Bombajski długowłosy
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Kot bombajski to stosunkowo mało znany w naszym kraju bardzo sympatyczny kot o klasycznej sylwetce i przyjaznym charakterze. Na pierwszy rzut oka nie przypomina kota rasowego, gdyż wygląda jak popularny „dachowiec”.

POCHODZENIE

Stany Zjednoczone

WYGLĄD

średniej wielkości, dobrze zbudowany kot posiadający charakterystyczny długi ogon

UŻYTECZNOŚĆ

kot do towarzystwa

WYMAGANIA

Z racji spokojnego temperamentu i bardzo niskiego poziomu agresji, koty bombajskie preferują spokojny tryb życia i otoczenie, w którym będą czuły się bezpiecznie. Ich długowłosa sierść wymaga regularnej pielęgnacji: czesania i szczotkowania raz na kilka dni. Ponadto jak w przypadku większości kotów, kotom bombajskim trzeba poświęcać codziennie co najmniej kwadrans na wspólną zabawę. Nie wolno także ich odtrącać czy lekceważyć ich uczuć. Dlatego jeśli zechcą powinny mieć możliwość błogiego odpoczynku na kolanach właściciela lub ulubionej poduszce opiekuna w sypialni.

CHARAKTER

Koty bombajskie łączą w sobie cechy charakteru kotów burmańskich i amerykańskich krótkowłosych. Są to spokojne, delikatne i towarzyskie chociaż stosunkowo mało aktywne koty. Zdecydowanie bardziej wolą spędzać czas na kanapie czy ulubionym fotelu niż poza domem polując na myszy. Ponadto koty tej rasy nie są zbyt głośne i potrafią być dyskretne. Nie narzucają się domownikom, ani ewentualnym gościom. Potrafią być bardzo serdeczne i okazywać przywiązanie i czułość tym, których kochają. Jak większość kotów rasowych posiadających przodków w Azji, koty bombajskie mają wrażliwą i delikatną psychikę dlatego oczekują czułości i przyjaźni ze strony opiekuna.

ZDROWIE

Koty bombajskie żyją przeciętnie od piętnastu do siedemnastu lat. Zwykle nie mają żadnych problemów ze zdrowiem poza drobnymi dolegliwościami, które szybko mijają. Niemniej trzeba pamiętać o przestrzeganiu właściwej diety, gdyż koty bombajskie zwłaszcza po kastracji, a kotki po sterylizacji mają tendencję do tycia. W rezultacie jeśli dopuścimy do powstania dużej nadwagi, kot może zachorować na cukrzycę, której przebieg i leczenie wygląda podobnie jak u ludzi. 

WŁAŚCICIEL

Idealnym właścicielem kota bombajskiego będzie każda osoba, która często myśli o swoim mruczku, rozumie jego potrzeby i lubi spędzać czas z kotem. Kotem bombajskim może zaopiekować się zarówno nastolatek, młody człowiek, osoba w średnim wieku jak i senior. Koty tej rasy tolerują dzieci i dobrze czują się także w rodzinach.

HISTORIA

Historia kotów bombajskich jest krótka. Początki rasy sięgają 1958 roku kiedy Nikki Horner skrzyżowała kota burmańskiego z amerykańskim krótkowłosym. W ten sposób uzyskała nową rasę kotów przypominających wyglądem małą, czarną panterę. Zyskały one miano kotów bombajskich. Wszystkie posiadają czarne umaszczenie chociaż zdarzają się też sporadycznie osobniki z brązowym lub szarym futerkiem. Ponadto koty bombajskie posiadają oczy w kolorze miedzianym lub złotym. Rasę oficjalnie uznano w Stanach Zjednoczonych w 1976 roku. Do Europy koty bombajskie trafiły późno i nie zyskały zbyt dużej popularności. W Polsce są bardzo rzadkie i większość kotów pochodzi z zagranicznych hodowli.