one jednak chirurgicznej interwencji.

WŁAŚCICIEL

Idealnym właścicielem kotów rasy Minskin będzie każda odpowiedzialna i wrażliwa osoba, która kocha zwierzęta i lubi spędzać czas ze swoim mruczkiem. Każdy Minskin bez wahania zaakceptuje opiekuna, który potrafi troskliwie opiekować się kotem oraz rozumie i szanuje potrzeby swojego pupila. Ze względu na łagodne usposobienie i brak agresji względem ludzi, koty tej rasy idealnie nadają się dla rodzin z dziećmi, ale odnajdą się także z powodzeniem w mieszkaniach osób samotnych i starszych.

HISTORIA

Koty Minskin przyszły na świat pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku w okolicach Bostonu. Za twórcę rasy uważa się Paula McSorleya, który skrzyżował Sfinksa z Munchkinem. Tym pierwszym mruczkom minskiny zawdzięczają niezwykle krótką sierść. Z kolei po Munchkinach Minskiny odziedziczyły niezwykle krótkie kończyny. Gdy spojrzymy na te koty z większej odległości to zauważymy, że ze względu na charakterystyczną sylwetkę na pierwszy rzut oka przypominają jamniki. Oprócz Sfinksów i Muchkinów w stworzeniu tej rasy kotów swój udział miały także Devon Rexy oraz koty burmskie. Pomimo tego, że Minskiny zostały zarejestrowane przez The International Cat Association (TICA) to są one nadal dość słabo znane na świecie. Największą popularność zdobyły w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, ale w Europie, a tym bardziej w Polsce ciężko je spotkać podczas wystaw. Niemniej ze względu na stosunkowo niewielkie wymagania i pożądane cechy charakteru ta rasa kotów ma spore szanse na osiągnięcie światowego sukcesu.