Zapotrzebowanie psów na białko

Zapotrzebowanie psów na białko jest sprawą bardzo indywidualną, zależną od takich czynników jak wiek, grubość okrywy włosowej czy poziom aktywności fizycznej. Aby lepiej żywić swojego psa, warto dowiedzieć się co brać pod uwagę komponując mu dzienną porcję białka w dawce pokarmowej.


Źródło: Shutterstock

Zapotrzebowanie młodych psów na białko jest oczywiste ze względu na wzrost i rozwój zwierząt. Każdy właściciel powinien mieć świadomość, że białko jest podstawowym materiałem budulcowym dla młodych organizmów. 

W przypadku rosnących szczeniąt 66% spożywanego białka jest przeznaczone na wzrost, zaś około 33% jest konieczne do utrzymania prawidłowego funkcjonowania tkanek organizmu (aktywność enzymów, wytwarzanie hormonów białkowych). W przypadku niedoboru białka w pokarmie u szczeniąt dochodzi do zahamowania wzrostu, spadku masy ciała i w efekcie upośledzenia wzrostu i rozwoju.

Dorosłe psy potrzebują białka pokarmowego do wymiany aminokwasów traconych wraz ze złuszczającym się naskórkiem, wypadającymi włosami, traconymi enzymami, hormonami, komórkami błon śluzowych i innymi związkami, a także do wymiany aminokwasów zużywanych w normalnym metabolizmie białka komórkowego. Takie zapotrzebowanie jest określane mianem zapotrzebowania bytowego.

Dokładne określenie zapotrzebowania psów na białko jest stosunkowo trudne, ponieważ o indywidualnych potrzebach każdego zwierzęcia decyduje wiele czynników. Należą do nich czynniki żywieniowe takie jak jakość białka i jego skład aminokwasowy, strawność białka oraz gęstość energetyczna diety oraz czynniki zależne od zwierzęcia, takie jak poziom aktywności, stan fizjologiczny, stan odżywienia oraz rodzaj sierści (psy z gęstą sierścią mają wyższe zapotrzebowanie na białko). Na to wszystko mogą się także nakładać czynniki środowiskowe, takie jak wysoka lub niska temperatura środowiska. Czynnikiem wpływającym na ilość białka podawanego zwierzęciu jest jego strawność i jakość tej substancji. Im lepsze białko, tym mniej go trzeba podać. W standardowych, wysokiej jakości karmach komercyjnych strawność białka waha się między 80% a 90%, natomiast w karmach o niskiej jakości bardzo często nie przekracza 75%. Jest to o tyle istotne, że ma bezpośredni wpływ na ilość  podawanego psu pokarmu. Weźmy dla przykładu psa ważącego 36kg, który potrzebuje dziennie około 70 gramów białka. Jeżeli będzie otrzymywał karmę wysokiej jakości – jego dzienna dawka pokarmowa musi zawierać między 78 a 88g białka, zaś jeżeli będzie karmiony karmą niskiej jakości – co najmniej 92 gramów białka.

Zapotrzebowanie psów dorosłych na białko średnio wynosi od 2,1 do 2,5 g/kg masy ciała – przy założeniu, że strawność białka bliska jest 100% (białko zwierzęce pochodzące z wysokogatunkowego mięsa) lub w granicach 4,0-6,5 g/kg masy ciała – przy założeniu, że strawność białka jest mniejsza niż 70% (białko roślinne, niskogatunkowe mięsa ścięgniste).

Czytaj też:
Rola fosforu w żywieniu psa
Wszystko o zdrowym żywieniu szczeniąt