Bramble
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

pod względem wyglądu zewnętrznego przypominają najpopularniejsze w naszym kraju dachowce

POCHODZENIE

Stany Zjednoczone

WYGLĄD

średniej wielkości, dobrze umięśnione, proporcjonalne, sympatyczne koty o klasycznym wyglądzie

UŻYTECZNOŚĆ

kot łowny i do towarzystwa

WYMAGANIA

Ze względu na spore pokłady energii drzemiące w tych kotach, Bramble potrzebują przestrzeni, aby móc swobodnie pobiegać czy zapolować. W rezultacie małe mieszkanie nie będzie odpowiednim miejscem dla tych silnych i aktywnych kotów. Najlepiej będą czuły się w domu z ogrodem położonym na przedmieściach, ewentualnie w mieszkaniu o dużej powierzchni użytkowej. Ponadto decydując się na zakup kota trzeba mieć na uwadze jego uczucia. Bramble przywiązują się zarówno do ludzi jak i miejsc i źle znoszą zmiany podobnie jak samotność.

CHARAKTER

Bramble to bardzo wesołe i towarzyskie koty, które posiadają silnie zakorzeniony instynkt. W rezultacie uwielbiają organizować polowania zarówno w domu jak i na łonie natury. To bardzo szybkie, zwinne i skoczne koty, które potrafią dokonywać w powietrzu niemalże akrobatycznych akrobacji. Nawet schwytanie niewielkiego ptaka w locie nie stanowi dla nich większego problemu. Z kolei w domu lubią uganiać się za wszelkiego rodzaju owadami latającymi jak muchy, komary czy mole. Pomimo tego względem ludzi koty tej rasy są niezwykle łagodne i przyjaźnie nastawione. Dlatego nadają się dla rodzin z małymi dziećmi i nawet jeśli maluch będzie próbował się z nimi drażnić z pewnością nie zrobią mu krzywdy. Co ciekawe koty Bramble w przeciwieństwie do większości mruczków nie boją się i nie unikają wody. Czasem wręcz lubią spacery po podmokłym terenie. Pomimo swojej dzikiej natury uwielbiają także być głaskane i przytulane. Często same przychodzą do swojego właściciela i wskakują mu na kolana domagając się pieszczot. Z kolei w nocy układają się do snu w łóżku także obok opiekuna. Łatwo stworzyć z nimi silną więź pod warunkiem, że traktuje się je z szacunkiem, okazuje czułość i poświęca odpowiednio dużo czasu. Bramble to wspaniały przyjaciel na lata dla odpowiedzialnej osoby.

ZDROWIE

Bramble to zdrowe i wytrzymałe koty, które nie oddziedziczyły po swoich przodkach żadnych chorób genetycznych. Niemniej w przypadku kotów wychodzących na dwór nie wolno zapominać o regularnych szczepieniach i odrobaczaniu. Co pewien czas warto przejrzeć także skórę i futerko kota, aby sprawdzić czy nie został zaatakowany przez kleszcza.

WŁAŚCICIEL

Idealny właściciel kota Bramble to odpowiedzialna i dojrzała osoba, która rozumie potrzeby kotów i potrafi zadbać o ich prawidłowy rozwój, a także zapewnić im odpowiednie warunki życia. Bramble nadają się dla rodzin z dziećmi, ale ze względu na dużą aktywność ich opiekunami nie powinny zostawać osoby szukające bardzo spokojnego i mało wymagającego kota.

HISTORIA

Bramble to jedna z najmłodszych hybryd będąca efektem krzyżówki kotów bengalskich z Peterbaldami. Pierwszą osobą, której udało się wyhodować koty tej rasy był Amerykanin Gary Bramlett prowadzący hodowlę Magnoliachat Cattery i od jego nazwiska zaczęto określać te koty słowem Bramble. W języku angielskim oznacza ono w dosłownym tłumaczeniu jeżynę. Te sympatyczne mruczki nawet w Stanach Zjednoczonych zaliczane są do bardzo rzadkich ras i dlatego zostały zarejestrowane w stowarzyszeniu Rare and Exotic Feline Registry (REFR). W Europie w tym także w Polsce są praktycznie nieznane. Rasa Bramble nie została na razie zarejestrowana przez żadną prestiżową organizację felinologiczną. Niemniej rasa jest stale rozwijana i bardzo możliwe, że już wkrótce koty Bramble będą mogły ubiegać się o tytuł championa.