Zimowe zasady pomocy nie tylko czworonogom

Pies, kot, ptak czy wiewiórka - zima potrzebują naszej pomocy. Jak ułatwić przetrwanie nie tylko domowym zwierzętom - oto kilka porad.

Zadbajmy o ochronę zwierząt zimą. Zadbajmy o ochronę zwierząt zimą. Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Zima jest dla wielu zwierząt najtrudniejszym okresem w ciągu roku. Niskie temperatury, problemy ze zdobyciem pokarmu, zwiększone zagrożenie chorobami - to tylko kilka z wielu problemów, z jakimi borykają się ssaki i ptaki. Pamiętajmy, aby zadbać nie tylko o ochronę naszych podopiecznych, ale również tych istot, które z różnych powodów odpowiedniej opieki nie otrzymują.

Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Wprowadzenie w życie poniższych prostych zasad na pewno ułatwi przetrwanie zimy wielu zwierzętom:

  • Psy utrzymywane na podwórzu powinny mieć ocieploną, suchą budę. Nie jest dobrym pomysłem wykładanie jej w środku kocami, ręcznikami itp. Podczas mrozów, o wiele lepiej sprawdzi się siano, które nie będzie przymarzało do psa.
  • Woda do picia dla zwierząt przebywających na dworze powinna być bardzo często wymieniana, co zapobiegnie jej zamarzaniu.
  • Pokarm podawany w zimie, powinien być wysoce kaloryczny o zwiększonej zawartości białka i węglowodanów.
  • Zimą dobrze podawać karmę suchą - nie zamarznie.
  • Zadbajmy o psie łapy zimą: niskie temperatury i zasolone chodniki podrażniają opuszki i powodują ich pękanie, pomoże natłuszczenie łap np. wazeliną.
  • Psy krótkowłose, o sierści bez podszerstka, warto zaopatrzyć na zimę w ubranko chroniące grzbiet i klatkę piersiową przed niskimi temperaturami. Rasy źle znoszące niskie temperatury to między innymi: charty, dobermany, jamniki, bulteriery.
  • Bezdomnym kotom żyjącym w mieście otwierajmy piwniczne okienka. To jedyna szansa, aby mogły przetrwać zimę. Pamiętajmy, że to właśnie koty zabezpieczają miasta przed plagą gryzoni.
  • Jeżeli decydujemy się dokarmiać wolnobytujące koty róbmy to regularnie i zadbajmy o sterylizację tych zwierząt. W większości polskich miast, Urzędy Miasta finansują te zabiegi. 

Jeżeli zdecydujemy się dokarmiać również zwierzęta dwunożne, pamiętajmy:

  • Ptaki, które spotykamy na balkonie, w ogrodach, w parkach dokarmiamy mieszanką nasion np. słonecznika, konopi, maku, pszenicy, kukurydzy. Gotowe można kupić jako zimowy pokarm dla ptaków.
  • Ptaki wodne (kaczki, łyski, łabędzie) można dokarmiać gotowanymi ziemniakami, tartą marchwią, gotowaną kaszą czy ryżem, lub paszami dla kur i gęsi.
  • Sikorkom udostępniamy surową słoninę, bez przypraw i soli.

W przypadku dokarmiania jakiegokolwiek zwierzęcia ważna jest systematyczność, zwierzęta szybko się przyzwyczajają do miejsc i pór podawania pokarmu i nierzadko jest to dla nich jedyne źródło pożywienia w okresie zimowym, więc jeżeli zaczniemy im pomagać, róbmy to całą zimę.

Niezwykle ważne jest, aby reagować, zawsze, kiedy widzimy niewłaściwie utrzymywane psy i koty. Zawiadamiajmy właściwe służby, nie pozostańmy obojętni na zwierzęta narażone na zimno przez człowieka. Zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt, za znęcanie się nad zwierzętami rozumie się między innymi: wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego zdrowiu lub życiu. Podczas zimy nie jest niestety trudno o takie działania.

 

Źródła: Dziennik Ustaw: Ustawa o ochronie Zwierząt. 18. VI. 2003. Nr 106 poz. 1002; http://www.ratujmyptaki.org .