Jaguarundi Curl
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Jedna z hybryd, które wyglądem przypominają dziko żyjące jaguarundi, ale mają dużo niższy niż one poziom agresji. Jaguarundi curl to koty o umiarkowanym charakterze przeznaczone dla osób, które szukają rzadkiego i prestiżowego mruczka.

POCHODZENIE

Stany Zjednoczone

WYGLĄD

średniej wielkości, dobrze umięśniony kot o klasycznym wyglądzie

UŻYTECZNOŚĆ

kot łowny i do towarzystwa

WYMAGANIA

Jaguarundi curl to dość wymagające koty, które potrzebują sporej przestrzeni do życia oraz odpowiedniej, odpowiedzialnej opieki. Idealnym miejscem do życia dla mruczków tej rasy będzie dom z ogrodem. Niemniej ich właścicielami mogą zostać także osoby dysponujące odpowiednio dużym mieszkaniem. Dodatkowo dla jaguarundi curl bardzo ważna jest przyjaźń ze strony opiekuna i innych domowników. Psychika tych sympatycznych mruczków jest wrażliwa i dlatego łatwo jest zranić kota. Aby tak się nie stało trzeba liczyć się z jego uczuciami i dbać o jego zrównoważony rozwój.

 

CHARAKTER

Jaguarundi curl to aktywne, wesołe i towarzyskie koty o umiarkowanym temperamencie i pogodnym usposobieniu. Z racji wrodzonych zdolności łowieckich są to zwinne koty, które uwielbiają przebywać na dworze gdzie mogą doskonalić swoje fizyczne umiejętności. Dlatego niewielkie mieszkanie nie jest właściwym środowiskiem do życia dla takiego kota. Pomimo posiadania krótkej sierści, futerko jaguarundi curl jest gęste. Dzięki temu nawet podczas mroźnej zimy czy jesiennej szarugi koty tej rasy nie odczuwają chłodu i wilgoci. Niemniej jak większość mruczków uwielbiają latem wylegiwać się na słońcu, a w mieszkaniu również szukają ciepłych miejsc przy kominku, piecu czy kaloryferze. Ponadto jaguarundi curl są bardzo uczuciowymi kotami, które dążą do stworzenia silnych więzi z opiekunem i domownikami. Uwielbiają wspólne zabawy i często śpią ze swoim właścicielem w łóżku. Czasami zdarza się, że same prowokują człowieka do zabawy lekko trącając go łapką lub żałośnie miaucząc. Niemniej za każdy serdeczny gest potrafią odwdzięczyć się swoją kocią miłością. Źle znoszą samotność i nie lubią zmian, a zwłaszcza przeprowadzek, gdyż cenią sobie spokój i stabilizację.

ZDROWIE

Jaguarundi curl to zdrowe i wytrzymałe koty, których przeciętna długość życia wynosi kilkanaście lat. W przypadku kotów wychodzących należy pamiętać o regularnych szczepieniach i odrobaczaniu. Z kolei jeśli wykastrujemy kocura czy wysterylizujemy kotkę musimy zadbać o odpowiednią karmę, gdyż w przeciwnym razie naszemu ulubieńcowi może grozić nadwaga. Niemniej bardzo rzadko jaguarundi curl sprawiają swoim właścicielom kłopoty związane ze zdrowiem.

WŁAŚCICIEL

Ze względu na sporą żywiołowość jaguarundi curl raczej nie nadają się dla osób szukających spokojnego i leniwego mruczka. Idealnym właścicielem kota prezentowanej rasy będzie osoba młoda i aktywna, która w dodatku dysponuje dużą ilością czasu i lubi spędzać każdą wolną chwilę z kotem. Niemniej również starsze, energiczne osoby mogą spróbować hodowli tej rasy kotów o ile czują na siłach i stać je na zakup dość drogiego zwierzątka.

HISTORIA

Historia kotów jaguraundi curl nie jest długa, gdyż koty tej rasy zostały wyhodowane w ostatnich latach. Ich twórcy liczą na sukces, gdyż hybrydy nawiązujące wyglądem do dziko żyjących kotów są bardzo modne i popularne zwłaszcza w Ameryce Północnej. Ponadto liczba tych mruczków jest niewielka i dlatego ich posiadanie jest oznaką prestiżu. Na razie nie są one rozpoznawane przez żadną z prestiżowych międzynarodowych organizacji felinologicznych, a jedynie wpisano je na listę rzadkich ras Rare and Exotic Feline Registry (REFR). Koty jaguraundi curl nie są w zasadzie w ogóle znane w Europie, a w Polsce o ich istnieniu wiedzą jedynie nieliczne osoby, które śledzą doniesienia zagranicznych serwisów poświęconych tematyce felinologicznej. Mruczki tej rasy narodziły się w wyniku skrzyżowania kotów highland lynx z munchkinami. W rezultacie posiadają z nimi wiele wspólnych cech zarówno jeśli chodzi o wygląd jak i charakter. Rasa jaguraundi curl jest wciąż rozwijana tak więc trudno przewidzieć przyszłość tych kotów.