Abisyński
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Legendarna rasa o ogromnej empatii, wysokiej inteligencji i niespotykanej wrażliwości. Niezwykle żywe i przyjazne ludziom koty w wielu krajach wykorzystywane do felinoterapii. Te eleganckie zwierzęta przypominają z wyglądu małe dzikie pumy żyjące na terenie obu Ameryk.

POCHODZENIE

Abisynia (Etiopia)

WYGLĄD

Elegancki, średniej wielkości kot o charakterystycznym gęstym futerku i dzikim umaszczeniu.

UŻYTECZNOŚĆ

łowny kot, który idealnie nadaje się również do towarzystwa

WYMAGANIA

Wymagania kotów abisyńskich nie są szczególnie wygórowane. Niemniej z racji ogromnych pokładów energii drzemiących w tych kotach, wskazane jest zapewnienie im możliwości rozładowania nagromadzonych emocji. Wystarczyć rzucić im małą piłeczkę, a one już będą wiedziały jak należy się nią zająć. Trzeba też pamiętać o codziennym głaskaniu i odwzajemnianiu ich miłości. W przeciwnym razie mogą popaść w apatię, a nawet depresję. Oprócz czesania futra przynajmniej raz w tygodniu, nie można zaniedbywać obcinania pazurków oraz, jeśli to konieczne, czyszczenia uszu. Należy także zwrócić uwagę na higienę jamy ustnej i uzębienia kotów zwłaszcza w okresie dojrzewania, gdy w czasie wypadania zębów mlecznych zdarzają się różne stany zapalne.

CHARAKTER

Koty abisyńskie uważane są obok kotów syjamskich i perskich za najstarszą rasę na świecie. Cechuje je przede wszystkim: wysoka inteligencja, ogromna ruchliwość, ciekawość świata oraz potrzeba bliskiego kontaktu z człowiekiem. Ponadto są to koty niezwykle wylewne tak więc nikogo nie powinno zdziwić gdy zobaczą abisyńczyka chodzącego krok w krok niczym pies za swoim właścicielem. Co więcej zdarza się nawet, że koty tej rasy w przypływie radości potrafią rzucić się człowiekowi na szyję i objąć go swoimi łapkami. Z drugiej strony koty abisyńskie są ciche i miauczą bardzo rzadko. Znacznie częściej zdarza im się mruczeć czy ocierać o ciało osoby, którą obdarzą sympatią. Można je nauczyć wielu sztuczek, w tym aportowania drobnych przedmiotów. Dodatkowo są to koty łowne, które uwielbiają biegać, dlatego będą męczyć się w niewielkim mieszkaniu. Z racji bardzo łagodnego charakteru idealnie nadają się do domu z małymi dziećmi, którym na pewno nie wyrządzą żadnej krzywdy. Przeważnie nie cierpią na żadne poważne choroby. Żyją przeciętnie około 15 lat. 

ZDROWIE

Zdecydowana większość kotów abisyńskich nie zachoruje na żadną poważną chorobę podczas swojego całego życia. Niemniej należy pamiętać o możliwych problemach, które trapią koty tej rasy. Najpoważniejszym potencjalnym zagrożeniem ich życia jest amyloidoza, zwana także skrobiawicą, która powoduje poważne zaburzenia pracy nerek. Duże spustoszenie w organizmie kota może spowodować także niedobór kinazy pirogronianowej. Tą genetyczną przypadłość można wykryć za pomocą specjalnych testów. Stosunkowo niegroźną dla życia, ale poważnie obniżającą komfort i samopoczucie kota chorobą jest postępujący zanik siatkówki, który prowadzi do stopniowej utraty wzroku.

WŁAŚCICIEL

Idealnym właścicielem kota abisyńskiego jest każda osoba, która kocha koty i znajdzie czas na wspólną zabawę ze swoim pupilem. W zamian kot abisyński będzie nam wierny i lojalny do końca swego życia. Jego więź z opiekunem jest bardzo silna. Nie można jej zrywać i opuszczać czy porzucić kota, gdyż może to skończyć się dla abisyńczyka tragicznie.

HISTORIA

Chociaż pochodzenie tych kotów nie jest do końca jasne uważa się, że ich przodkowie zamieszkiwali obszar współczesnej Etiopii i starożytnego Egiptu. Pierwsze koty trafiły z Afryki do Europy w czasach kolonialnych, pozyskane przez kupców na egzotycznych targach od miejscowych handlarzy. Rasę oficjalnie zarejestrowano w Anglii dopiero pod koniec XIX wieku. W 1934 roku koty abisyńskie trafiły na kontynent amerykański i w Stanach Zjednoczonych rozpoczęto intensywne prace nad ich krzyżówkami. W efekcie wyodrębniły się dwa typy tej rasy: europejski i amerykański. Do Polski koty abisyńskie trafiły dopiero w połowie lat 90-tych ubiegłego stulecia. W kraju nad Wisłą znajduje się obecnie kilka ich hodowli.