Brazylijski
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Niezwykle podobne zarówno pod względem wyglądu fizycznego jak i zachowania do powszechnie występujących w Polsce „dachowców”. Koty brazylijskie podobnie jak koty europejskie i amerykańskie wywodzą się z kotów żyjących na ulicach brazylijskich miast.

POCHODZENIE

Brazylia

WYGLĄD

średniej wielkości kot o inteligentnym spojrzeniu, okrągłej głowie, średniej długości kończynach i dość długim ogonie

UŻYTECZNOŚĆ

kot łowny i do towarzystwa

WYMAGANIA

Koty brazylijskie mają przede wszystkim potrzeby związane z zaspokojeniem potrzeb fizycznych, ciekawości i ruchu na świeżym powietrzu. Poza tym jak wszystkie koty domagają się zainteresowania ze strony właściciela, a jeśli pomiędzy kotem a opiekunem wytworzy się silna więź każde jej przerwanie odznacza trwały ślad w kociej psychice. Dodatkowo koty brazylijskie uwielbiają wspólne zabawy oraz głaskanie. Są niezbyt głośne, ale czasami potrafią trochę nabroić zwłaszcza gdy pozostawia się je na długo w domu bez opieki. W takiej sytuacji karcenie kota jest najgorszym z możliwych rozwiązań. Sierść kotów brazylijskich jest krótka i nie wymaga specjalnej pielęgnacji.

CHARAKTER

Podobnie jak żyjące w Polsce dachowce, koty brazylijskie rozwinęły szereg cech fizycznych i psychicznych umożliwiających im przetrwanie w trudnych warunkach. Ich charakteru nie da się określić jednoznacznie, gdyż poszczególne osobniki bardzo różnią się od siebie. Niektóre są niezwykle towarzyskie, czułe i uczuciowe podczas gdy inne żyją własnym życiem unikając bliskości i zachowując pełną niezależność. O charakterze tych kotów w dużej mierze decyduje wychowanie. W rezultacie potencjalny właściciel powinien opiekować się zwierzątkiem od pierwszych miesięcy życia i wówczas istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że uda nam się stworzyć z nim bardzo silną więź. Niemniej zdecydowana większość kotów brazylijskich odznacza się bardzo wysoką odpornością na wszelkiego rodzaju choroby oraz trudy życia codziennego. W rezultacie opieka nad nimi jest łatwa, gdyż nie musimy kupować specjalnej, wyszukanej karmy czy w inny szczególny sposób dbać o kota. Warto dodać, że koty brazylijskie cechują się dużą zwinnością, uwielbiają ruch i potrafią wspinać się po drzewach. Dodatkowo są wytrwałe i energiczne, mogą godzinami przemierzać kilometrami teren w okolicach domu. Są to także koty łowne, a gdy nie mają możliwości wychodzenia na dwór uwielbiają w domu bawić się w polowanie.

ZDROWIE

Koty brazylijskie cechują się dobrym zdrowiem, a ich długość życia wynosi przeciętnie kilkanaście lat. Jeśli nasz kot wychodzi na dwór, powinniśmy go zaszczepić przeciw najpopularniejszym chorobom zakaźnym oraz regularnie odrobaczać. Dodatkowo dobrym pomysłem będzie sterylizacja kotki i kastracja kota. W przeciwnym razie narażamy kotkę na możliwość różnych powikłań np. ropomacicze. W przypadku kota brak kastracji może spowodować nasilenie zachowań terytorialnych co prowadzi do oznaczenia poszczególnych miejsc moczem. Na szczęście choroby genetyczne u kotów brazylijskich występują niezwykle rzadko.

WŁAŚCICIEL

Idealnym właścicielem kota brazylijskiego jest osoba, która szanuje zwierzęta oraz cechuje się empatią co pozwala wczuć się w sytuację kota i lepiej zrozumiać niuanse jego zachowania. Koty tej rasy idealnie nadają się zarówno dla osób samotnych, rodzin z dziećmi oraz par. Wiek właściciela podobnie jak wcześniejsze doświadczenie w hodowli nie odgrywa zbyt dużego znaczenia. Dlatego koty brazylijskie polecane są zarówno dla początkujących jak i doświadczonych hodowców.

HISTORIA

Koty brazylijskie wywodzą się z kotów pochodzenia europejskiego, które od kilkuset lat zamieszkiwały tereny Ameryki Południowej. Pierwsze mruczki zostały przywiezione do Brazylii na pokładach statków handlowych, głównie przez Portugalczyków na początku szenastego wieku. Początkowo zamieszkiwały w miastach portowych, ale z czasem zaczęły rozsprzestrzeniać się na obszarze całego kraju. W 1985 roku założyciel lokalnej organizacji zrzeszającej miłośników kotów, brazylijski inżynier Paulo Samuel Ruschi stworzył rasę kotów opartą na krzyżówkach pomiędzy dziko żyjącymi w Brazylii kotami domowymi. O dziwo jego pomysł wypalił, a dodatkowo zyskał uznanie w kręgach międzynarodowych. Obecnie oprócz rodzimej Brazylii, koty tej rasy stają się coraz popularniejsze także w Stanach Zjednoczonych. W Polsce pozostają praktycznie nieznane poza grupą pasjonatów, którzy na bieżąco śledzą nowinki związane z tematyką kotów.