Kartuski
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Elegancki, łagodny i przyjaźnie nastawiony do ludzi kot wyróżniający się zarówno wyglądem jak i łagodnym charakterem. na pierwszy rzut oka podobny do brytyjskich kotów krótkowłosych jednak niespokrewniony z nimi genetycznie.

POCHODZENIE

Bliski Wschód (Syria, Turcja, Iran)

WYGLĄD

średniej wielkości kot, bardzo elegancki, dość masywny, charakterystyczna duża owalna głowa i okrągłe oczy najczęściej w kolorze pomarańczy, miedzi lub złota, na pierwszy rzut oka podobny do brytyjskich kotów krótkowłosych chociaż nie ma z nimi nic wspólnego jeśli chodzi o pochodzenie.

UŻYTECZNOŚĆ

kot łowny i do towarzystwa

WYMAGANIA

Koty kartuskie są niezwykle wrażliwe i uczuciowe dlatego wymagają zainteresowania i miłości ze strony człowieka. Źle znoszą przebywanie w samotności i potrzebują dużej ilości czasu spędzonego na wspólnych zabawach z właścicielem. Ich silnie zakorzeniony instynkt łowiecki umożliwia im wychodzenie na dwór i skuteczne polowanie na gryzonie, ale mogą też przebywać w mieszkaniach. Ich sierść nie wymaga częstego szczotkowania.

CHARAKTER

W całej Francji koty kartuskie są znane ze swojego spokojnego temperamentu i pogodnego usposobienia. Są to niezwykle oddane, wrażliwe, czułe i inteligentne mruczki, które są wspaniałymi przyjaciółmi i towarzyszami życia na lata. Z racji wrodzonej inteligencji łatwo się uczą i potrafią wykonywać różne sztuczki. Doskonale radzą sobie na co dzień z różnymi wyzwaniami. Potrafią otworzyć same drzwi, a nawet włączyć światło. Lubią aktywnie spędzać czas i dużo biegają, a także uwielbiają się bawić. Są jednak ostrożne i nie niszczą mebli. Ponadto nie są zbyt gadatliwe, a nawet gdy miauczą to zwykle nie robią tego głośno. Uwielbiają dzieci i łatwo zaprzyjaźniają się z innymi kotami, a nawet psami. W Polsce koty kartuskie są dość rzadko spotykane i hodują je pojedyncze osoby.

ZDROWIE

Koty kartuskie są na ogół bardzo zdrowe i odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Żyją ponad 15 lat. Ze względu na problemy hematologiczne nie wolno krzyżować kotek z grupą krwi B z kocurami, które mają grupy krwi A lub AB.

WŁAŚCICIEL

Każda osoba, która potrafi odwzajemniać uczucia kotów i zadbać o ich właściwy rozwój psychofizyczny może zaopiekować się kotem kartuskim. Należy pamiętać, że koty tej rasy są długowieczne, a więc decyzja o zaopiekowaniu się kotem nie może zostać podjęta w sposób pochopny. Koty kartuskie będą czuły się dobrze zarówno w mieszkaniach osób samotnych jak i dużych domach zamieszkałych przez rodziny z dziećmi.

HISTORIA

Kot kartuski to niezwykle ciekawa rasa o długiej i bogatej historii sięgającej czasów starożytnych. Protoplaści współcześnie znanych kotów kartuskich żyli w górach na Bliskim Wschodzie, głównie na terenie dzisiejszej Syrii, Turcji i Iranu. W okresie wypraw krzyżowych natknęli się na nie zakonnicy, pielgrzymi i rycerze z Europy, którzy przemierzali tereny Bliskiego Wschodu w drodze do Ziemii Świętej. Wówczas udało złapać się kilka sztuk dziko żyjących kotów i zawieziono je do Francji gdzie początkowo zamieszkiwały na terenie Wielkiej Kartuzji – głównego klasztoru zgromadzenia zakonnego kartuzów, położonego we francuskich Alpach w okolicach miasta Grenoble. Stamtąd rozprzestrzeniły się na teren całej Francji. Na kontynent amerykański trafiły dopiero w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, ale nie zyskały tam zbyt dużej popularności. W Polsce pozostają również bardzo rzadką rasą co sprawia, że są niezwykle cenne i potrzeba sporo zabiegu, aby się w nie zaopatrzyć.