Amerykański Curl długowłosy
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Bardzo młoda rasa wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych. Amerykański Curl długowłosy posiada bardzo puszyste i przyjemne w dotyku futerko. Charakterystyczną cechą tych kotów są odwinięte uszy, które nadają Amerykańskim Curl nietypowy aczkolwiek urzekający wygląd.

POCHODZENIE

Stany Zjednoczone

WYGLĄD

Średniej wielkości kot z charakterystycznie odwiniętymi uszami. Posiada umaszczenie we wszystkich możliwych barwach.

UŻYTECZNOŚĆ

kot do towarzystwa

WYMAGANIA

Koty Amerykańskie Curl nie mają dużych wymagań. Dobrze odnajdują się nawet w trudnych sytuacjach i pod tym względem bardziej przypominają dachowce niż koty rasowe. Oczywiście Amerykańskie Curl długowłose wymagają regularnej pielęgnacji sierści, przede wszystkim czesania i szczotkowania. Dodatkowo warto troszczyć się o sferę emocjonalną kotów, nie zostawiać ich samych na kilka dni w mieszkaniu, poświęcać im codziennie przynajmniej kwadrans na zabawę i odwzajemniać ich pieszczoty. Amerykańskie Curl sprawdzą się zarówno w niewielkim mieszkaniu w blokach jak i w domu z ogrodem. Nie muszą wychodzić na dwór, ale jeśli stworzy się im taką możliwość z pewnością rozwiną swój instynkt łowiecki.

CHARAKTER

Amerykańskie Curl to towarzyskie i spokojne koty, które idealnie nadają się zarówno dla osób żyjących w mieście jak i na wsi. W ich wyglądzie na pierwszy rzut oka zauważyć można odwinięte uszy, które oceniane są jako cecha charakterystyczna tej rasy i stopień ich wywinięcia decyduje o ocenie kota przez sędziego podczas konkursu. Co ciekawe wszystkie młode rodzą się z prostymi uszami, które zaczynają się odwijać już po paru dniach od urodzenia kota i proces ten trwa do czasu aż kot osiągnie wiek kilku miesięcy. Niemniej zdarzają się przypadki, gdy uszy Amerykańskich Curl pozostają proste lub tylko nieznacznie wywinięte do końca życia kota. Jeśli chodzi o charakter to Amerykanskie Curl są ciche i dyskretne, nie narzucają się właścicielowi, ale mocno przywiązują się do osób w najbliższym otoczeniu. Nie najlepiej znoszą samotność, zwłaszcza gdy rozłąka z opiekunem jest długa. Koty tej rasy są łagodne i akceptują dzieci dlatego idealnie nadają się do życia w rodzinach. Szybko dojrzewają, ale pozostają bardzo aktywne do późnego wieku. Żyją przeciętnie około 15 lat. Kotki rodzą w miocie od trzech do pięciu młodych.

ZDROWIE

Amerykańskie Curl to zdrowe i długowieczne koty. Niemniej zdarza się, że trapią je pewne problemy ze zdrowiem Niewątpliwie ze względu na wywinięte uszy należy zadbać o ich pielęgnację i dbać o to, żeby nie uszkodzić chrząstki. Ponadto w przypadku kotów o jasnym umaszczeniu należy uważać, aby nie uległy poparzeniu słonecznemu. Skutkiem problemów wynikających z nadmiernej ekspozycji kota na promieniowanie ultrafioletowe mogą być choroby skóry, w tym nowotwory.

WŁAŚCICIEL

Każda osoba, która kocha i szanuje zwierzęta, a w szczególności koty może stać się idealnym właścicielem Amerykańskich Curl. Nie liczy się wykształcenie, wiek czy stan środków na koncie, ale możliwość poświęcania jak największej ilości czasu mruczkowi i rozumienie jego emocjonalnych potrzeb.

HISTORIA

Historia kotów rasy Amerykański Curl długowłosy jest dość krótka. W 1981 roku w Lakewood w Kalifornii pewna amerykańska rodzina znalazła dwa bezpańskie koty, które jak się później okazało dały początek nowej rasie. Po raz pierwszy Amerykański Curl został zaprezentowany na wystawie w 1983 roku, a kilka lat później zaczęto przyznawać tytuł championa kotom tej rasy za oceanem. W Europie organizacja FIFe (Federation Internationale Feline) uznała je dopiero w 2002 roku podczas obrad w Portugalii.