Zwierzęcy show-biznes

Zastanawialiście się kiedyś, skąd w filmie 101 dalmatyńczyków tyle zdolnych psiaków? Albo dlaczego wszyscy lubią Beethovena? Do wielkiego bernardyna filmowe imię przylgnęło tak bardzo, że przez długi czas dzieci, jak zobaczyły jakiegokolwiek psa tej rasy, wołały za nim „Beethoven”. Podobnie było z Lessie, Szarikiemi i całą masą innych psich bohaterów ze szklanego ekranu, którzy podbili serca milionów widzów.

Źródło: © Patrik Giardino/Corbis

Pokaż swojego pupila

Na całym świecie istnieją agencje, których celem jest gromadzenie i udostępnianie twórcom filmów, pokazów czy reklam, odpowiednich psich aktorów i modeli. W takich właśnie miejscach ludzie show-biznesu najczęściej poszukują odtwórców zwierzęcych ról. Dlatego, jeśli wydaje ci się, że twój pupil idealnie nadaje się do filmu czy reklamy, nie czekaj, tylko pokaż go światu! Kto wie, może to właśnie twój przyjaciel zostanie nowym „komisarzem Rexem”?

Myli się ten, kto uważa, że zwierzęcym aktorem może zostać tylko rodowodowy pies, pochodzący ze znanych rodziców i z wyjątkowymi umiejętnościami. W wielu filmach pojawiały się nawet kundelki ze schroniskową przeszłością. W show-biznesie najważniejsze jest, aby znaleźć odpowiedni typ aktora – dotyczy to zarówno ludzi, jak i zwierząt. Pomysłodawczyni pierwszej polskiej Bazy zwierząt do filmu i reklamy, która działa przy agencji aktorskiej Gudejko – Elżbieta Wydra - zaznacza, że jej projekt ma na celu pomoc w wyszukaniu dokładnie takiego zwierzaka, jakiego opisano w scenariuszu. Stawia się na różnorodność, każdy psiak więc może dostać angaż. Agencje, zarówno w Polsce, jak i za granicą, nie ograniczają się na do konkretnych typów osobowości, urody czy do ras zwierzaków.

Richard Gere z psem-aktorem z filmu

Oczywiście, żyjąc ze swoim czworonogiem, możesz dostrzec jego większe lub mniejsze aktorskie predyspozycje. Jeśli trzęsie się na sam widok obcej osoby, a duże zamieszanie wokół niego powoduje, że chciałby się zapaść pod ziemię, z pewnością nie będzie zadowolony, jeśli jego pan wybierze dla niego drogę kariery aktorskiej. Gdy twój pies jest agresywny, również raczej nie przyprowadzaj go na plan filmowy. Każdy inny przypadek - nawet pies z ADHD, pies potrafiący chodzić na dwóch łapkach, pies-przytulanka, pies poważny i pies rozrabiaka - może być właśnie tym, którego właśnie poszukuje reżyser. Dobrze, jeśli twój pies potrafi wykonywać podstawowe komendy typu „siad” lub „do nogi”. Nie jest to wymóg konieczny, posłusznego psa jednak łatwiej opanować na planie.

Twój pies w filmie

Kiedy już podejmiesz decyzję, że twój pies będzie próbował sił jako aktor, masz kilka możliwości. Po pierwsze, możesz złożyć portfolio swojego psa w agencji aktorów zwierzęcych i czekać na angaż. Po drugie, możesz skorzystać z ofert szkółek dla psów, które oprócz tradycyjnych szkoleń z posłuszeństwa czy umiejętności prowadzą czasem akademie filmowe, a tam twój psiak może zostać zauważony przez odpowiednie osoby. Po trzecie, jeśli pies jest rasowy, możesz stać się członkiem klubu kynologicznego. Biorąc udział w wystawach i pokazach, zwiększasz szanse swojego pupila na dostrzeżenie go przez ludzi świata show-biznesu.

Gdy zdecydujesz się na agencje aktorów zwierzęcych, pamiętaj, że twój ulubieniec będzie figurował w bazie kandydatów i może zostać wezwany w najmniej oczekiwanym momencie. Dlatego musisz być przygotowany na to, że czasem trzeba będzie wozić psa na plan zdjęciowy na przykład kilka dni z rzędu. Jeśli jesteś dyspozycyjny i to nie będzie stanowić dla ciebie problemu, możesz zacząć przygotowywać psa do pierwszej ważnej roli – kandydata na aktora.

