Orientalny krótkowłosy
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Wyjątkowy kot dla osób ceniących subtelną elegancję i łagodny, przyjazny charakter.

POCHODZENIE

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania

WYGLĄD

Bardzo podobny do kota syjamskiego, różni się od niego jedynie niewielkimi detalami. Szczupły, elegancki, delikatny i bardzo oryginalny kot.

UŻYTECZNOŚĆ

kot do towarzystwa

WYMAGANIA

Koty orientalne są bardzo delikatne i wrażliwe. W rezultacie oczekują miłości, czułości i bliskości ze strony człowieka. Ich więź z właścicielem jest bardzo silna, a każde jej naruszenie powoduje problemy emocjonalne u kota. Ponadto koty tej rasy nie lubią zostawać same w domu jeśli więc ktoś przebywa długo poza mieszkaniem, powinien wziąć pod dach co najmniej dwa koty tej rasy, aby mogły bawić się ze sobą podczas nieobecności właściciela. W przypadku odmiany krótkowłosej ich sierść nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Wszystkie koty orientalne posiadają duże pokłady energii i uwielbiają bawić się, biegać i aktywnie spędzać czas.

CHARAKTER

Koty orientalne mają bardzo łagodny charakter i nie są wymagające. Dlatego idealnie nadają się dla początkujących hodowców. Czasami może przeszkadzać ich nadmierna aktywność, ale z drugiej strony nie pozwalają one nigdy nudzić się swojemu właścicielowi. Zawsze mają ochotę na małe szaleństwo, polowanie czy wspólną zabawę. Ponadto są bardzo inteligentne i łatwo uczą się nowych rzeczy, potrafią aportować drobne przedmioty, bawić się różnymi zabawkami oraz wykonywać różne akrobacje w powietrzu. Są również bardzo ciekawskie. Nic nie może umknąć ich uwadze i zawsze muszą być tam gdzie coś się dzieje. Potrafią przystosowywać się do różnych warunków, a także akceptują inne zwierzęta. Koty orientalne są bardzo zwinne i skoczne. Umieją wspinać się po drzewach. Pomimo potrzeby wolności i niezależności nie przeszkadza im, gdy są wyprowadzane na spacer na smyczy.

ZDROWIE

Koty orientalne są zwykle bardzo zdrowe i bez problemu dożywają nawet do 18 lat. Niemniej niektóre z nich cierpią na choroby charakterystyczne dla tej rasy. Rzadko u kotów orientalnych występuje kardiomiopatia, czyli choroba mięśnia sercowego. Zdecydowanie częściej może pojawić się zapalenie dziąseł dlatego należy często obserwować jamę ustną kota.

WŁAŚCICIEL

Osoba dysponująca dużym mieszkaniem lub domem z ogrodem, rozumiejąca zarówno potrzeby fizyczne jak i psychiczne kotów. Koty orientalne będą czuły się lepiej w rodzinach z dziećmi i z osobami młodymi i energicznymi. Dla osób starszych ich ruchliwość i ciągła potrzeba zabawy może stanowić pewien problem.

HISTORIA

Historia kotów orientalnych jest zbieżna z historią kotów syjamskich, które trafiły do Wielkiej Brytanii z Tajlandii w połowie XIX wieku. Z racji tego, że koty syjamskie zyskały ogromną popularność zaczęto je krzyżować z różnymi kotami rasowymi i mieszanymi. W ten sposób uzyskano koty orientalne, które najpierw w Wielkiej Brytanii nosiły nazwę kotów zagranicznych, a dopiero później w Stanach Zjednoczonych zatwierdzono obecnie stosowaną nazwę. W 1978 roku Cat Fanciers Association zarejestrowała rasę kot orientalny. Od tamtej pory koty orientalne rozprzestrzeniły się po całym świecie i nawet w Polsce zyskały sporą popularność.