Wszystko o chorobach uszu kota

Kocie uszy to bardzo wrażliwy organ. Dzięki nim koty potrafią usłyszeć dźwięki nieosiągalne dla ludzkich uszu. Czy wiecie, że koty słyszą o całą oktawę lepiej niż pies, a o około 1,6 oktawy lepiej od nas? Ponadto koty potrafią skupiać się na dźwiękach, które je osobiście interesują, a ograniczać te dla nich nieistotne. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio dbać o uszy naszych pupilów. Co powinniśmy wiedzieć na temat chorób uszu swoich kociaków?

Źródło: acidcow.com

Objawy chorób usznych u zwierząt są jedną z najczęstszych przyczyn, które zmuszają właścicieli pupilów do wizyty u weterynarza. Z tego rodzaju problemami boryka się bardzo duża liczba zwierząt, do których należą również i koty. Często choroby uszu powiązane są z dolegliwościami skórnymi, takimi jak np. grzybica czy świerzb. Warto wiedzieć, iż często rozwój chorób usznych trwa bardzo długi czas, który może sięgać kilku miesięcy, a nawet lat.

Dlatego tak ważne jest, by systematycznie sprawdzać stan uszu swojego pupila, gdyż lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Bagatelizowanie objawów może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań, które czasem bardzo trudno wyeliminować. Warto wiedzieć również o tym, że zdrowe ucho czyści się samoczynnie, bez ingerencji człowieka. Czyszczenie ucha pałeczką przez osobę niedoświadczoną może jedynie pogorszyć sytuację. Jeśli nasz kot coraz częściej drapie swoje uszy, bądź kładzie je po sobie, powinno to nas nakłonić do wizyty u specjalisty. Leczenie w przypadku chorób uszu powinno być podejmowane jak najwcześniej, aby zapobiec wszelkim powikłaniom.

Mój kot drapie uszy - czy mam powody do obaw?

Gdy zauważymy, że nasz kot zaczyna drapać swoje uszy, powinniśmy zwrócić na to uwagę. Prawdopodobnie jest to początek stanu chorobowego uszu. W parze z coraz częstszym drapaniem uszu idzie potrząsanie łebkiem i ocieranie się uszami o różne przedmioty. Uporczywe drapanie uszu oraz ich okolic u kota, najczęściej jest związane z obecnością świerzbowca, który wywołuje chorobę zwaną świerzbem. Rozwija się on w ciepłych i wilgotnych miejscach, z ograniczonym dostępem powietrza. Takim miejscem są właśnie uszy kotów. W przypadku świerzbu, kot staje się nerwowy, gdyż dolegliwości ze strony świerzbowca są bardzo dokuczliwe. W uszach kota można zauważyć woskową, brunatno-brązową wydzielinę.

Jeśli zauważymy, że kot często się drapie i ma zmiany w uszach lub na skórze, powinniśmy niezwłocznie udać się do weterynarza. Nieleczony świerzb często doprowadza do stanów zapalnych przewodów słuchowych, a nawet do utraty słuchu. Ponadto może się on rozprzestrzenić na całe ciało zwierzęcia. Osobniki świerzbowca można zauważyć w zewnętrznym przewodzie słuchowym. Występują w postaci niewielkich, ruchomych, białych kropek. Może być on także niewidoczny dla ludzkiego oka. 

Do czego mogą doprowadzić brudne uszy u kota?

Gromadzące się zanieczyszczenia w kocich uszach często świadczą o początku infekcji. Ważne jest, aby często sprawdzać stan uszu u zwierzaków, aby ochronić je przed chorobami. Kontrola i pielęgnacja kocich uszu to klucz do ich zdrowia. Naszą uwagę powinien zwrócić nadmiar wydzieliny w uszach, o ciemnej barwie, nieprzyjemny zapach oraz zaczerwienienie kocich uszu. W wyniku nagromadzenia się wydzieliny, kocie uszy zaczynają swędzieć. Zwierzę zaczyna je często drapać, przez co dodatkowo podrażnia wrażliwe uszy.

Brud w uszach może doprowadzić do różnych infekcji i chorób. Należą do nich stany zapalne, grzybice, świerzb oraz infekcje o podłożu bakteryjnym. Czyszczenia uszu powinno się dokonywać z pomocą specjalnych preparatów do tego przeznaczonych. Do czyszczenia kocich uszu nigdy nie powinno się używać oliwy lub alkoholu. Z higieną nie należy również nadmiernie przesadzać, ponieważ zbyt częste czyszczenie kocich uszu może przynieść odwrotny efekt od pożądanego. Zwiększa się wtedy produkcja wydzieliny w uszach oraz powstają mikrouszkodzenia, które są pierwszym krokiem do powstania infekcji. 

Gorące uszy u kota - czy to normalne?

Temperatura ciała u kotów jest znacznie wyższa niż u ludzi i waha się w przedziale 38-39 stopni. Wrażliwe uszy kotów, niechronione przez dużą ilość sierści oraz tkankę tłuszczową, nie posiadają stałej temperatury. Ich ciepłota głównie zależy od warunków atmosferycznych. Latem, gdy temperatury powietrza osiągają wysokie wartości, również kocie uszy będą znacznie cieplejsze. To dlatego, że naczynia krwionośne rozszerzają się i krew krąży szybciej. Zimą sytuacja jest odwrotna. Naczynia krwionośne kurczą się, a małżowiny uszne szybciej przyjmują chłód. 

