Puppykat
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Zupełnie nieznana w Polsce rasa półdługowłosych kotów, których charakterystyczną cechą jest bardzo krótki i w zasadzie niewidoczny z większej odległości ogon. Istotnym elementem wizerunku puppykatów są krótkie i odwinięte uszy, które koty tej rasy oddziedziczyły po blisko spokrewnionych z nimi szkockich foldach.

POCHODZENIE

Stany Zjednoczone

WYGLĄD

średniej wielkości, dość dobrze zbudowany i umięśniony kot o masywnych kończynach i półdługowłosej sierści

UŻYTECZNOŚĆ

kot łowny i do towarzystwa

WYMAGANIA

Dla kotów Puppykat ważniejsze od potrzeb fizycznych są potrzeby emocjonalne. Mruczki tej rasy mają dość delikatną psychikę i w rezultacie wymagają troskliwej i odpowiedzialnej opieki. Nie powinny zostawać w domu same na dłużej niż kilka godzin. Ponadto koty tej rasy nie przepadają za dużą ilością zmian w życiu tak więc nie powinny być adoptowane przez osoby, które często się przeprowadzają. Oprócz tego Puppykaty muszą być traktowane z czułością, głaskane i przytulane. Od czasu do czasu lubią wyjść na dwór i wybrać się na wycieczkę po okolicy, ale zaspokojenie ich potrzeb fizycznych nie wymaga szczególnych zabiegów. Za to sierść Puppykatów musi być regularnie czesana i szczotkowana.

CHARAKTER

Puppykaty to towarzyskie, sympatyczne i dość łatwe w hodowli koty, które można polecić zarówno osobom początkującym jak i zaawansowanym hodowcom szukającym rzadkiego, oryginalnego i prestiżowego mruczka. Puppykat to kot inteligentny i ciekawski, ale jednocześnie cichy i dyskretny. Czasami potrafi się zaszyć w szafie, pod łóżkiem czy innym zakamarku i wówczas w ogóle nie zdradza swojej obecności. Niemniej ten dość niepozorny mruczek opuści bezpieczną kryjówkę gdy tylko usłyszy, że jego ukochany właściciel wrócił do domu lub coś ciekawego dzieje się w kuchni. Puppykaty żywiołowo reagują także na każde odwiedziny osób, których jeszcze nie miały okazji poznać i przeważnie nie wykazują żadnego strachu przed człowiekiem. Dodatkowo są łagodne i potrafią bardzo grzecznie bawić się z dziećmi. Zazwyczaj sypiają w tym samym łóżku co osoba, do której są najbardziej przywiązane. Co więcej koty tej rasy charakteryzują się zwinnością i skocznością chociaż nie są to typowo łowne mruczki. Czasami jednak lubią złapać jakiegoś owada lub przynajmniej pobawić się w polowanie czy sprawdzić swoją sprawność ganiając niewielką piłeczkę. Zdarza im się także lekko trącać opiekuna lub kogoś z domowników łapką, aby sprowokować go w ten sposób do wspólnej zabawy. Ponadto Puppykaty lubią spędzać czas na kolanach właściciela, uwielbiają być głaskane i zwykle nie protestują gdy weźmie się je na ręce. Ich przyjazne nastawienie sprawia, że łatwo je polubić. Dotyczy to nawet osób, które na co dzień deklarują, że ich ulubionym zwierzątkiem domowym jest pies.

ZDROWIE

Puppykat to zdrowe i odporne koty, które żyją co najmniej 15 lat. Niemniej jak w przypadku pozostałych zwierząt domowych należy pamiętać o prawidłowej opiece nad kotem i stosowaniu się do zaleceń weterynarza. Przede wszystkim jeśli nasz kot wychodzi na spacery po okolicy, powinien zostać zaszczepiony na wypadek zakażenia często spotykanymi chorobami. Ponadto niezbędne jest regularne odrobaczanie i sprawdzanie sierści, w celu wykluczenia ewentualnych ukąszeń przez kleszcza. Dodatkowo warto wysterylizować kotkę i wykastrować kocura, gdyż w przeciwnym razie mogą prezentować zachowania terytorialne w okresie rui i znaczyć teren moczem oraz wydawać głośne dźwięki.

WŁAŚCICIEL

Koty Puppykat mogą być adoptowane zarówno przez osoby samotne jak i rodziny z dziećmi czy pary. Mruczki tej rasy nie potrzebują dużej przestrzeni do życia dlatego można je hodować nawet w średniej wielkości mieszkaniu w blokach. Niemniej oczywiście wymarzonym miejscem do życia będzie dla nich dom z ogrodem. Poza tym dla Puppykata bardzo ważna jest czuła i troskliwa opieka ze strony właściciela, ponieważ uwielbia głaskanie, przytulanie i wszystkie inne przejawy czułości i przyjaźni.

HISTORIA

Historia kotów puppykat jest bardzo krótka, gdyż pierwsze mruczki należące do tej rasy przyszły na świat zaledwie kilka lat temu w jednej z hodowli położonej na terenie Stanów Zjednoczonych. Ze względu na bardzo małą liczbę tych kotów na świecie szybko wpisano je na listę rzadkich ras Rare & Exotic Feline Registry (REFR). Póki co mruczki tej rasy trafiają głównie do odbiorców mieszkających w Ameryce Północnej. W Europie Puppykaty nie są jeszcze znane, ani tym bardziej popularne. Niemniej nie są to koty szczególnie wymagające jeśli chodzi o warunki życia. Dlatego wzrost ich popularności jest jedynie kwestią czasu. W Polsce Puppykaty są znane jedynie wąskiej grupie entuzjastów i ekspertów z dziedziny felinologii.