Kanaani
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Stosunkowo młoda rasa kotów pochodzących z Izraela, które łączą w sobie atrakcyjny wygląd i łagodny charakter. Te sympatyczne i towarzyskie koty bardzo przypominają popularne dachowce, a dodatkowo wyróźnia je wesołe usposobienie.

POCHODZENIE

Izrael

WYGLĄD

średniej wielkości, dobrze umięśniony kot o proporcjonalnej sylwetce i klasycznym wyglądzie

UŻYTECZNOŚĆ

kot łowny i do towarzystwa

WYMAGANIA

Dla kotów kanaani bardzo ważne są potrzeby fizyczne jak i potrzeby emocjonalne. Dla prawidłowego rozwoju mruczki tej rasy wymagają ogrodu, lasu, łąki lub innego miejsca, w którym mogą zapolować, odpocząć i pobiegać. Jeśli nie mogą wychodzić na dwór muszą mieć do dyspozycji pomieszczenie wyposażone w różne instalacje umożliwiające doskonalenie umiejętności fizycznych i rozładowanie nagromadzonej energii. Ponadto kanaani oczekują od opiekuna czułości, troski i poświęcenia. Chcą czuć się kochane i potrzebne. W przeciwnym razie popadają w apatię i przygnębienie i stają się osowiałe.

CHARAKTER

Kanaani to pogodne, wesołe i przyjaźnie nastawione do człowieka koty, które charakteryzują się dużą ruchliwością i niskim poziomem agresji względem ludzi. Ze względu na pochodzenie są to koty, które posiadają głęboko zakorzeniony instynkt łowiecki i uchodzą za świetnych myśliwych. Polują nie tylko na gryzonie, ale także potrafią schwytać ptaka w locie czy wyłowić rybę z górskiego potoku. Świetnie wspinają się po drzewach. Ponadto gdy przebywają w mieszkaniu ich ofiarami padają komary, mole, muchy i inne owady latające. Niemniej względem ludzi kanaani są łagodne i zazwyczaj chowają pazurki podczas wspólnej zabawy. To bardzo inteligentne koty, które można nauczyć wielu prostych sztuczek np. aportowania drobnych przedmiotów oraz innych zabaw wymagających zwinności i refleksu. Dodatkowo kanaani posiadają wrażliwą i delikatną psychikę oraz skomplikowaną osobowość. W rezultacie są to koty bardzo uczuciowe i czułe, które potrzebują bliskości człowieka i za okazaną sympatię potrafią odwdzięczyć się wspaniałą przyjaźnią. Z drugiej strony oznacza to także, że kanaani nie najlepiej znoszą samotność oraz poważniejsze zmiany w życiu. Najlepiej czują się wśród dobrze znanych im osób, których zapach doskonale rozpoznają oraz w miejscach, które znają z autopsji. Niemniej są to koty odważne, które nie boją się wyzwań. Dodatkowo są otwarte względem gości, którzy odwiedzają dom. Lubią być głaskane i same często przychodzą i wskakują na kolana chcąc w ten sposób zyskać sympatię i przyjaźń nowej osoby.

ZDROWIE

Kanaani należą do zdrowych i odpornych kotów, które jednak zazwyczaj nie przepadają za mrozem i chłodem oraz z racji dość gęstej sierści nie najlepiej znoszą upały. Ponadto trzeba pamiętać, żeby przed wypuszczeniem kota na dwór zaszczepić go przed popularnymi chorobami zakaźnymi. W okresie letnim należy także regularnie szczotkować sierść kanaani i usuwać kleszcze. Średnia długość życia kanaani wynosi kilkanaście lat. Dlatego decydując się na zakup tego kota, trzeba pamiętać, że wiąże się to z odpowiedzialnością za jego życie na wiele lat.

WŁAŚCICIEL

Wymarzonym właścicielem kotów kanaani jest osoba odpowiedzialna i uczuciowa, która kocha i szanuje zwierzęta. Idealny opiekun kota tej rasy pracuje i często przebywa w domu. Dzięki temu może dotrzymywać towarzystwa swojemu ulubieńcowi każdego dnia. Ponadto osoba, która zdecyduje się zaopiekować kanaani musi pamiętać, że koty miewają lepsze i gorsze dni, a gdy ich zachowanie bywa męczące oznacza to najczęściej złe samopoczucie mruczka. Dlatego należy być wyrozumiałym i nie karcić kota za drobne występki, a zamiast tego starać się zrozumieć powody takiego zachowania zwierzątka.

HISTORIA

Kanaani to jedna z najmłodszych ras kotów, której historia rozpoczyna się w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Wówczas w Izraelu przyszły na świat pierwsze mruczki tej rasy i szybko okazało się, że zyskały spore zainteresowane wśród miłośników kotów mieszkających na Bliskim Wschodzie. Kanaani urodziły się w wyniku krzyżowania różnych ras kotów rasowych takich jak: bengalskie, orientalne i abisyńskie z kotami domowymi. Ich hodowcy stale zabiegają o uznanie rasy przez największe organizacje felinologiczne na świecie. Obecnie kanaani znalazły się jedynie w rejestrze World Cat Federation (WCF). W Europie i Stanach Zjednoczonych popularność tych kotów jest niewielka. Przykładowo w Polsce są one praktycznie zupełnie nieznane i nie istnieje obecnie żadna hodowla tych mruczków w naszym kraju.