Owyhee Bob
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Jeden z najbardziej oryginalnych kotów, którego charakterystyczną cechą jest bardzo krótki, ledwo zauważalny i zaokrąglony ogon. Ze względu na bardzo puszystą sierść i sympatyczny pyszczek na pierwszy rzut oka przypomina z wyglądu pluszową zabawkę.

POCHODZENIE

Stany Zjednoczone

WYGLĄD

średniej wielkości, dość masywne i dobrze zbudowane długowłose koty o atrakcyjnym wyglądzie

UŻYTECZNOŚĆ

kot łowny i do towarzystwa

WYMAGANIA

Dla kotów Owyhee Bob potrzeby emocjonalne są dużo ważniejsze niż potrzeby fizyczne, gdyż mruczki tej rasy cechują się wrażliwą i delikatną psychiką. To bardzo czułe zwierzęta, które pragną bliskiego kontaktu z człowiekiem, gdyż ich właściciel jest jednocześnie najważniejszą osobą w ich życiu i najlepszym przyjacielem. Dlatego decydując się na zakup kota trzeba pamiętać, aby być w stanie znaleźć dla niego czas i dbać o jego prawidłowy rozwój psychofizyczny. Zwłaszcza w pierwszym roku życia mruczka trzeba wykazać się cierpliwością, gdyż jego duża aktywność może być momentami męcząca. Niemniej wraz z upływem lat owyhee bob staje się coraz spokojniejszy. Ponadto jego głos nie jest donośny, a sam kot zachowuje się w sposób dyskretny i rzadko bywa nachalny. Jedynym problemem może być długa i gęsta sierść, która wymaga regularnej pielęgnacji. W dodatku w pewnych porach roku kot zostawia sporo włosów na ubraniach, meblach i dywanie.

CHARAKTER

Koty Owyhee Bob należą do spokojnych i zrównoważonych mruczków o przyjaznym usposobieniu. Nie sprawiają żadnych większych problemów w hodowli. Bez większych problemów akceptują inne zwierzęta. Poza tym są bardzo łagodne w stosunku do dzieci co sprawia, że idealnie odnajdują się w roli kotów rodzinnych. Koty Owyhee Bob znane są także ze swojego przywiązania do właściciela, za którym potrafią podążać od pokoju do pokoju. Uwielbiają także zabawy podczas których umacniają więzi łączące je z domownikami. Zazwyczaj śpią z opiekunem w łóżku chociaż zdarza im się czasem urządzić polowanie na muchę czy komara. Niemniej nie są to koty specjalnie łowne i niezbyt chętnie decydują się na dłuższe wędrówki po okolicy. Zdecydowanie najlepiej czują się w mieszkaniu, które doskonale znają. Pomimo masywnej budowy potrafią szybko biegać, dobrze skaczą i cechują się dużą zwinnością. Lubią czasami wejść do szafy lub schować się w jakimś zakamarku. Niemniej zazwyczaj są bardzo towarzyskie i gdy tylko usłyszą dzwonek do drzwi od razu biegną sprawdzić kto odwiedził mieszkanie. Bardzo mocno przywiązują się do swoich właścicieli i źle znoszą rozstania. Dlatego potrzebują odpowiedzialnych i czułych opiekunów, którzy nigdy ich nie zawiodą i nie zranią ich uczuć. W zamian owyhee bob mają do zaoferowania mnóstwo ciepła i prawdziwej kociej miłości. To bardzo empatyczne mruczki, które potrafią wyczuwać nastrój osób w gronie których przebywają. Oczywiście jeśli tylko wyczują gorsze samopoczucie właściciela zrobią wszystko, aby poprawić mu humor.

ZDROWIE

Owyhee Bob zaliczają się do zdrowych i odpornych kotów, a ich średnia długość życia wynosi kilkanaście lat. Sporadycznie występują u nich choroby stawów i problemy trawienne, ale zazwyczaj są to dolegliwości przejściowe. Niemniej jeśli pozwolimy kotu wychodzić na dwór, powinniśmy najpierw zaszczepić go przeciwko często spotykanym chorobom zakaźnym. Ponadto niezbędne jest regularne odrobaczanie.

WŁAŚCICIEL

Potencjalna osoba zainteresowana zakupem kota Owyhee Bob nie musi spełnić żadnych szczególnie wyszukanych warunków. Wystarczy często bywać w domu, lubić zwierzęta i dysponować średniej wielkości mieszkaniem. Wcześniejsze doświadczenie w hodowli kotów jest wskazane, ale nie jest koniecznością. W razie jakichkolwiek wątpliwości czy pytań zawsze można zwrócić się z prośbą o pomoc do weterynarza oraz zapoznać się z fachową literaturą felinologiczną. Koty Owyhee Bob nie przepadają za częstymi zmianami, a więc ich opiekunem powinna być osoba prowadząca stabilny tryb życia.

HISTORIA

Historia kotów Owyhee Bob jest bardzo krótka, gdyż pierwsze mruczki tej rasy przyszły na świat zaledwie parę lat temu w wyniku skrzyżowania kotów syjamskich z Manxami. Ze względu na to, że jest to bardzo rzadko spotykana rasa, mruczki Owyhee Bob zostały w 2007 roku wpisane na listę organizacji Rare & Exotic Feline Registry (REFR). Póki co ich popularność ogranicza się do Stanów Zjednoczonych i Kanady. W Europie, w tym w Polsce są w zasadzie zupełnie nieznane. Niemniej ze względu na atrakcyjny wygląd i niezbyt wygórowane wymagania koty Owyhee Bob mają spore szanse na zdobycie popularności na świecie. Dużo zależeć będzie od hodowców, którzy powinni starać się wypromować rasę i zadbać o ustalenie pożądanych standardów w obrębie prowadzonych hodowli.