Maine Coon
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Rasa kotów długowłosych wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych. To jedne z największych kotów domowych o bardzo bujnym i puszystym futerku na pierwszy rzut oka do złudzenia przypominające dziko żyjące koty.

POCHODZENIE

Stany Zjednoczone

WYGLĄD

Bardzo duży, masywny, o grubej długiej sierści, silnych, bardzo dobrze umięśnionych nogach i grubym ogonie

UŻYTECZNOŚĆ

kot łowny i do towarzystwa

WYMAGANIA

Maine coony są typowymi kotami, które lubią zarówno leniwe chwile na kanapie jak i pełne szaleństwa polowania w terenie. Tak więc te sympatyczne mruczki potrzebują zarówno ciepła, czułości i miłości na co dzień jak i możliwości wybiegania się na dworze zwłaszcza wtedy, gdy dopisuje pogoda. Ponadto nie można zapominać o regularnej pielęgnacji ich długowłosej sierści.

CHARAKTER

Koty maine coon są bardzo przyjaznymi i wesołymi kotami. Mają delikatny i spokojny temperament. Nie narzucają się właścicielowi i są dyskretne. Bardzo dobrze czują się w grupie ludzi i w rodzinach. Zwykle mają dobry nastrój i uwielbiają się bawić, ale są ostrożne i chowają pazurki tak, żeby nikogo nie podrapać ani nie zniszczyć mebli. Można także nauczyć je wielu sztuczek. Maine coony są także bardzo bystre i ciekawskie. Zwykle gdy usłyszą jakiś dźwięk np. dzwonka w domu zaraz biegną do drzwi, żeby zobaczyć kto przyszedł. Lubią być tam gdzie coś się dzieje. Zdarza się nawet, że chodzą za wybraną osobą krok w krok niczym psy. Bardzo przywiązują się do swojego opiekuna. Tęsknią za nim, gdy nie ma go w pobliżu. Źle znoszą rozstania i bardzo przeżywają gdy zostają same w domu. Z racji grubego futra dobrze czują się na świeżym powietrzu nawet podczas zimy. Lubią wychodzić na dwór, ale potrafią się bez tego obyć jeśli tylko zapewnimy im dużo rozrywek w przestronnym mieszkaniu.

ZDROWIE

Koty rasy maine coon rzadko chorują i zwykle dożywają bez większych problemów piętnastu lat. Niemniej jak w przypadku większości ras, zdarzają się choroby i dolegliwości charakterystyczne dla tej rasy. Poważnym schorzeniem znacznie obniżającym jakość życia kota jest dysplazja stawu biodrowego, która powoduje u kota problemy z chodzeniem. W najpoważniejszych przypadkach niezbędna jest skomplikowana i bolesna operacja. Jeszcze groźniejszym dla życia kota problemem jest kardiomiopatia, której skutkiem są zaburzenia pracy serca. Czasami wystarczy farmakoterapia, ale może się także zdarzyć, że lekarstwa nie pomogą kotu i wówczas trzeba przygotować się na jego śmierć.

WŁAŚCICIEL

Idealnym właścicielem maine coona jest każda osoba, która często przebywa w domu, lubi bawić się z kotem i potrafi odwzajemniać jego uczucia. Ze względu na dużą aktywność kota jego opiekunami powinny być raczej osoby młode. Dla osób starszych jego zachowanie może być zbyt męczące, gdyż głęboko w naturze maine coona tkwi łowiecki instynkt.

HISTORIA

Koty rasy maine coon wywodzą się ze Stanów Zjednoczonych. Niewiele wiadomo jednak na temat ich dokładnej historii. Niektórzy twierdzą, że ich protoplastami były koty dziko żyjące na terenie graniczącego z Kanadą stanu Maine. Z kolei inni badacze uważają, że przodkowie maine coonów przybyli do Ameryki na statkach z Europy. Faktem jest, że w połowie ubiegłego wieku rolnicy z Maine zaczęli organizować pierwsze pokazy swoich kotów, na których wybierano najładniejszego mruczka. Pierwszą w pełni profesjonalną i prestiżową wystawę maine coony zaliczyły w 1895 roku w słynnej hali Madison Square Garden w Nowym Jorku. Niemniej zostały oficjalnie zarejestrowane dopiero w 1976 roku i od tamtej pory zdobyły tysiące tytułów championów na całym świecie. W Polsce istnieje wiele ich hodowli i są bardzo popularne w naszym kraju.