W przypadku, gdy temperatura kocich uszu wydaje się być nienormalna, warto sprawdzić ciepłotę pachwin i brzucha u kota. Jeśli w tych okolicach również panuje uczucie gorąca, może to oznaczać, iż zwierzę ma gorączkę. W parze ze wzmożoną ciepłotą u kota, może iść apatia lub brak apetytu, co oznacza, że nasz kot jest chory i trzeba jak najszybciej udać się z nim do weterynarza. Małżowiny uszne mogą być cieplejsze również, gdy kot ma infekcję przewodów słuchowych. Będzie to wynikiem drapania i ciągłego podrażniania uszu. 

Choroby uszu u kota - najczęściej występujące choroby. 

Kocie uszy są niezwykle wrażliwe i podatne na infekcje. Gdy kot często drapie swoje uszy lub potrząsając łebkiem daje znać, że coś mu przeszkadza w uszach, powinno to zwrócić naszą uwagę. W przypadku wszelkich, niepokojących objawów należy jak najszybciej udać się do weterynarza, który wdroży odpowiednie leczenie. Niedopilnowanie higieny uszu może doprowadzić do rozwoju bakterii i chorób z nimi związanych. Wśród najczęściej występujących chorób uszu należy wyróżnić: 

  • Zapalenie ucha

Zapalenie ucha zewnętrznego to najczęstsza choroba spotykająca nasze kociaki. Dlatego tak ważne jest, aby udać się jak najszybciej do weterynarza, jeśli zauważymy jakiekolwiek zmiany w małżowinie usznej. Zaniepokoić nas powinno częste, bolesne drapanie uszu, ciemna wydzielina, nieprzyjemny zapach z ucha oraz zaczerwienienie małżowiny. Nieleczony stan zapalny może mieć poważne konsekwencje, takie jak rozprzestrzenienie się stanu zapalnego na inne części ucha, a także pogorszenie lub utrata słuchu. 

Przyczyną wywołującą zapalenia ucha zewnętrznego są pasożyty, takie jak świerzbowiec, grzyby oraz bakterie (e.coli, gronkowce). Narażone na nie są zarówno młode, jak i starsze koty. Do stanu zapalnego ucha dochodzi także w wyniku rozprzestrzeniania się chorób skórnych. Często również do rozwoju choroby dochodzi przez kontakt zwierzęcia z innym chorym osobnikiem. Ważnym czynnikiem chorobotwórczym jest także rasa kota, a co za tym idzie szerokość przewodu słuchowego. Ostrożność należy również zachować w trakcie czynności pielęgnacyjnych, gdyż narażanie uszu kota na wilgoć przyczynia się do rozwoju chorób. 

Leczenie zapalenia ucha zewnętrznego trwa zazwyczaj około 14 dni i odbywa się z użyciem odpowiedniego antybiotyku dobranego przez specjalistę. W trakcie leczenia stosuje się również środki służące do płukania zakażonego ucha, np. krople. Weterynarz może też przepisać leki przeciwgrzybiczne oraz przeciwpasożytnicze. Gdy antybiotykoterapia nie przynosi skutku, zazwyczaj weterynarze przeprowadzają operację, która ma na celu odsłonięcie przewodu słuchowego, a co za tym idzie, odpowiednią wentylację ucha. Powikłaniem po stanie zapalnym ucha może być powstanie krwiaka, który wymaga natychmiastowej interwencji lekarza.

  • Grzybica uszu

Do grzybicy u kotów dochodzi w wyniku obecności grzybów z rodzaju Microsporum i Trichophyton. Zwierzę może również zakazić się od innych chorych osobników. Do objawów grzybicy zalicza się łuszczenie skóry, zaczerwienienia, przebarwienia i odbarwienia, oraz obecność wydzieliny. Grzybicze zakażenia skóry nie powodują świądu, dlatego koty nie powinny się drapać. Wyjątkiem jest stan, w którym grzybica występuje jednocześnie z inną infekcją, która powoduje swędzenie. 

Jeżeli zaobserwujemy objawy grzybicy, należy udać się do specjalisty, który podejmie odpowiednie leczenie. Może ono trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Wszystko zależy od tego, jak bardzo nasz kot jest odporny na infekcje. Grzybica jest jednak chorobą całkowicie uleczalną. W trakcie leczenie głównie stosuje się preparaty przeciwgrzybicze w postaci maści lub leków doustnych podawanych z karmą. Chore zwierzę należy również poddać izolacji, aby uchronić siebie i inne zwierzęta przed zarażeniem. 

  • Inne 

W przypadku chorób kocich uszu niezwykle ważna jest profilaktyka, bowiem przestrzeganie higieny oraz odpowiednia opieka nad zwierzęciem ustrzeże je przed infekcjami. Niemniej jednak zaniepokoić nas i skłonić do konsultacji z lekarzem powinny objawy takie jak: pogorszenie słuchu kota, nadmierna wydzielina i wycieki z uszu, złogi w uszach, drapanie i tarcie uszu, potrząsanie łbem oraz obrzęk małżowiny usznej. Owe objawy mogą być początkiem nie tylko zapalenia ucha i grzybicy, ale też świerzbu, zakażeń grzybiczych, infekcji bakteryjnych. Mogą również świadczyć o powstaniu krwiaka, który wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej.