Czeski Reks (Bohemian Rex)
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Jedna z najmniej rozpowszechnionych ras w Polsce co jest paradoksem, gdyż protoplaści czeskich reksów urodzili się w graniczącym z Polską Czeskim Cieszynie. Na pierwszy rzut oka czeski reks bardzo przypomina z wyglądu kota perskiego, z którym jest blisko spokrewniony.

POCHODZENIE

Czechy

WYGLĄD

średniej wielkości, dobrze umięśniony i dość masywny kot o dużej owalnej głowie i nieco smutnym wyrazie twarzy

UŻYTECZNOŚĆ

kot łowny i do towarzystwa

WYMAGANIA

Potrzeby Czeskich Reksów nie są zbyt wygórowane. Koty tej rasy zadawalają się tradycyjną karmą oraz mieszkaniem o stosunkowo niewielkiej powierzchni. Oczywiście jeśli mają taką możliwość od czasu do czasu wybiorą się na spacer po ogrodzie, ale nie jest to dla nich najważniejsze. Dużo bardziej cenią sobie bliską więź emocjonalną z opiekunem. Uwielbiają spędzać czas ze swoim właścicielem. Zwykle podążają za nim od pokoju do pokoju, a w nocy układają się obok niego w łózku. Nie najlepiej znoszą też jakiekolwiek rozłąki z osobami, z którymi są emocjonalnie związane. Co więcej nie przepadają za zmianami i przeprowadzkami.

CHARAKTER

Czeski Reks to spokojny, uczuciowy i towarzyski kot, który bardzo dobrze nadaje się dla osób mieszkających w blokach czy niewielkich domach. Chociaż mruczki tej rasy sprawiają wrażenie leniwych i powolnych, potrafią się szybko ożywić jeśli tylko uda nam się zachęcić je do wspólnej zabawy. Niemniej czeskie reksy są mało wymagające i nie muszą, a często wręcz nie chcą wychodzić na dwór. Większość kotów tej rasy preferuje spokojne, ciche i bezpieczne miejsce na fotelu czy kanapie zwłaszcza w chłodne jesienne i zimowe dni. Ponadto ich poziom agresji jest bardzo niski. W rezultacie nigdy nie są agresywne w stosunku do dzieci czy osób dorosłych. Nawet jeśli przez nieuwagę sprawimy kotu ból to woli on uciec niż wykazać się złośliwością czy zaatakować domownika. Charakterystycznym elementem wyglądu czeskich reksów jest zabawnie poskręcane futerko, które jest jednocześnie przyjemne w dotyku. Oprócz oryginalnego wyglądu, sierść zapewnia tym kotom dobrą ochronę przed chłodem i wilgocią. Pomimo tego zdecydowanie lepiej czują się wewnątrz pomieszczeń niż na łonie natury. Bywają kapryśne, ale zawsze gdy tylko zaczniemy je głaskać, przytulać lub zaczniemy się z nimi bawić, ich nastrój się poprawi. To bardzo wdzięczne koty, które mają doskonałą pamięć i wysoki poziom empatii. Potrafią skutecznie zachęcić opiekuna do wspólnej zabawy jeśli tylko wyczują u niego gorszy nastrój. Dodatkowo nie są hałaśliwe co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku osób, które szukają spokojnego zwierzątka domowego.

 

ZDROWIE

Czeskie Reksy należą do zdrowych, silnych i wytrzymałych kotów, których przeciętna długość życia wynosi kilkanaście lat. Niemniej podobnie jak w przypadku innych mruczków trzeba uważnie obserwować ich zachowanie i reagować w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów. Ponadto jeśli pozwolimy naszemu kotu wychodzić na dwór, musimy wcześniej go zaszczepić, a następnie co pewien czas odrobaczać.

WŁAŚCICIEL

Idealnym właścicielem Czeskiego Reksa będzie każda osoba, która kocha i szanuje koty oraz potrafi się o nie odpowiednio zatroszczyć. Koty tej rasy są odpowiednimi zwierzętami domowymi dla osób samotnych, rodzin z dziećmi, a także osób starszych. Nie wymagają dużych nakładów finansowych, a jedynie odpowiedniego traktowania i możliwie dużej ilości poświęcanego czasu. Ze względu na przyjazny charakter, łatwo się z nimi zaprzyjaźnić na wiele lat.

HISTORIA

Historia czeskich reksów sięga lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Wówczas w Czeskim Cieszynie udało się skrzyżować persa z Reksem niemieckim oraz Cornish Rexem. Pierwsze koty nowej rasy miały jednak liczne wady genetyczne, które starano się wyeliminować. W rezultacie pożądany wzorzec czeskiego reksa przyszedł na świat dopiero na początku lat osiemdziesiątych w Libercu. Obecnie żadna z najważniejszych międzynarodowych organizacji nie uznaje tej rasy, a same koty są mało popularne zarówno w Europie jak również na pozostałych kontynentach. W Polsce czeskie reksy sporadycznie pojawiają się na wystawach. Liczba ich hodowców w naszym kraju jest niewielka.