Kot Afrodyty
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Narodowe koty Cypru uważane za przez mieszkańców tej śródziemnomorskiej wyspy za element jej dziedzictwa narodowego. To niezwykle sympatyczne i atrakcyjne pod względem wizualnym mruczki o umiarkowanym temperamencie.

POCHODZENIE

Cypr

WYGLĄD

średniej wielkości, długowłosy, dobrze umięśniony kot o dość masywnej budowie i klasycznym wyglądzie

UŻYTECZNOŚĆ

kot łowny i do towarzystwa

WYMAGANIA

Koty Afrodyty to dość wymagające mruczki, które do szczęśliwego życia potrzebują przede wszystkim dużej ilości ruchu na świeżym powietrzu. Od wieków żyły w naturalnym środowisku i chociaż potrafią przyzwyczaić się do przebywania na stałe w czterech ścianach to zawsze będą tęsknić za beztroskim szaleństwem w ogrodzie, lesie czy na łące. Ponadto koty Afrodyty posiadają dość delikatną i wrażliwą psychikę. Dlatego dążą do zbudowania ze swoim opiekunem silnej więzi opartej na czułości, bliskości i przyjaźni. Opieka nad tymi mruczkami wiąże się z odwzajemnianiem uczuć kota i umiejętnością zaspokojenia jego potrzeb emocjonalnych.

CHARAKTER

Koty Afrodyty to sympatyczne, wesołe i wrażliwe mruczki, które uwielbiają zabawę na świeżym powietrzu, ale także potrafią bardzo mocno przywiązać się do swoich właścicieli. Ich łagodne usposobienie, wrodzona komunikatywność i życzliwość czynią je idealnymi kotami rodzinnymi. Mruczki tej rasy zazwyczaj potrafią bardzo grzecznie bawić się z dziećmi, są ostrożne i zachowują się tak, żeby maluchom nie stała się żadna krzywda. Wobec osób dorosłych są również dyskretne i serdeczne. Ich głos nie jest zbyt donośny tak więc są idealnymi zwierzętami domowymi dla osób szukającycych spokojnych pupili o zrównoważonym charakterze. Jedynie młode kociaki potrafią być momentami nieznośne, ale szybko dojrzewają i później stają się prawdziwymi kocimi arystokratami o nienagannych manierach. Koty Afrodyty uwielbiają być głaskane i przytulane. Często wskakują do łóżek swoich opiekunów, aby zasnąć obok osób, które kochają na poduszce. Ponadto są ciekawskie i inteligentne. Potrafią same znaleźć sposób na otworzenie zamkniętych drzwi, a niektóre z nich reagują nawet na proste komendy. Większość mruczków tej rasy potrafi przynieść w pyszczku zabawkę i położyć ją obok osoby, z którą chcą się pobawić. To bardzo wdzięczne i sympatyczne koty, które odwzajemnią każdy czuły gest. Dodatkowo cechuje je silnie rozwinięta empatia i gdy tylko wyczują gorsze samopoczucie właściciela będą starały się poprawić mu nastrój.

ZDROWIE

Koty Afrodyty to zdrowe i odporne mruczki, które rzadko chorują i nie są obciążone żadnymi poważnymi wadami genetycznymi. Niemniej jeśli pozwalamy im na spacery po ogrodzie musimy pamiętać o wykonaniu odpowiednich szczepień. Ponadto trzeba uważnie obserwować ich zachowanie i odwiedzić weterynarza jeśli tylko zauważymy jakikolwiek niepokojący objaw. Ze względu na długą i gęstą sierść, koty Afrodyty wymagają regularnego szczotkowania i czesania.

WŁAŚCICIEL

Idealnym właścicielem kota Afrodyty będzie każda osoba, która ma dużo wolnego czasu i lubi spędzać go ze swoim mruczkiem. Niezbędna jest elementarna wiedza na temat zwyczajów kotów oraz wyrozumiałość i cierpliwość. Warto pamiętać, że koty Afrodyty potrafią się odwdzięczyć za okazaną sympatię, ale źle znoszą samotność oraz obojętność ze strony domowników. Dlatego ich opiekunami powinny być osoby, które kochają zwierzęta i są skłonne do poświęcania im dużej ilości czasu. Koty Afrodyty dobrze odnajdują się w rodzinach, ale ich właścicielem może zostać także senior czy osoba samotna.

HISTORIA

Historia kotów na Cyprze jest bardzo długa i sięga wielu tysięcy lat. Pierwsi osadnicy przypłynęli łodziami na wyspę piętnaście wieków przed narodzinami Chrystusa i wkrótce na Cypr dotarły także koty dla których ze względu na brak niebezpiecznych wrogów okolica uchodziła za wyjątkowo przyjazną i spokojną. Miejscowa ludność odnosiła się do mruczków z szacunkiem, a świadczy o tym fakt, że niektóre z nich spoczęły w grobach na tych samych cmentarzach co ich właściciele. Spora populacja tych kotów zamieszkiwała trudno dostępne i najbardziej dzikie obszary wyspy zwłaszcza lasy i największe pasma górskie Troodos i Kyrenia. Do niedawna poza turystami i mieszkańcami Cypru niewiele osób wiedziało i ich istnieniu. Dopiero w ostatnich latach uznano te koty za osobną rasę. Nazwano je kotami Afrodyty na cześć greckiej bogini miłości i zarazem patronki Cypru, która zgodnie z mitologią wyłoniła się z morza w pobliżu wyspy. Pierwszą międzynarodową organizacją, która uznała mruczki tej rasy jest World Cat Federation (WCF). Niemniej już wkrótce można spodziewać się kolejnych nominacji, gdyż koty Afrodyty na dobre zadomowiły się w Niemczech, Francji, Belgii, Włoszech, Australii i na Węgrzech. Również w Polsce znajduje się hodowla tych sympatycznych mruczków.