Żywienie w chorobach nowotworowych

Co jakiś czas docierają doniesień na temat właściwości przeciwnowotworowych różnych związków zawartych w pożywieniu. Ich obecność w codziennej diecie przyczynia się do zmniejszenia ryzyka zachorowania, a u chorych osobników wspomaga naturalne mechanizmy obronne.


Źródło: shutterstock

Należy pamiętać, że choroba nowotworowa to nie tylko zmienione komórki o niekontrolowanym wzroście, ale też szereg zmian zachodzących w organizmie za ich przyczyną. O ile nie odkryto substancji w jedzeniu, które mogą zatrzymać  patologiczny rozrost komórek, o tyle odpowiednia dieta może w zdecydowany sposób załagodzić negatywne jego skutki i wpłynąć pozytywnie na przeżywalność chorego.

Dieta w profilaktyce onkologicznej

Kluczowe znaczenie ma obniżenie zawartości procentowej tłuszczu w codziennej racji pokarmowej. Procesy utleniania kwasów tłuszczowych prowadzą bowiem do wytwarzania znacznych ilości wolnych rodników mających ogromne znaczenie w rozwoju nowotworów. Korzystne jest także zmniejszenie podaży czerwonego mięsa (wieprzowego i wołowego) zawierającego związki kancerogenne, a także zwiększenie ilości przyjmowanych warzyw. Ich obecność jest bardzo pożądana ze względu na zawartość witamin i beta-karotenu spełniających funkcję przeciwutleniaczy. Ważne jest kontrolowanie masy ciała już od młodego wieku. Otyłe zwierzęta mają większą szansę zachorować i gorzej znoszą przebieg choroby. W ramach profilaktyki warto suplementować dietę preparatami z witaminami C i E, które mają właściwość inaktywowania reaktywnych form tlenu. Pozytywnie na organizm wpływają też wielonienasycone kwasy tłuszczowe z grup omega-3 i omega-6.

Dieta wspomagająca w trakcie trwania choroby nowotworowej

Nowotwory prowadzą do wyniszczenia organizmu. Spadek masy ciała może wynikać w tym przypadku z zaburzeń trawienia (zwierzę wykazuje ogromny apetyt, ale chudnie) lub też z niemożności przyjmowania pokarmu, gdy proces chorobowy dotyczy okolic jamy ustnej, gardła, przełyku lub żołądka. Na skutek złego wchłaniania zmniejsza się dostępność witaminy B12. Warto więc uzupełniać ją w formie zastrzyków. W chorobach onkologicznych skóry warto z kolei dodawać witaminę B6, która łagodzi nasilenie zmian skórnych. Suplementacja witaminami A, D oraz E umożliwia zmniejszenie nasilenia efektów ubocznych chemioterapii.

Preparaty przeznaczone dla rekonwalescentów łagodzą objawy kliniczne choroby i polepszają jakość życia. Dostępne są w postaci past lub saszetek z proszkiem do rozrobienia z wodą, do kupienia w przychodniach weterynaryjnych. Zawierają one mocno skoncentrowane składniki odżywcze, więc bardzo dobrze sprawdzają się u zwierząt z zaburzeniami apetytu. W małej dawce pokarmu dostają one wtedy wiele prozdrowotnych substancji.