Fazy rozwoju kota

Spo­sób, w jaki kot reaguje na ota­cza­jącą go rze­czy­wi­stość, kształ­tuje się w ciągu całego pierw­szego roku życia, ale więk­szość klu­czo­wych prze­mian zacho­dzi w pierw­szych trzech lub czte­rech mie­sią­cach. Bio­lo­dzy dzielą ten okres na cztery fazy, z któ­rych każda ma inne zna­cze­nie dla dora­sta­ją­cych kociąt.

Źródło: pixabay.com

fazie pre­na­tal­nej, czyli w dru­gim mie­siącu ciąży matki, kocięta są zasad­ni­czo, choć nie w pełni, odizo­lo­wane od bodź­ców ze świata zewnętrz­nego. O cha­rak­te­rze ich śro­do­wi­ska decy­duje skład wód pło­do­wych i krwi w łoży­sku. Jeśli na przy­kład w tym cza­sie matka spo­żywa pro­dukty o sil­nym zapa­chu, to po odsta­wie­niu od piersi kociak może pre­fe­ro­wać tak wła­śnie pach­nący pokarm. Świad­czy to, że jest zdolny do nauki na długo przed przyj­ściem na świat. Kocięta płci żeń­skiej, które w łoży­sku matki sty­kają się bez­po­śred­nio z sam­cami, przej­mują nieco ich testo­ste­ronu i w pierw­szych kon­tak­tach spo­łecz­nych są bar­dziej agre­sywne niż kocięta z rodzeń­stwa czy­sto żeń­skiego. Tego rodzaju inkli­na­cje są naj­pew­niej krót­ko­trwałe, ale moż­liwe są rów­nież zmiany bar­dziej dale­ko­siężne. Z wie­dzy o innych ssa­kach wynika, że, jeśli matka pod­czas ciąży jest pod­da­wana stre­sowi, hor­mony stresu mogą prze­do­stać się do łoży­ska, zakłó­ca­jąc roz­wój mózgów i sys­te­mów wydzie­la­nia u potom­stwa.

Przez więk­szą część wcze­sno­dzie­cię­cej fazy roz­woju, trwa­ją­cej w przy­bli­że­niu dwa i pół tygo­dnia od uro­dze­nia, kociak jest głu­chy i ślepy, a kon­takt z matką utrzy­muje za pomocą węchu i dotyku.

Faza socja­li­za­cji zaczyna się w trze­cim tygo­dniu życia, kiedy zaczy­nają funk­cjo­no­wać wzrok i słuch, pozwa­la­jąc mło­demu kotu na zdo­by­wa­nie wie­dzy o ota­cza­ją­cym go świe­cie, w szcze­gól­no­ści o wła­snej matce i opie­ku­ją­cych się nim ludziach. W tym samym okre­sie kociak uczy się cho­dzić, a następ­nie bie­gać. Oprócz snu kocięta spę­dzają w tym okre­sie dużo czasu na zaba­wach, naj­pierw mię­dzy sobą, a następ­nie stop­niowo także z przed­mio­tami mar­twymi.

Począ­tek fazy mło­dzień­czej, która zaczyna się od ósmego tygo­dnia życia, zbiega się z opusz­cze­niem gniazda (z wyjąt­kiem kotów raso­wych, które zwy­cza­jowo są trzy­mane w lego­wi­sku przez trzy­na­ście tygo­dni). W tym momen­cie podat­ność na socja­li­za­cję w zasa­dzie należy już do prze­szło­ści. Faza mło­dzień­cza koń­czy się po osią­gnię­ciu doj­rza­ło­ści płcio­wej, gdzieś pomię­dzy siód­mym a dwu­na­stym mie­sią­cem życia. Wiele domo­wych kotów jest oczy­wi­ście wcze­śniej pod­da­wa­nych ste­ry­li­za­cji.

Zobacz również:


Fragment pochodzi z książki Zrozumieć kota.