Pixie-bob krótkowłosy
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Pixie-bob to interesująca rasa niezwykle inteligentnych kotów pochodzących ze Stanów Zjednoczonych powstała w wyniku krzyżówki kota domowego z rysiem rudym. Na pierwszy rzut oka przypomina dziko żyjącego na terenie Polski żbika.

POCHODZENIE

Stany Zjednoczone

WYGLĄD

średniej wielkości, masywny i dobrze zbudowany kot o krótkich, grubych kończynach i dość krótkim ogonie

UŻYTECZNOŚĆ

kot łowny i do towarzystwa

WYMAGANIA

Podobnie do większości kotów rasowych koty Pixie-bob stawiają na silną i bliską więź z człowiekiem. Dość dobrze adoptują się do zmian i akceptują także innych domowników oraz psy i koty, które nie są agresywne. Ponadto ze względu na swoje pochodzenie uwielbiają przebywać na świeżym powietrzu i aktywnie spędzać każdą wolną chwilę. Często zdarza im się wypuścić w pogoń za ptakiem czy zapolować na łonie natury na jakiegoś niewielkiego gryzonia. Sierść kotów Pixie-bob jest gruba i zapewnia im dobrą ochronę przed zimnem i wilgocią nawet w trudnych warunkach atmosferycznych, ale nie wymaga szczególnej pielęgnacji.

CHARAKTER

Koty Pixie-bob posiadają wiele cech wspólnych z niezaliczanymi do żadnej rasy kotami domowymi. W rezultacie są to mało wymagające, towarzyskie i dość spokojne koty, które zachowały jednocześnie wrodzony instynkt łowcy. Są to typowi koci indywidualiści, którzy uwielbiają spędzać czas poza domem i chadzają własnymi ścieżkami. Niemniej cechuje je wysoki iloraz inteligencji. Dzięki temu łatwo uczą się różnych sztuczek, potrafią aportować drobne przedmioty, a nawet można nauczyć je chodzenia na smyczy, za czym jednak nie przepadają. Co więcej Pixie-boby potrafią rozpoznawać słowa, a nawet niektóre zdania. W rezultacie reagują na swoje imię. Stosunkowo dobrze znoszą obecność innych zwierząt w domu. Mocno przywiązują się także do swoich opiekunów i podążają za nimi od pokoju do pokoju, a także lubią przesiadywać na kolanach. Co ważne dla osób starszych i znerwicowanych, koty Pixie-bob nie są nachalne, ani głośne.

ZDROWIE

Koty Pixie-bob są na ogół zdrowymi czworonogami, które nie cierpią na żadne poważniejsze dolegliwości i bez większych problemów dożywają kilkunastu lat. Niemniej jak w przypadku wielu innych ras, czasami zdarzają się u tych kotów pewne choroby. Najpoważniejsze z nich to problemy hormonalne, wnętrostwo i kardiomiopatia przerostowa. Ta ostatnia dolegliwość może nawet doprowadzić do przedwczesnej śmierci kota. Warto jednak dodać, że wszystkie te choroby zdarzają się u Pixie-bobów niezmiernie rzadko.

WŁAŚCICIEL

Spokojna, zrównoważona osoba, która ma dużo wolnego czasu i lubi spędzać go z kotem będzie idealnym właścicielem Pixie-boba. Koty tej rasy nie są zbyt wymagające, ale jak większość mruczków oczekują czułości i przyjaznego nastawienia ze strony opiekuna. Warto pamiętać, że jeśli pozwolimy kotu na samotne spacery po okolicy musimy go najpierw zaszczepić, a następnie regularnie odrobaczać.

HISTORIA

Historia kotów Pixie-bob jest niezbyt długa, gdyż rozpoczyna się w połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Wówczas Amerykanka Carol Ann Brewer znalazła w Górach Kaskadowych na zachodzie Stanów Zjednoczonych wyczerpanego kota, którego rozmiary były znacznie większe niż klasycznych domowych mruczków. Pomimo tego zaopiekowała się nim, a wkrótce okazało się, że ów ogromny kocur skrzyżował się z mieszkającą obok kotką. W ten sposób w 1986 roku przyszły na świat kocięta, które dały początek nowej rasie pixie-bob. W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku rasę uznały trzy międzynarodowe organizacje: The International Cat Association (TICA), Canadian Cat Association (CCA) oraz American Cat Fancier's Association (ACFA). W Polsce koty Pixie-bob są prawie zupełnie nieznane i w efekcie trudno obejrzeć je podczas wystaw.