Amerykański Bobtail krótkowłosy
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Nowa i zdobywająca coraz większą popularność w Stanach Zjednoczonych rasa kotów o charakterystycznym ogonie. To niezwykle sympatyczne koty przypominające bardziej popularne dachowce niż wyszukane koty rasowe.

POCHODZENIE

Stany Zjednoczone

WYGLĄD

średniej wielkości kot o proporcjonalnym tułowiu, krótkiej sierści, sympatycznym pyszczku i krótkim, ledwo zauważalnym ogonie

UŻYTECZNOŚĆ

kot łowny i do towarzystwa

WYMAGANIA

Kot rasy Amerykański Bobtail nie ma zbyt wyszukanych potrzeb. Oczekuje jedynie zainteresowania, opieki i godnego traktowania. Jak większość mruczków, amerykańskie bobtaile są wrażliwe i nie wolno ich krzywdzić emocjonalnie dlatego decydując się na opiekę nad kotem trzeba pamiętać, że żyje on kilkanaście lat. Z racji dużych pokładów energii drzemiących w tych kotach właściwym otoczeniem będzie dom z ogrodem lub duże mieszkanie.

CHARAKTER

Amerykańskie Bobtaile są bardzo energicznymi i żywiołowymi kotami, które pomimo swojego pochodzenia są życzliwe i łagodne dla ludzi. Koty tej rasy uwielbiają zabawy w mieszkaniu i na świeżym powietrzu, są przy tym bardzo pomysłowe i dość głośne. Oczywiście ich ulubionym zajęciem pozostaje polowanie, ale lubią także gdy się je gania, a one ukrywają się w zaroślach, kępkach wysokiej trawy czy koronach drzew, gdyż bardzo dobrze wspinają się po gałęziach. Co ciekawe potrafią jednocześnie grzecznie bawić się z dziećmi i nie przeszkadza im nawet gdy są pociągane za ogon czy zamęczane głaskaniem i przytulaniem. Ze względu na wysoki poziom inteligencji łatwo można nauczyć je różnych prostych sztuczek, w tym aportowania drobnych przedmiotów. Ponadto Amerykańskie Bobtaile lubią także podróżować samochodem, co stanowi rzadkość wśród kotów. Koty tej rasy znane są także z tego, że podobnie jak psy chodzą za swoim właścicielem i towarzyszą mu w pracach domowych. Bardzo mocno angażują się w relacje z ludźmi i źle znoszą dłuższe okresy samotności oraz nieobecność ich ukochanego opiekuna.

ZDROWIE

Koty rasy Amerykański Bobtail nie przejawiają żadnych poważnych problemów ze zdrowiem. Niemniej z powodu tego, że lubią wałęsać się po okolicy należy pamiętać o zaszczepieniu ich przed popularnymi chorobami, w tym wścieklizną. Dodatkowo co pewien czas należy udać się z kotem do weterynarza w celu odrobaczenia. Warto też pamiętać, że kotki po sterylizacji i kocury po kastracji mają tendencję do tycia. Dlatego trzeba sprawdzać ich wagę i w razie konieczności podawać specjalną karmę.

WŁAŚCICIEL

Idealnym właścicielem Amerykański Bobtaila będzie każda osoba, której nie przeszkadza bardzo aktywny i dość głośny kot, domagający się ciągłej zabawy i lubiący biegać po mieszkaniu. Z pewnością najlepszym opiekunem będzie żywiołowa i wyrozumiała osoba, która spędza w domu dużo czasu i gotowa jest poświęcić go dla ukochanego kota. Koty rasy Amerykański Bobtail doskonale nadają się dla rodzin z dziećmi, aktywnych seniorów, singli oraz młodych par.

HISTORIA

Historia kotów Amerykański Bobtail jest krótka, gdyż zostały wyodrębnione dopiero w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Co ciekawe, dość długo musiały czekać zanim uznano je oficjalnie za rasę, co nastąpiło dopiero w 1989 roku. Amerykański Bobtail jest krzyżówką kota domowego z rudym rysiem, powszechnie występującym w Ameryce Północnej na terenie całych Stanów Zjednoczonych, południowej Kanady oraz Meksyku. W Europie popularność Amerykańskich Bobtaili jest niewielka i na wystawach kotów odbywających się w Polsce mruczki tej rasy pojawiają się sporadycznie. Z kolei za oceanem mają coraz liczniejsze grono zdeklarowanych miłośników. Obecnie koty tej rasy są uznawane przez trzy międzynarodowe organizacje: The International Cat Association (TICA), The Cat Fanciers Association (CFA) oraz American Cat Fanciers' Association (ACFA).