Zrozumieć swojego kumpla - o psim zachowaniu

Pewnie już wiesz, i to nie od dziś, że pies to doskonały towarzysz i najwierniejszy przyjaciel. Żeby jednak dobrze się z nim dogadywać fajnie jest znać jego język. Dogadać się ze swoim kumplem - to jedna z najważniejszych zasad obowiązujących w przyjaźni, prawda?

Źródło: Shutterstock

Pies, dokładnie jak najlepszy kolega, zawsze stara Ci się powiedzieć, co lubi, a czego nie. Tak samo jak kumpel, pokazuje, co będzie fajną zabawa, a co będzie kompletnym niewypałem! Bo przecież sami wiemy z doświadczenia, że nie każdy lubi lalki Barbie, a gdy jedni wolą się bawić samochodami, inni żołnierzykami, a jeszcze inni wolą kopać w piłkę na podwórku. Z psami jest podobnie.

Oto kilka pomocnych wskazówek dotyczących Twojego psa. Obserwuj go uważnie i dogaduj się nim jak z najlepszym przyjacielem!

Kiedy psiak obgryza Twoje buty gdy nie ma Cię w domu, zapewne chce powiedzieć, że boi się zostawać sam. A buty tak ładnie pachną Tobą, że gryząc je ma trochę Ciebie przy sobie. Poświęcaj więc pieskowi trochę więcej czasu i baw się z nim częściej.

Kiedy Twój psiak kładzie się na ziemi z zadkiem uniesionym do góry chce powiedzieć, że bardzo zależy mu na dobrej zabawie. Możesz porzucać swojemu kumplowi ulubiona zabawkę. To sprawi wam ogromną radość!

Kiedy Twój piesek kręci kuperkiem jakby tańczył, zapewne chce Ci powiedzieć: hej stary, ogromnie się cieszę, że Cię widzę! Taka forma psiego powitania u ludzi wygląda jak... podanie sobie dłoni. Odwzajemnij to powitanie, daj psiakowi smakołyk i poklep go po klatce piersiowej.

Kiedy Twój kochany kumpel położy się łapami do góry, oczekuje, że poklepiesz go po brzuszku. On to po prostu uwielbia!

Pamiętaj! Zawsze obserwuj zachowanie swojego psa. Jeśli nie jesteś pewien, czy rozumiesz co chce ci przekazać, najlepiej nie rób nic! Nigdy nie zmuszaj psa do zabawy. Tak samo jak Ty pies nie zawsze ma na to ochotę. A jeśli już bawicie się na całego i zabawa jest świetna, róbcie sobie krótkie przerwy! Zawsze dbaj o to, by Twój psiak miał w pobliżu miskę pełną świeżej wody i daj mu chwilę odsapnąć zanim znów zaczniecie dokazywać.