Biały owczarek szwajcarski
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Biały owczarek szwajcarski jest bliskim kuzynem owczarka niemieckiego, ale różni się od niego bardziej zrównoważonym charakterem oraz większą wrażliwością na stosowanie kar fizycznych. Jest psem wszechstronnym wykorzystywanym w policji, wojsku, ratownictwie, jako pies przewodnik i pies sportowy. To odważny owczarek, ale nie agresywny, inteligentny, wykazujący się dużą tolerancją wobec dzieci, dlatego świetnie sprawdza się w roli psa rodzinnego.

POCHODZENIE

Niemcy

WYGLĄD

Duży, mocny pies o wydłużonej sylwetce i eleganckich liniach.

UŻYTECZNOŚĆ

Pierwotnie pies owczarski, później wszechstronnie użytkowy pies policyjny, tropiący, ratowniczy i obrończy.

WYMAGANIA

Biały owczarek szwajcarski ma wszelkie zalety niemieckiego, bez jego wad – przede wszystkim jest psem spokojniejszym i mniej pobudliwym. Nadaje się do trzymania w mieszkaniu, o ile będzie mieć dość ruchu, na przykład codzienną przebieżkę przy rowerze (ale nie z młodym, rosnącym psem).  Jeśli mieszka na wsi,  to na pewno nie służy mu bezczynne siedzenie w kojcu, gdzie daje się we znaki jego hałaśliwość.  Owczarkiem trzeba się po prostu ciągle zajmować, trenując go i szkoląc. Szkolenie w zakresie Psa Towarzyszącego to minimum, którego potrzebuje każdy owczarek. Trzymany w domu z ogrodem będzie bardzo dobrym stróżem, a po wyszkoleniu – kompetentnym, nieprzesadnie agresywnym obrońcą.    Sierść odmiany krótkowłosej nie wymaga specjalnej pielęgnacji, poza okresem linienia, kiedy psy te  gubią ogromne ilości włosa (uwaga: trzymane w mieszkaniu gubią  go niemal zawsze!) , psy o dłuższym włosie trzeba regularnie czesać i szczotkować.

CHARAKTER

Cechy pożądane w danej rasie to:
- żywiołowość
- czujność
- łatwość w szkoleniu
- chęć do pracy i szkolenia
- przyjacielskość
- przywiązanie do właściciela
- wesołość
- wszechstronność
- inteligencja
- odporność na zmiany w otoczeniu

ZDROWIE

U białych owczarków szwajcarskich występują te same choroby, co u owczarków niemieckich, jak choćby  dysplazja stawów biodrowych (HD),  dysplazja stawów łokciowych (ED), i choroba von Willebranda (obniżenie krzepliwości krwi). Z chorób o nieznanej etiologii często stwierdza się u owczarków spondylozę (zwyrodnienie kręgosłupa) i zapalenie trzustki.  Jak u wszystkich psów białych, tak i u nich częściej występują  różnego rodzaju alergie, zwłaszcza na tle pokarmowym i wywołane przez ukąszenia pcheł. Poza tym są to psy zdrowe, niewymagające i odporne – prawdziwe, jeszcze niezepsute przez hodowców  owczarki w starym typie.

WŁAŚCICIEL

Jak widać z tego opisu, biały owczarek  szwajcarski nadaje się tylko dla aktywnych ludzi, którzy mają sporo wolnego czasu. Nie jest to pies dla osób starszych i mało sprawnych, natomiast będzie świetnym towarzyszem nastolatków. Szkolenie białego owczarka szwajcarskiego dać może wiele przyjemności, bo psy te uczą się szybko i chętnie, bardzo dobre wyniki osiągają w agility i frisbee. Wykorzystywane są także w ratownictwie i jako przewodnicy niewidomych. Z innymi psami i zwierzętami żyją zwykle w zgodzie, o ile są do nich przyzwyczajone od młodości.

HISTORIA

Gdy w XIX wieku podjęto hodowlę psów w nowoczesnym rozumieniu tego słowa, uwagę hodowców niemieckich zwróciły tamtejsze owczarki z Turyngii, Saksonii i Wirtembergii. Twórcą dzisiejszych owczarków niemieckich  był  Max von Stephanitz, a ich  protoplastą płowo szary, wilkowaty z wyglądu pies, którego von Stephanitz kupił do swojej do swojej hodowli i nadał  imię Horand von Grafrath.  Wśród rejestrowanych psów znajdowały się także białe i długowłose. Jeden z pierwszych wystawianych owczarków - Greif, był biały, a w hodowli psów tej maści specjalizował się baron von Knigge. Sam Horand dawał w swych licznych miotach szczenięta białe. Jednak w latach 20. zeszłego wieku maść tę uznano za niepożądaną, ale w USA i Kanadzie przetrwała, a w roku  1977 powstało tam stowarzyszenie White German Shepherd International. W tym czasie białe owczarki sprowadzono ponownie do Europy, najpierw do Szwajcarii (1970), potem i do innych krajów. Wobec braku zgody Niemiec na ich uznanie, FCI zaproponowało, aby rejestrować je jako „białe owczarki amerykańsko-kanadyjskie”, na co z kolei nie zgodziły się zainteresowane kraje, twierdząc, jak najsłuszniej, że jest to owczarek niemiecki. Ostatecznie nazwano je białymi owczarkami szwajcarskimi i uznano w roku 1991.