Khao Manee
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Khao Manee to zupełnie nieznany w Polsce kot pochodzący z egzotycznej Tajlandii. To bardzo sympatyczny kot o czarującym spojrzeniu i miękkim, połyskującym futerku.

POCHODZENIE

Tajlandia

WYGLĄD

średniej wielkości kot o eleganckiej sylwetce i łagodnym charakterze

UŻYTECZNOŚĆ

kot łowny i do towarzystwa

WYMAGANIA

Sierść kotów khao manee wymaga czesania i szczotkowania raz na kilka dni. Koty tej rasy gubią dużą ilość włosów jedynie w okresie linienia i gdy są bardzo zdenerwowane. Pomimo swojego pochodzenia khao manee nie posiadają wygórowanych wymagań. Oczekują jedynie czułości, opieki i odpowiedzialnego traktowania przez opiekunów. Nie lubią zostawać same w domu na wiele godzin. Raz na kilka dni powinny mieć możliwość wyjścia na dwór lub zabawy w mieszkaniu. Dodatkowo nie można zapominać o tym, że jak większość kotów wywodzących się z Azji, khao manee są bardzo wrażliwe i porzucenie takiego kota może skończyć się dla niego depresją lub nawet śmiercią.

CHARAKTER

Koty khao manee są idealnym wyborem dla osób, które szukają zrównoważonego i rzadko spotykanego mruczka, którego próżno szukać na wystawach organizowanych w Polsce. Oprócz ciekawego pochodzenia i interesującego wyglądu, khao manee wyróżnia się towarzyskim usposobieniem i życzliwością względem ludzi. To idealny kot zarówno dla singli, samotnych osób w starszym wieku jak i rodzin z dziećmi. Wysoki poziom inteligencji kotów tej rasy sprawia, że zarówno komunikacja jak i zabawa z kotem jest czystą przyjemnością. Warto pamiętać jednak, że khao manee to niezwykle aktywne mruczki, które potrzebują uwagi i zainteresowania ze strony człowieka. Potrafią obdarzyć właściciela i domowników ogromną porcją pozytywnych uczuć i miłością, ale oczekują w zamian rewanżu. Dlatego decydując się na zakup takiego kota trzeba być przygotowanym na to, że stanie się on bardzo szybko pełnoprawnym członkiem gospodarstwa domowego. W zamian zyskujemy wiernego i oddanego przyjaciela na wiele lat. Khao manee nie jest kotem, którego hodowla wymaga specjalistycznej wiedzy. Ponadto jego spokojna natura sprawia, że nie zniszczy nam mebli ani nie będzie dokuczał uciążliwym miauczeniem. Dlatego z racji pożądanych cech charakteru i atrakcyjnego wyglądu koty tej rasy z pewnością będą zdobywać coraz większą popularność.

ZDROWIE

Koty khao manee są na ogół zdrowymi i odpornymi kotami, które żyją przeciętnie kilkanaście lat. Niemniej sporadycznie zdarzają się u nich problemy ze słuchem, które wynikają z zaburzeń genetycznych i są charakterystyczne dla kotów tej rasy o białym umaszczeniu i niebieskich oczach. Ponadto jeśli umożliwimy naszemu kotu wychodzenie na dwór, należy zadbać o standardowy zestaw szczepień i regularne odrobaczanie.

WŁAŚCICIEL

Każda osoba, która uwielbia koty oraz jest cierpliwa i wyrozumiała względem mruczków, a także potrafi znaleźć czas na wspólną zabawę ze swoim podopiecznym będzie świetnym właścicielem kota khao manee. Dla kotów tej rasy najważniejsze jest zainteresowanie i jak największa ilość czasu spędzanego wspólnie z opiekunem. Istotną rolę odgrywa także pomysłowość opiekuna w wymyślaniu kotu rozrywek i zabaw oraz czułość z jaką traktuje swojego czworonoga.

HISTORIA

Khao manee to stosunkowo mało znana na świecie rasa kotów, które charakteryzują się interesującym orientalnym, a zarazem eleganckim wyglądem i łagodnym charakterem. Z racji przyjaznej osobowości koty tej rasy były od wieków hodowane przez arystokratyczne rody mieszkające na terenie współczesnej Tajlandii. Ich wielkim miłośnikiem był legendarski tajski król Chulalongkorn szerzej znany pod imieniem Rama V. Pierwsza wzmianka o kotach khao manee pojawiła się już w datowanej na okres średniowiecza księdze Tamra Maew. Do świata zachodniego te niezwykle sympatyczne i oryginalne mruczki dotarły dopiero w dwudziestym wieku. Obecnie jedyną międzynarodową organizacją, która uznaje tę rasę jest Governing Council of the Cat Fancy (GCCF). Obecnie koty khao manee oprócz swojej ojczyzny cieszą się największą popularnością w Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Z powodu niewielkiej liczby istniejących hodowli, ceny tych kotów są stosunkowo wysokie.