Ragamuffin
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Ragamuffin to jeden z największych kotów rasowych o łagodnym usposobieniu i atrakcyjnym wyglądzie. Już na pierwszy rzut oka da się zauważyć, że mamy do czynienia z prawdziwie rasowym kotem o nienagannej prezencji i charakterystycznym bardzo puszystym ogonie

POCHODZENIE

Stany Zjednoczone

WYGLĄD

duże, dobrze zbudowane i umięśnione, masywne, długowłose i bardzo puszyste koty

UŻYTECZNOŚĆ

kot do towarzystwa

WYMAGANIA

Koty rasy ragamuffin nie mają dużych wymagań, gdyż nie muszą wychodzić na dwór i zaakceptują każdą osobę, która traktuje je z szacunkiem. Warto pamiętać, że koty tej rasy nie mają wrodzonej agresji i dlatego mogą łatwo paść ofiarą zdziczałych psów, agresywnych kotów oraz ludzi pozbawionych szacunku do zwierząt. Dlatego lepiej trzymać je w domu lub wyprowadzać jedynie na spacery do ogrodu. Zresztą same ragamuffiny raczej nie przepadają za długimi spacerami po okolicy. Dużo ważniejszy jest dla nich czas spędzony na zabawie z właścicielem. Trzeba również pamiętać o ich częstym głaskaniu i przytulaniu oraz okazywaniu sympatii tak, aby czuły się kochane i potrzebne. Oprócz tego ważna jest regularna pielęgnacja sierści, a więc czesanie i szczotkowanie przynajmniej raz na kilka dni.

CHARAKTER

Ragamuffiny to bardzo łagodne, spokojne, wesołe i przyjazne ludziom koty, które idealnie odnajdują się w roli zwierząt rodzinnych. Dodatkowo cechuje je życzliwość, otwartość i komunikatywność. To koty, w których można zakochać się od pierwszego wejrzenia. Są bardzo wdzięczne, a ich głos jest subtelny i miły dla ucha. Co więcej ragamuffiny same zachęcają do zabawy i głaskania. Ich futerko jest puszyste i bardzo miłe w dotyku. Przebywanie z tymi kotami poprawi nastrój nawet najbardziej smutnej osobie. Ponadto ragamuffiny jak większość mruczków potrafią wyczuć nastrój właściciela i gdy zauważą, że jest smutny zrobią wszystko, aby go pocieszyć. Bardzo często chodzą za swoim opiekunem od pokoju do pokoju i towarzyszą mu w codziennej pracy. Uwielbiają także zasypiać w tym samym łóżku co osoba, którą kochają. Bardzo mocno przywiązują się nie tylko do właściciela, ale także pozostałych domowników. Uwielbiają również dzieci i potrafią wspaniale się z nimi bawić chowając pazurki tak, aby nie wyrządzić maluchowi krzywdy. Dodatkowo koty tej rasy cechuje wrodzona inteligencja, która sprawia, że można łatwo nauczyć je różnych sztuczek oraz zachęcić do zabaw wymagających nie tylko sprytu i zwinności, ale także dostrzegania pewnych zależności i wyciągania wniosków. Zazwyczaj ragamuffiny reagują na swoje imię i proste komendy. Niemniej warto pamiętać, że w przeciwieństwie do większości ras, te sympatyczne mruczki osiągają dorosłość dopiero w wieku około czterech lat.

ZDROWIE

Koty rasy ragamuffin nie są obciążone żadnymi poważnymi wadami czy chorobami genetycznymi. Niemniej warto pamiętać, że większość z nich wykazuje tendencje do tycia dlatego trzeba pamiętać o podawaniu specjalnej karmy i uważnym kontrolowaniu wagi kota. Bardzo rzadko zdarzają się u tych kotów dolegliwości ze strony nerek czy serca, ale każde nietypowe zachowanie mruczka czy jakiekolwiek inne niepokojące sygnały powinny skutkować natychmiastową wizytą u weterynarza. W przypadku kotów wychodzących nie wolno zapominać o regularnych szczepieniach i odrobaczaniu.

WŁAŚCICIEL

Ze względu na niezbyt wygórowane wymagania, opiekunem kotów ragamuffin może zostać osoba, która nie posiada doświadczenia w opiece nad kotami. Liczy się jedynie umiejętność okazywania kotu sympatii i dysponowanie odpowiednią ilością czasu dla ukochanego mruczka. W rezultacie idealnymi właścicielami ragamuffinów mogą być zarówno osoby samotne jak i rodziny z dziećmi. Warto pamiętać, że mruczki tej rasy nie przepadają za osobami hałaśliwymi, a tym bardziej agresywnymi.

HISTORIA

Historia kotów ragamuffin jest ściśle powiązana z historią ragdolli, gdyż obie rasy są ze sobą blisko spokrewnione. Ragamuffiny zostały wyodrębnione w latach 90-tych ubiegłego wieku w wyniku krzyżowania ragdolli z kotami perskimi i himalajskimi oraz długowłosymi „dachowcami”. Rasa szybko zyskała uznanie międzynarodowych organizacji felinologicznych takich jak: American Cat Fanciers\\\' Association (ACFA), United Feline Organization (UFO) oraz Cat Fanciers\\\' Association (CFA). Ponadto ich uznaniem zainteresowana jest także The International Cat Association (TICA). Chociaż ragamuffiny wywodzą się z Kalifornii stały się popularne na terenie całych Stanów Zjednoczonych oraz w Kanadzie. Stopniowo pojawiają się także na pozostałych kontynentach, ale na wzrost ich popularności w Europie, w tym w Polsce trzeba jeszcze poczekać. Przy okazji warto zaznaczyć, że pewnym ograniczeniem dla osób zainteresowanych zakupem kotów tej rasy jest z pewnością cena, która zazwyczaj przekracza tysiąc dolarów.