Do bazy agencyjnej psa zazwyczaj można zgłosić przez formularz internetowy lub za pomocą e-maila. Agencje wymagają dołączenia do zgłoszenia kilku zdjęć. Radzimy jednak potraktować sprawę poważnie – fotografie psa trzymanego na kolanach i zdjęcia w domowej scenerii nie bardzo spełnią swoją rolę. Warto pokusić się o profesjonalną sesję, dzięki której wasz ulubieniec pokaże się z jak najlepszej strony. Samo zgłoszenie polega na odpowiedzi na kilka podstawowych pytań, np. o wiek, płeć czy rasę psa, jego doświadczenie przed kamerami. Warto pochwalić się dodatkowymi umiejętnościami – formularz jest swego rodzaju psim CV.

Jeśli chodzi o opłaty za usługi menedżerskie, czyli za przechowywanie zwierzaka w bazie aktorów oraz jego promocję wśród producentów, każda agencja działa według własnych zasad. Na przykład londyńska agencja PetLondonModels pobiera opłaty za członkostwo (£19,99 za rok, £29,99 za 3 lata), polskie agencje - Gudejko czy DOG STAR - przyjmują psie gwiazdy za darmo, płaci się natomiast prowizję wtedy, kiedy nasz pupil dostanie angaż.

Drugi ze sposobów wprowadzenia psa do świata filmu i reklamy - za pośrednictwem akademii filmowych przy szkółkach - jest o tyle ciekawy, że zwierzę przy okazji zdobędzie wiele umiejętności, nauczy się posłuszeństwa i będzie pod okiem profesjonalnych treserów już na początku swojej aktorskiej drogi. Agencje również w szkółkach poszukują kandydatów na aktorów, tam też pies może zostać dostrzeżony, a co ważne - od początku odpowiednio poprowadzony. Pamiętaj jednak, że psia szkoła to obowiązek cyklicznego dowożenia pupila na zajęcia. Wymaga więc dużo czasu i poświęcenia.

Prawdziwy aktor, prawdziwa gaża

Jak to w show-biznesie bywa, za filmową rolą idą pieniądze. Może nie tak duże, jak w przypadku ról ludzkich kolegów z branży, psia gwiazda może jednak liczyć średnio na 300–500 zł za dzień zdjęciowy. W zależności od rodzaju produkcji i od roli, jaką przyjdzie zagrać zwierzęcemu aktorowi, czasem produkcja trwa 4-5 dni, czasem zaś uda się nakręcić scenę w kilka godzin.

Czy się uda?

Kiedy reżyser wybierze do swojej produkcji odpowiadające mu psiaki, czasem organizowany jest casting. Wtedy decyduje się ostatecznie, który kandydat dostanie rolę. Na castingu psy muszą wykonać prostą czynność, najlepszy z nich otrzyma angaż. Jeśli pies spodoba się od razu, część castingowa zwykle jest pomijana., Pozostaje więc tylko podpisać umowę!

Jesteśmy na planie!

Umowa to ważny element w całej przygodzie aktorskiej. Przeczytaj ją dokładnie i, jeśli masz jakieś wątpliwości, od razu je zgłaszaj. Pamiętaj o precyzyjnym określeniu wynagrodzenia i zakresu obowiązków psa. Możesz poprosić o udostępnienie fragmentów scenariusza, w których opisane są sceny z udziałem twojego pupila. Jeżeli stwierdzisz, że któraś ze scen jest zbyt wymagająca dla zwierzaka, nie bój się o tym powiedzieć.

W trakcie zdjęć staraj się być na planie. Pies jest dużo spokojniejszy, kiedy widzi i wyczuwa w swoim otoczeniu właściciela. Obserwuj swojego czworonoga, gdy zauważysz, że jest zmęczony, możesz poprosić o przerwę. 

Przygoda na planie może być dla twojego psa źródłem radości i świetnej zabawy. Dopilnuj jednak, żeby dobrze się tam czuł.