Karelski Bobtail krótkowłosy
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Karelski Bobtail to bardzo rzadka rasa kotów występujących w zasadzie jedynie na obszarze Rosji. To sympatyczny, elegancki kot o ciekawym wyglądzie i łagodnym temperamencie.

POCHODZENIE

Rosja

WYGLĄD

dość duży kot o charakterystycznym bardzo puszystym futrze i sporych rozmiarów owalnej głowie

UŻYTECZNOŚĆ

kot łowny i do towarzystwa

WYMAGANIA

Potrzeby kotów Karelskich Bobtail nie są zbyt wygórowane. Niezbyt dobrze znoszą samotność dlatego powinny mieć zapewnione towarzystwo człowieka lub kota. Ponadto jak większość mruczków, koty karelskie uwielbiają zabawę i potrzebują codziennie głaskania. Co więcej źle znoszą hałas i awantury więc nie będą czuły się dobrze w miejscach, w których trudno znaleźć spokój. Sierść kotów karelskich wymaga regularnej pielęgnacji. Niestety w okresie linienia koty tej rasy zostawiają na meblach i ubraniach sporo sierści. Trzeba mieć to na uwadze decydując się na zakup kota karelskiego.

CHARAKTER

Koty Karelskie Bobtail to bardzo towarzyskie i łagodne koty o umiarkowanym temperamencie, które nadają się zarówno dla osób mieszkających w blokach jak i właścicieli domów z ogrodem. Ponadto koty tej rasy są odporne na popularne kocie choroby i bardzo wytrzymałe. Łatwo przystosowują się do zmian i nie wymagają specjalnej diety. Zazwyczaj dobrze tolerują inne zwierzęta w domu o ile tamte nie są wobec nich złośliwe czy agresywne. Co więcej koty Karelskie Bobtail potrafią grzecznie bawić się z dziećmi nie wyrządzając im żadnej krzywdy. Jak większość mruczków nie pogardzą zabawą w polowanie czy chowanego, ale uwielbiają także spędzać czas na kolanach swojego właściciela. Z chęcią towarzyszyć mu będą także podczas snu w sypialni. Z racji cech charakteru, koty karelskie są więc łatwe w hodowli i mogą być doskonałymi przyjaciółmi nawet tych osób, które nigdy jeszcze nie miały w domu kota. W zamian oczekują jedynie szacunku i zainteresowania ze strony opiekuna. Dodatkowo nie są głośne ani natarczywe dlatego idealnie nadają się dla osób starszych szukających spokojnego i wiernego czworonoga. Koty Karelskie Bobtail są bardzo czułe i chętnie okazują uczucia. Uwielbiają także być głaskane i przytulane, a często pozwalają nawet brać się na ręce.

ZDROWIE

Koty Karelskie Bobtail posiadają wrodzoną wysoką odporność na popularne choroby dotykające koty. W rezultacie chorują rzadko i żyją przeciętnie kilkanaście lat. Niemniej zwłaszcza w przypadku kotów wychodzących z domu należy zadbać o standardowy zestaw szczepień i regularne odrobaczanie oraz sprawdzać czy nasz kot nie padł ofiarą kleszcza.

WŁAŚCICIEL

Zarówno osoba samotna jak i rodzina z dziećmi będzie odpowiednim opiekunem kota Karelskiego Bobtail. Z pewnością idealny właściciel kota karelskiego to osoba, która potrafi każdego dnia wygospodarować chociaż kilkanaście minut na wspólną zabawę ze swoim mruczkiem, a ponadto instynktownie wyczuwa i rozumie jego potrzeby.

HISTORIA

Z racji tego, że jest to jedna z najmłodszych ras, jej historia jest krótka. Rosyjscy felinolodzy ustalili standardy tej rasy w 1992 roku, ale dopiero dwa lata później koty Karelskie Bobtail zostały oficjalnie uznane przez prestiżową międzynarodową organizację World Cat Federation. Niemniej te nietypowe i bardzo oryginalne mruczki nadal czekają na akceptację ze strony Fédération Internationale Féline. Niewiele wiadomo na temat faktycznego pochodzenia kotów Karelskich Bobtail. Rosyjscy hodowcy twierdzą, że koty tej rasy nie powstały w wyniku świadomego krzyżowania różnych ras, a ich pojawienie się w hodowli było wynikiem przypadkowego odkrycia, które dokonano nad jeziorem Ładoga w historycznej krainie Karelii (stąd nazwa kotów). Pierwszego kota karelskiego zaprezentowano na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku w St. Petersburgu. Od tamtej pory koty tej rasy pojawiają się dość często na wystawach w Rosji i największych europejskich wystawach, ale próźno szukać ich w Polsce.