Desert Lynx
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Na pierwszy rzut oka Desert Lynx przypomina popularnego dachowca, a dopiero przy bliższym poznaniu można dostrzec jego cechy wspólne z dziko żyjącymi w Ameryce Północnej rysiami.

POCHODZENIE

Stany Zjednoczone

WYGLĄD

średniej wielkości, proporcjonalny, dobrze zbudowany i umięśniony kot o klasycznym wyglądzie i charakterystycznym bardzo krótkim, zaokrąglonym ogonie (bobtail)

UŻYTECZNOŚĆ

kot łowny i do towarzystwa

WYMAGANIA

Dla kotów Desert Lynx bardzo ważne są potrzeby fizyczne. To niezwykle żywotne i energiczne mruczki, które nie znoszą nudy i monotonii. Muszą mieć możliwość wychodzenia na dwór, aby móc normalnie się rozwijać i zaspokoić swoją potrzebę ruchu. Oprócz tego jak większość kotów uwielbiają bliskość człowieka. Dążą do nawiązania silnych więzi emocjonalnych ze swoim opiekunem i pozostałymi domownikami. Źle znoszą dłuższe okresy samotności oraz podróże i wszystkie poważniejsze zmiany w życiu.

CHARAKTER

Desert Lynx to rasa kotów, które oddziedziczyły wygląd po swoich krewnych żyjących dziko na łonie natury. Ponadto mruczki tej rasy podobnie jak rysie rude posiadają bardzo dobrą kondycję, są niezwykle zwinne i silne. Potrafią przemierzać kilometry w poszukiwaniu nowych terenów łowieckich, a ponadto doskonale wspinają się po drzewach. Pomimo masywnej budowy ciała potrafią też wysoko podskoczyć i złapać ptaka w locie. Niemniej w stosunku do człowieka nie przejawiają agresji. Potrafią bardzo mocno przywiązać się do swojego opiekuna. Ich psychika jest wbrew pozorom delikatna i wrażliwa. Dlatego jeśli zdecydujemy się na zakup takiego kota, trzeba poświęcać mu dużo czasu oraz okazywać czułość, przywiązanie i troskę. W przeciwnym razie może czuć się zawiedziony i popaść w apatię. Desert Lynx są przeważnie łagodne w stosunku do dzieci, ale trzeba zachować ostrożność i nie opuszczać malucha zawsze gdy pozwalamy mu na wspólną zabawę z kotem. Pomimo licznych więzi łączących rasę z dzikimi kotami, desert lynx cechują się wesołym usposobieniem, są bardzo towarzyskie i komunikatywne. Szczerze okazują swoje uczucia i są bardzo lojalne w stosunku do osób, które są im bliskie.

 

ZDROWIE

Desert Lynx to zdrowe i pogodne koty, które dożywają średnio kilkunastu lat. Zazwyczaj nie mają żadnych poważniejszych problemów ze zdrowiem. Jednak zanim pozwolimy im wyjść na dwór powinniśmy pamiętać o wykonaniu niezbędnych szczepień. Nie wolno zapominać także o odrobaczaniu.

 

WŁAŚCICIEL

Desert Lynx to dość wymagająca rasa kotów. Dlatego ich właścicielami powinny być osoby, które posiadają już doświadczenie w hodowli i pewną wiedzę felinologiczną. Oczywiście nie wolno zapominać, że ten energiczny kot musi mieć określoną przestrzeń potrzebną do życia. Dlatego Desert Lynxy absolutnie nie nadają się dla osób, które mieszkają w blokach lub domach pozbawionych chociażby niewielkich ogrodów. Naturalnym środowiskiem życia tych kotów jest dzika przyroda i tereny położone z dala od dużych miast.

HISTORIA

Historia kotów Desert Lynx nie jest zbyt długa. Ich przodkami są rysie rude, które zamieszkują niemal całe terytorium Stanów Zjednoczonych, południową Kanadę i większość Meksyku. Populacja tych kotów nie jest jeszcze zagrożona wyginięciem i często krzyżują się one ze zdziczałymi kotami domowymi. Podobieństwo pomiędzy kotami desert lynx i rudymi rysiami jest widoczne gołym okiem. Oba gatunki zwierząt posiadają masywną budowę ciała i krótkie, ale bardzo silne nogi. Ich sierść jest niezbyt długa, ale bardzo gęsta i stanowi świetną ochronę przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Obecnie jedyną organizacją, która uznała i zarejestrowała te koty jest Rare and Exotic Feline Registry (REFR). W Polsce koty Desert Lynx są praktycznie nieznane.