Kurylski bobtail
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Kurylski Bobtail to jedna z najciekawszych nowych ras wywodząca się z należącego do Rosji archipelagu Wysp Kurylskich i wyspy Sachalin. Ten interesujący kot sprawdzi się zarówno jako zwierzątko do towarzystwa oraz w roli kota łownego.

POCHODZENIE

Wyspy Kurylskie i Sachalin (Rosja)

WYGLĄD

duży, masywny, dobrze zbudowany kot o krótkiej lub długiej, ale bardzo gęstej sierści zapewniającej ochronę przed chłodem i wilgocią

UŻYTECZNOŚĆ

kot łowny i do towarzystwa

WYMAGANIA

Podobnie jak większość mruczków koty Kurylskie Bobtail uwielbiają wspólne zabawy i wszelkie objawy czułości i miłości ze strony opiekunów. Zwykle podążają za swoimi właścicielami od pokoju do pokoju i bardzo przeżywają każde dłuższe rozstanie. Dodatkowo w przypadku odmiany długowłosej trzeba pamiętać o regularnej pielęgnacji sierści. Z racji potrzeb fizycznych koty tej rasy powinny mieć do dyspozycji duże mieszkanie lub dom z ogrodem.

CHARAKTER

Charakter kotów Kurylskich Bobtail jest łagodny i zrównoważony. Poziom agresji kotów tej rasy jest bardzo niski i trzeba niebywałych starań, aby wywołać zdenerwowanie czy złość. Co więcej bardzo łatwo nauczyć je różnych sztuczek, gdyż są to mruczki inteligentne i ciekawskie. Dodatkowo posiadają wysoko rozwinięte zdolności fizyczne. Są niezwykle wytrwałe, świetnie skaczą i potrafią się wspinać. Dużą przyjemność sprawia im obserowanie otoczenia z pewnej wysokości. Uwielbiają się przytulać i spędzać czas ze swoimi opiekunami. Zazwyczaj śpią z nimi razem w łóżku. Czasami wskakują na ramię i w ten sposób towarzyszą swojemu właścicielowi. Są spokojne, ciche i nie są złośliwe dlatego przebywanie w ich towarzystwie jest prawdziwą przyjemnością. Co więcej koty Kurylskie Bobtail potrafią się odwdzięczyć za każdą okazaną czułość. Ich wierność jest legendarna. Bardzo źle znoszą każdą chwilę w samotności. Dlatego nie powinny zostawać w domu na dłużej niż parę godzin. Warto dodać, że koty tej rasy łatwo akceptują inne zwierzęta domowe i chętnie przyjaźnią się z domownikami. Z racji swojej otwartości są bardzo lubiane przez dzieci.

ZDROWIE

Koty Kurylskie Bobtail to bardzo odporne na popularne choroby i wytrzymałe koty. Niemniej trzeba pamiętać o ich zaszczepieniu i odrobaczaniu zwłaszcza jeśli pozwalamy im wychodzić poza mieszkanie. Ponadto koty tej rasy charakteryzują się delikatną psychiką i trzeba pamiętać o szacunku i okazywaniu im uczuć, aby zapobiec ewentualnym problemom emocjonalnym u tych wrażliwych mruczków.

WŁAŚCICIEL

Właścicielami kotów Kurylskich Bobtail mogą być zarówno osoby starsze jak i rodziny z dziećmi. Wszyscy miłośnicy mruczków, którzy dysponują czasem i lubią bawić się ze swoimi kotami będą idealnymi właścicielami kotów kurylskich. Wcześniejsze doświadczenie w hodowli nie jest konieczne. Dodatkowo decydując się na zakup kota tej rasy w Polsce, ich właściciel staje się osobą rozpoznawalną wśród miłośników kotów. Co więcej założenie hodowli kotów Kurylskich Bobtail w naszym kraju można potraktować także w kategoriach dobrej inwestycji chociaż oczywiście nie można zapominać o uczuciach kotów, które nie mogą być traktowane wyłącznie w kategoriach ekonomicznych.

HISTORIA

Kurylski bobtail to jedna z najmłodszych ras kotów, której początki sięgają lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Wówczas rosyjska hodowczyni Tatiana Boczarowa-Michaiłowa przywiozła do Moskwy kilka kotów z Wysp Kurylskich i rozpoczęła starania o uznanie nowej rasy. Kilkadziesiąt lat wcześniej podobne próby czynili naukowcy i inżynierowie pracujący na kontraktach na Dalekim Wschodzie, ale nie osiągnęli swojego celu. Lokalni mieszkańcy Sachalinu i Wysp Kurylskich potwierdzają, że koty z krótkimi ogonami żyły w naturalnym środowisku już 200 lat temu, ale ze względu na słabą komunikację mieszkańców wysp z kontynentalną częscią Rosji i Japonią, wiedza o nietypowych mruczkach nie dotarła do wielkich aglomeracji i zachodniego świata. Poza Rosją po raz pierwszy pokazano koty Kurylskie Bobtail w 1993 roku na wystawie w Czechach. Dopiero w 2012 roku prestiżowa międzynarodowa organizacja The International Cat Association (TICA) zarejestrowała koty kurylskie bobtail jako oddzielną rasę. Obecnie istnieje kilka hodowli tych bardzo oryginalnych mruczków w Rosji oraz pojedyncze w różnych krajach Europy, między innymi w Belgii. W Polsce koty Kurylskie Bobtail pozostają praktycznie nieznane.