Birmański
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Egzotyczna rasa kota wywodząca się z Azji. Niezwykle inteligentne, oddane koty o bardzo ciekawej historii, przyjaznym charakterze i ujmującym wyglądzie. Te sympatyczne koty charakteryzują się inteligentnym spojrzeniem, proporcjonalną sylwetką i miłym w dotyku futerkiem.

POCHODZENIE

południowo-wschodnia Azja (Birma)

WYGLĄD

duży, elegancki, proporcjonalny kot o ciekawym umaszczeniu i czarujących błękitnych oczach.

UŻYTECZNOŚĆ

kot do towarzystwa

WYMAGANIA

Jak większość kotów, koty birmańskie potrzebują dużo czułości, pieszczot i zainteresowania ze strony właściciela. Źle znoszą samotność dlatego nie powinny przebywać długo same w domu. Z racji długich włosów, trzeba je codziennie czesać. Koty birmańskie nie są wybredne przy jedzeniu i nie wymagają specjalnych posiłków czy wyszukanej karmy. Przyzwyczajają się do miejsc i ludzi dlatego nie lubią zmian i podróży.

CHARAKTER

Koty birmańskie to niezwykle delikatne i uczuciowe mruczki, które bardzo mocno zżywają się ze swoim właścicielem. Jeśli tylko poświęci im się troche czasu i uwagi, odwdzięczą się najwspanialszą kocią miłością i dozgonnym przywiązaniem. Z natury są bardzo wesołe i towarzyskie, ale łatwo je zranić dlatego ich właścicielami powinny być tylko odpowiedzialne i wrażliwe osoby. Nie są zbyt aktywne i nie muszą wychodzić na dwór dlatego idealnie nadają się do trzymania w mieszkaniu. Bywają rozmowne, ale nie są głośne ani natarczywe. Dobrze czują się zarówno z osobami samotnymi jak i w rodzinach. Akceptują inne koty i dzieci. Z racji wrodzonej inteligencji łatwo uczą się różnych sztuczek.

ZDROWIE

Koty birmańskie nie są szczególnie chorowitymi kotami. Niemniej jak większość ras posiadają kilka charakterystycznych dolegliwości. Częstym schorzeniem u kotów birmańskich jest zez, który jednak nie powoduje poważniejszych problemów ze wzrokiem. Stanowi jedynie wadę wykluczającą kota z udziału w wystawach. Innym problemem okulistycznym jest torbiel skórzasta, która może podrażniać oko i wymaga leczenia operacyjnego. Czasami u kotów birmańskich zdarza się także przepuklina pępkowa, która wymaga zabiegu jeśli jest duża i znacznie obniża komfort życia kota. Kolejnym problemem może być przerośnięty mostek.

WŁAŚCICIEL

Każda osoba, która często przebywa w domu i lubi spędzać czas z kotem będzie idealnym właścicielem kota birmańskiego. Jedynym warunkiem jest bezgraniczna miłość dla kota i chęć spędzania z nim każdej wolnej chwili. W rezultacie kota birmańskiego mogą wziąć pod swój dach zarówno osoby starsze, samotne, młodzi aktywni ludzie oraz rodziny z dziećmi.

HISTORIA

Koty birmańskie pochodzą z południowo-wschodniej Azji, głównie z terenów współczesnej Birmy. Według legend zamieszkiwały one wraz z mnichami buddyjskimi w legendarnej świątyni Lao-Tsun zbudowanej na cześć bogini Tsun Kyan-kse. Od wieków uważano je za święte koty, gdyż wierzono, że są kolejnymi wcieleniami reinkarnowanych mnichów buddyjskich. Za ich wyniesienie poza mury klasztoru groziła kara śmierci. Pomimo tego na początku XX wieku dwa koty birmańskie znalazły się na statku zmierzającym do Europy i sprzedano je członkowi zamożnej rodziny Vanderbildtów. Już w 1925 roku święte koty birmańskie zarejestrowano we Francji, a w 1966 roku w Stanach Zjednoczonych. Są one także dość popularne w naszym kraju. W Polsce istnieje kilka hodowli tych kotów.