Jambi
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Kolejna z hybryd przeznaczona dla osób, które szukają oryginalnego kota o atrakcyjnym wyglądzie i umiarkowanym temperamencie. Na pierwszy rzut oka koty jambi przypominają popularne w Polsce „dachowce”, ale są znacznie od nich większe.

POCHODZENIE

Stany Zjednoczone

WYGLĄD

duże, masywne, dobrze umięśnione koty o klasycznym wyglądzie

UŻYTECZNOŚĆ

kot łowny i do towarzystwa

WYMAGANIA

Koty jambi należą do dość wymagających mruczków, gdyż mają spore potrzeby fizyczne i emocjonalne. Przede wszystkim są to zwierzęta aktywne, które muszą mieć możliwość pobiegania i bliskiego kontaktu z naturą. W przeciwnym razie stają się apatyczne, osowiałe i są nieszczęśliwe. Zazwyczaj opiekun jest najważniejszą osobą w ich życiu więc tęsknią zawsze, gdy nie ma go przez kilka dni w domu. Niemniej potrafią także zaprzyjaźnić się z pozostałymi domownikami i są dość otwarte względem gości, którzy odwiedzają mieszkanie. Zazwyczaj nie przejawią żadnej agresji względem dzieci, ale trzeba mieć na oku malucha jeśli pozwala mu się na zabawę z jambi.

CHARAKTER

Jambi to bardzo ciekawe koty, których właścicielami są przede wszystkim dobrze sytuowane osoby szukające prestiżowego i oryginalnego mruczka. Duży rozmiar jambi oraz ich głęboko zakorzeniony instynkt łowiecki sprawia, że koty tej rasy potrzebują dużej przestrzeni do życia. Dlatego powinny mieć możliwość wychodzenia na dwór, a idealnym otoczeniem dla jambi będzie dom z ogrodem na wsi lub spokojnych przedmieściach. Ze względu na budowę fizyczną koty tej rasy są niezwykle silne i wytrzymałe. Ponadto są to zwierzęta zwinne i skoczne, które doskonale wspinają się po drzewach i nie boją się wody. Potrafią pływać i łowić ryby, a także schwytać ptaka w locie. To odważne, pewne siebie i inteligentne koty, którym nie straszne są nawet większe od nich zwierzęta. Niemniej jambi nie przejawią agresji względem ludzi. Za to cenią sobie bliski kontakt z opiekunem. Lubią wspólne zabawy, głaskanie i wszystkie czułe gesty świadczące o silnej więzi jaka łączy właściciela z kotem. Bardzo tęsknią za osobami, które są im bliskie. Dlatego nie powinny zostawać same na wiele godzin w domu. Ponadto trzeba odwzajemnać ich przyjaźń i nie odtrącać, gdy wskoczą na kolana lub chcą się przytulić. Warto pamiętać także, że koszty utrzymania kotów jambi są dość wysokie.

ZDROWIE

Jambi to zdrowe i odporne koty, które żyją co najmniej kilkanaście lat. Z racji tego, że zwykle są to koty wychodzące trzeba pamiętać o ich regularnych szczepieniach. Ponadto niezbędne jest regularne odrobaczanie i zapobieganie ewentualnym ukąszeniom przez kleszcze. W przypadku kocurów po kastracji i kotek po sterylizacji trzeba także zadbać o odpowiednią dietę, aby zapobiec nadwadze.

WŁAŚCICIEL

Młoda, silna, aktywna i bogata osoba będzie idealnym właścicielem kota rasy jambi. Dodatkowo wymarzony opiekun powinien mieć możliwie jak najwięcej czasu dla swojego pupila i dbać zarówno o jego potrzeby fizyczne jak i emocjonalne. Wszelkie oznaki niezadowolenia ze strony kota nie można uznawać za przejaw złośliwości mruczka. Gdy tylko zauważymy, że nasz mruczek jest niespokojny czy zrobił coś niestosownego, trzeba po prostu wziąć go na kolana, przytulić lub ewentualnie zorganizować jakąś ciekawą zabawę, w której wyładuje nagromadzony zapas energii. Dodatkowo warto pamiętać, że ze względu na aktywny tryb życia i spore rozmiary koty jambi spożywają spore ilości karmy.

HISTORIA

Jambi to niezwykle ciekawe koty, które przyszły na świat kilka lat temu w Stanach Zjednoczonych. Podobnie jak inne blisko spokrewnione z dzikimi kotami mruczkami rasę jambi zalicza się do hybryd. Ich bliskimi krewnymi są jedne z najrzadziej spotykanych w naturze koty o nazwie taraje, które zamieszkują podmokłe tereny w południowo-wschodniej Azji. Są to skryte i prowadzące samotniczy tryb życia zwierzęta, którym grozi wyginięcie. Skrzyżowano je z kotami bengalskimi i w ten sposób powstała rasa jambi. Na razie koty jambi są kupowane głównie przez Amerykanów i Kanadyjczyków. Niemniej łączna ich liczba na całym świecie jest niewielka dlatego są to koty drogie i prestiżowe. Obecnie koszt zakupu jednego mruczka tej rasy wynosi od dwóch do ponad czterech tysięcy dolarów. W Polsce jambi są zupełnie nieznane.